17 Eylül 2014, Çarşamba 12:30:25 İyi Günler !

Terimler Sözlüğü

Reklamlar

 

Aranacak Terim :

 

Şirk: Allah'a her hangi bir biçimde ortak koşmak, benzer, eş, denk tutmak. Gerçekte sadece Allah'ın sahip olduğu özelliklere başkalarının da sahip olduğuna inanmak. Hükümde, emirde, itaat ve kullukta bir başkasının da pay ve yetki sahibi olabileceğini öne sürmek. Evrenin yönetiminde Allah'tan bağımsız güçlerin veya kendi başına kanunların belirleyiciliğine, Allah'tan başka bir takım insanların veya kurumların da hükümde söz sahibi olabileceklerine inanmak.
ORTAKLIK. İKİ VEYA DAHA FAZLA KİMSENİN EMEK VEYA SERMÂYELERİNİ BİR ARAYA GETİREREK BİR AMACI GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN KURDUKLARI BİRLİK BAZEN BU TERİM YASAL OLMAYAN İŞLERİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN BİR ARAYA GELEN KİMSELERE DE KULLANILIR.
AMELLERİN, EMEKLERİN BİR ARAYA GETİRİLEREK KURULAN ORTAKLIK. BUNLAR BAŞKALARININ İŞİNİ YAPMAK SURETİYLE SAĞLANILAN KAZANCI BÖLÜŞÜRLER.
MAL ORTAKLIĞI. BİRDEN ÇOK KİŞİNİN BİR MALDA ORTAK OLMA DURUMLARI. BURADA ORTAYA KONULAN MALLA SAĞLANILAN KAZANCIN BÖLÜŞÜMÜ SÖZKONUSUDUR.
MÜBAH ŞEYDE KİŞİLERİN ORTAK OLMALARI. PEYGAMBERİMİZ HADİSLERİNDE "İNSANLAR ÜÇ ŞEYDE ŞERİKTİRLER. "SU, OT VE ATEŞ." MECELLE İFADESİ İLE MD. 1234 "SU, OT VE ATEŞ MÜBÂHTIR. NÂS BU ÜÇ ŞEYDE ŞÜREKÂDIR."
TİCÂRÎ BİR AMACI GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN İKİDEN ZİYÂDE KİMSELERİN SERMÂYELERİNİ KOYARAK KURDUKLARI ORTAKLIK.
ORTAKLIK İŞLERİNİN YÜRÜTÜLDÜĞÜ MERKEZ. BURASI ORTAKLIĞIN İKÂMETGÂHI OLMAKTADIR.
Bu sayfa üzerinde şirk kelime anlamı gösterilmektedir. şirk nedir ? şirk ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. şirk kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.

Reklamlar

Kelime Anlamı Rastgele bilgi : salma (kelimesi nedir, anlamı, hakkında, bilmedikleriniz) :
Salma, yelkenli teknelerin altında bulunan denge sağlamaya yarayan ağırlıktır. Genelde kurşundan yapılır, ağır olması gerekir çünkü yelkenlerin yarattığı kuvvete dengeleyici bir ters kuvvet üretmesi gerekir. Eğer yeteri kadar ağır olmazsa tekne sert bir rüzgârda alabora olabilir. Diğer fonksiyonu da yandan gelen rüzgârın tekneyi rüzgâr altına sürüklemesine engel olmaktır Köy gelirlerinden olup ayni veya nakdi alınan gelir Kuş beslenip üretilen özel yer Kimi köylü giysilerinde kolun yeninden sarkan kumaş parçası Kuş üretme odası Köylerde halktan toplanacak para tutarını sağlamak için herkese biçilen pay Yelkenli teknelerin altında bulunan denge sağlamaya yarayan ağırlık Pirinçli bir çeşit et yemeği Bir teknenin rüzgara veya akıntıya bağlı olarak dönmesi Köy ihtiyar heyetinin kararıyla, köy işlerinin görülmesi için köylüden alınan para Sürekli akan su Bazı köylü giysilerinde kolun yeninden sarkan kumaş parçası Genellikle köylerde işlerin görülmesi için ihtiyar heyetinin kararıyla her evden toplanması gereken para Salmak işi Başıboş bırakılmış hayvan Kuşların üretilmesine ayrılan oda Pirinçle pişirilen bir tür yemek Osmanlı devletinde kol gezen kolluk eri Bazı elbiselerinin kolunun yeninden sarkan uzun kumaş parçası Sürekli akan (su) Başıboş gezen (hayvan) Sürmek:"Bunun içindir ki dal budak saldı, yemiş vermeğe başladı." R. E. Ünaydın Koymak, katmak Göndermek, yollamak Yüklemek Sürmek Üzerine yürütmek Bağımlılığına, tutukluluğuna veya baskı altındaki durumuna son vererek serbest kılmak, bırakmak, koyuvermek Demir üzerinde dört yana dönmek Saldırmak Uğratmak Koymak, katmak:"Halk ruhunun benliğinizde yeniden uyanıp hararetini gönlünüze saldığını duyarsınız." R. H. Karay Göndermek, yollamak:"Bununla beraber peşine adam salmak gerekir." A. Gündüz Bağımlılığına, tutukluluğuna veya baskı altındaki durumuna son vererek serbest kılmak, bırakmak, koyuvermek:"Derhâl kapının zincirini salıvererek kanadı arkasına kadar açtı." E. E. Talu Vergi yüklemek. Üzerine yürütmek Saldırmak:"Aç kurt, yılana da salar, taşa da! dedi." M. Ş. Esendal Gemi demir üzerinde dört yana dönmek Sarkıtmak Bakmamak, ilgilenmemek, özen göstermemek

 
Sayfa başına dön