20 Ekim 2014, Pazartesi 11:06:36 İyi Günler !

Terimler Sözlüğü

Reklamlar

 

Aranacak Terim :

 

Ahiret: Sözlükte, bir şeyin sonuna gelinmesi, son, sonraki. Dünya hayatının tamamlanmasından sonraki ebedi hayat. İkinci hayat. Süreklilik. Kabir.
İnsanın ölümü ile başlayan ebedî (sonsuz) hayat. Âhirete îmân, inanılması lâzım olan altı esastan beşincisidir.
Bu sayfa üzerinde ahiret kelime anlamı gösterilmektedir. ahiret nedir ? ahiret ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. ahiret kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.

Reklamlar

Kelime Anlamı Rastgele bilgi : gelirdim (kelimesi nedir, anlamı, hakkında, bilmedikleriniz) :
Kendine yapılan herhangi bir davranış veya durumu iyi karşılamak:"Kadri o adamlardandır ki, iyi davranmaya, yüz vermeye gelmez." M. Ş. Esendal."Bizim baştan savma işe gelmediğimizi bilirsin." R. H. Karay, Etkisini herhangi bir biçimde göstermek, Kazanılmak, sağlanılmak, Olmak, e uğramak, Bir şeye sonradan inanmak, doğruluğuna hak vermek, eğilim göstermek, kabul etmek, Akmak, Uymak, İTYAN, girmek, çıkmak, CEY'E, İzlemek, takip etmek, İsabet etmek, Geriye dönmek, Bir yere gitmek, varmak, Oturmaya, ziyarete gitmek, Belli bir süre dolmak veya belli bir zamana ulaşmak, Kadar olmak, Çıkmak, yönelmek, Görünmek, sanılmak, mez, mezlik ile birlikte yapmacık anlatan deyimler yapar, Yönelme durumundaki bazı kelimelere getirilerek birleşik fiil yapar, Gelmek fiilinin olumlu emir kipi, bazen öğüt, istek anlatır, Gel, gelsin biçiminde "elinde ise" anlamında da kullanılır, Sürerlik fiili yapmaya yarar, İhtiyaç anlatan deyimler kurmaya yarar, Herhangi bir sırada bulunmak, Uygun düşmek, Başlamak, ulaşmak, Kendine yapılan herhangi bir davranış veya durumu iyi karşılamak, Başlamak, ortaya çıkmak, Belli bir süre dolmak veya belli bir zamana ulaşmak:"Vakit kuşluğu aşmış, öğleye geliyordu." N. Cumalı, Kadar olmak. Çıkmak, yönelmek. İzlemek, takip etmek, Bir yerden alınıp bir yere ulaştırılmak, Katılmak, eklenmek, Ortaya çıkmak, doğmak, Varlığını sürdürmek, yaşamak, intikal etmek, Bir yere gitmek, varmak:"Gurbetten gelmişim yorgunum, hancı." B. S. Erdoğan, Geriye dönmek:"... adamı Ödemiş'ten aldım geldim, her masrafını çektim." N. Cumalı, Oturmaya, ziyarete gitmek. İsabet etmek, Varmak, ulaşmak, Türemek, Daha önce üzerinde durulmuş olan bir konuya yeniden dönmek, Mal olmak, Biriyle birlikte gitmek, Başlamak, ulaşmak. İhtiyaç anlatan deyimler kurmaya yarar, Sürerlik fiili yapmaya yarar. mez, mezlik ile birlikte yapmacık anlatan deyimler yapar, Uygun düşmek:"Caddelerde oturmaya gelmez." Ö. Seyfettin, Görünmek, sanılmak:"Baygın da olsa yabancı bir kadını böyle kucağında tutmak ona pek ayıp bir şey gibi geldi." H. Taner, Sonuç çıkmak, Dayanmak, tahammül etmek, Düşmek, rast gelmek, Yönelme durumundaki bazı kelimelere getirilerek birleşik fiil yapar. ...dikçe, ...esi biçiminde kullanılan sıfatfiil eklerinden sonra geldiğinde önceki fiille ilgili olarak pekiştirilmiş bir istek ve sürerlik bildirir, Gelmiş olan, Yetişme, Bir ışının, kaynağından çıkarak bir ayna yüzüne veya saydam bir cismin yüzeyine erişmesi, Gelmek işi,

 
Sayfa başına dön