01 Kasım 2014, Cumartesi 10:39:18 Günaydın !

Terimler Sözlüğü

Reklamlar

 

Aranacak Terim :

 

BİR KİMSENİN ERKEK TARAFINDAN YAKINLARI. İSLÂM MİRAS HUKUKUNDA PAYLARI BELİRTİLMEMİŞ OLAN FAKAT PAY SAHİPLERİ PAYLARINI ALDIKTAN SONRA TEREKENİN GERİ KALANININ TAMAMINI ALAN, KENDİSİYLE EŞİT PAY SAHİBİ KADINLAR VARSA ONLARLA TEREKEYİ İKİLİ-BİRLİ BÖLÜŞEN, PAY SAHİBİ HİÇ KİMSE YOKSA TEREKENİN (MİRASIN) TAMAMINI ALAN ERKEKLER. BUNLAR DA KAN YOLUYLA ASABE OLANLAR (ASABE-İ NESEBİYE) VE HERHANGİ BİR SEBEBDEN ASABE OLANLAR (ASABE-İ SEBEBİYE) DİYE İKİ KISMA AYRILIR.
Baba tarafından akrabâ, hısım
BAŞKASI İLE ASABE OLANLAR. NESEB YOLUYLA ASABELERİN BİR ÇEŞİDİDİR.
BİZZAT KENDİSİ ASABE OLANLAR. KAN (SOY) YÖNÜNDEN ASABE OLANLARIN BİR ÇEŞİDİDİR.
KAN VE SOY YOLUYLA ASABE OLANLAR. ÜÇ KISIMDIR:I. ASABE Bİ NEFSİHÎ: BİZZAT KENDİSİ ASABE OLAN. BUNLAR ÖLEN KİŞİ İLE KENDİSİ ARASINA HERHANGİ-BİR KADIN GİRMEYEN ERKEKLER. ÖLENİN OĞLU, OĞLUNUN OĞLU, BABASI, BABASININ BABASI GİBİ. II. ASABE Bİ GAYRİHÎ: BİRİYLE ASABE OLAN, YALNIZKEN PAYI BULUNUP BERABERİNDEKİ ERKEKLE OLUNCA ERKEĞİN YARI PAYINI ALAN KADINLAR. BUNLAR KIZLAR, OĞLUN KIZLARI, KIZKARDEŞLER (ANA,BABA BİR VEYA BABA BİR) GİBİ. III. ASABE MAA GAYRİHÎ: BAŞKA KADINLARIN BULUNMASI SEBEBİYLE ASABE OLANLAR. BUNLAR DA HZ. PEYGAMBER'İN HADİSLERİ UYARINCA ANA-BABA BİR KIZ KARDEŞLER YA DA BABA BİR KIZ KARDEŞLER ÖZ KIZLARLA VEYA OĞLUN KIZLARIYLA BİRLİKTE BULUNUNCA ÖZ KIZLARIN VEYA OĞLUN KIZLARININ PAYLARINDAN SONRA GERİ KALANLARI ALAN ASABELERDİR.
HARHANGİ BİR SEBEBDEN DOLAYI ASABE OLANLAR.
BAŞKASIYLA BERABER ASABE OLANLAR. BU DA NESEB YÖNÜNDEN (SOYDAN) ASABE OLANLARIN BİR ÇEŞİDİDİR.
Bu sayfa üzerinde asabe kelime anlamı gösterilmektedir. asabe nedir ? asabe ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. asabe kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.

Bu kelime için daha önce yapılan aramalar :

Reklamlar

Kelime Anlamı Rastgele bilgi : kılavuzlar (kelimesi nedir, anlamı, hakkında, bilmedikleriniz) :
Bazı hayvan katarlarının önüne düşüp, onları sevkeden hayvan, Eskiden evlenme işlerine vasıtalık eden kadınlar, Düşman hakkında mâlumât edinmek için ordu hizmetinde kullanılan kişiler, Okçuluk müsabakalarında ilk atılan ok, Vapurlara yol gösteren, Yol gösteren, rehber, HALFE, rehber, Yol, yöntem gösteren şey, Genel olarak yol gösteren kimse, rehber, Kolaylıkla bükülebilen yay biçiminde tel, kablo vb. geçirilirken bunların ucuna bağlanan sert nesne, Evlenecek olan erkek veya kadına eş bulan kimse, Ruhsal ve zihinsel bakımdan yol gösteren, ışık tutan kimse, Kılavuz kaptan, Yol gösteren, tarihî ve turistik yerleri gezerken bilgi aktaran kimse, rehber:"Mum tutan kılavuzların arkasından içeri girdik." F. R. Atay, Dar, uzun bir yerden kolaylıkla bükülebilen yay biçiminde tel, kablo vb. geçirilirken bunların ucuna bağlanan sert nesne, Somun veya boru içine yiv açmakta kullanılan araç, Makaradaki filmlerin başında ve sonunda yer alan, filmin alıcı, yıkama aracı, basım aracı, gösterici gibi araçlara takılıp çıkarılmasında kolaylık sağlayan, asıl film için pay bırakan çeşitli renklerde film parçası,

 
Sayfa başına dön