24 Temmuz 2014, Perşembe 22:11:56 İyi Geceler !

Ata Sözleri

Reklamlar

 

Aranacak Kelime :

 

Bos sözlerle olumlu is yapılamaz.
Dnsan öldüğü zaman malını öbür dünyaya götürmez. Bu maldan ancak yasadığı sürece yararlanabilir. Öyle ise gerek kendisi için, gerekse hayırlı isler için para harcamaktan kaçınmamalıdır.
Aç olan, karnını doyurmak için canavarlığın en korkuncunu yapar.
Türk, atı çok sever. Birçok islerini onunla arkadaslık ederek yapar. At, Türk'ün savasta kahramanlık ortağıdır. Barısta her günü atla birlikte geçer: Yolculuğu onunla yapar, yükünü onunla tasır. Onun sütünden içki bile yapmıstır. At üzerine pek çok atasözümüz vardır. Bunlarda at, soyluluğun, anlayıslılığın, inceliğin, yürekliliğin, vefalılığın, yararlılığın simgesi olarak gösterilmis, birçoklarında yiğit ile birlikte anılmıs; at bakımına büyük özen gösterilmesi gerektiği belirtilmistir. Türk atın o kadar candan dostudur ki kendisinden, çoluk çocuğundan çok ona bakar.
Kibar çevrede yetismemis olanlar, ne denli özenseler kibarlığın bütün inceliklerini gösteremezler; kaba davranıslardan kendilerini büsbütün kurtaramazlar.
Bkz. Canı yanan esek...
Asağılık kimse bir konu üzerinde sesini yükseltince aynı amacı güdenler o ses etrafında toplanır, kendisiyle birlesirler.
Tanrı bir kisiyi, mutsuz yaratmıssa hiçbir kimse onun yazgısını değistiremez. Basvurduğu bütün kapılar yüzüne kapatılır.
Toplumdaki yeri ne denli değersiz olursa olsun, seni seveni sev. Toplumdaki yeri ne denli yüksek olursa olsun, seni sevmeyeni sevme.
Ana baba, çocuklarına, mal sahipleri mallarına iyi bakarlarsa sevindirici sonuçlar alırlar.

Reklamlar

Kelime Anlamı Rastgele bilgi : yapraksı (kelimesi nedir, anlamı, hakkında, bilmedikleriniz) :
Yaprak görünüşünde olan

 
Sayfa başına dön