25 Ekim 2014, Cumartesi 21:57:10 İyi Geceler !

Ata Sözleri

Reklamlar

 

Aranacak Kelime :

 

Kisi, yumusak huylu görünen herkese aldanmamalı; zararsız sanılan her seye yanasmamalı; tehlikeli bir durumla karsılasabileceğini düsünmelidir. Krs. Her deliğe elini sokma...
Dsçi çalıstıran kimse, isçinin yaptığı her yanlısı görmemeli, söylediği her uygunsuz sözü isitmemeli ki onu darıltmasın, is aksamasın.
Sofrası açık olana konuk olan iyilik bilir kisi, bunun altında kalmaz. Bu anlayısta olmayan konuğa karsılıksız bir iyilik edilmis olur.
Yoruculuk, rahatlık görece durumlardır: Dsin niteliğine ve kisinin bu isi yapma yeteneğine göre yargı değisir. Rahat görünen öyle isler vardır ki onunla uğrasanların dinlenmesi, kimileri için yorucu olan davranıslarla olur.
Her isin yapılması için en uygun olan bir zaman, bir durum vardır. Demir ateste ısınıp kızardığı zaman yumusar, dövülüp biçimlendirilir. Güzeller de taze, körpe iken sevilir, evlendirilir.
karıstırır.) Sütü bozuk kisi, iki kimsenin arasını açar, anlasmalarına engel olur. Soylu kisi arabuluculuk yapar, anlasmalarına yardım eder.
Bkz. Eski dost düsman olmaz...
Aklı kıt kisi, bir kez hosuna gitmis olan seye benzettiği nesneyi, gerçekten ona benzemese de, elde etmeye can atar.
Temizliğini herkesin bildiği kisi ve is lekelenemez. Krs. Dt değmekle..., Köpek sürünmekle...
Kisi, kendisine benzeyen kimseden, ya da yarar sağlayabileceği seyden ve kisiden hoslanır.

Reklamlar

Kelime Anlamı Rastgele bilgi : bıkma (kelimesi nedir, anlamı, hakkında, bilmedikleriniz) :
Bıkmak işi Dayanamaz duruma gelmek Tekrarlanması, sürüp gitmesi yüzünden bir şeyden doygunluk veya yorgunluk duyarak onu istemez duruma gelmek, usanmak Dayanamaz duruma gelmek:"Giy onu, çıkar onu Tekrarlanması, sürüp gitmesi yüzünden bir şeyden doygunluk veya yorgunluk duyarak onu istemez duruma gelmek, usanmak:"Sonra bir gün bu hayattan bıkıverdi." S. F. Abasıyanık Eş dost, konu komşu, sırtımda onu göre göre bıktılar, usandılar." M. Yesarî

 
Sayfa başına dön