29 Temmuz 2014, Salı 01:29:52 İyi Geceler !

Terimler Sözlüğü

Reklamlar

 

Aranacak Terim :

 

TEKİD EDİLMİŞ, GÜÇLENDİRİLMİŞ, SIK SIK TEKRARLANMIŞ. HZ. PEYGAMBER'İN SIK SIK YAPTIĞI VE YAPILANMASINI EMİR BUYURDUĞU TEKİDLİ SÜNNETLERİ.
Bu sayfa üzerinde müekked kelime anlamı gösterilmektedir. müekked nedir ? müekked ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. müekked kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.

Reklamlar

Kelime Anlamı Rastgele bilgi : sürükleme (kelimesi nedir, anlamı, hakkında, bilmedikleriniz) :
Sürüklemek işi İstekli olmayan birini bir yere götürmek, getirmek veya bir işi yapmaya zorlamak Kötü bir duruma, sona doğru götürmek İlgi uyandırarak bırakamayacak duruma getirmek, çok ilgilendirmek Akarsu için, götürmek Bir şeyi yerden kaldırmadan iterek veya çekerek götürmek Bir şeyi yerden kaldırmadan iterek veya çekerek götürmek:"Prenses koluma girdi, sürüklercesine büfeye götürdü." A. Gündüz Akarsu, götürmek:"Sakarya nehri kırılmış söğüt dallarını, saman çöplerini sürüklüyordu." A. İlhan. İstekli olmayan birini bir yere götürmek, getirmek veya bir işi yapmaya zorlamak:"Seni bırakmam vallahi diyor ve bazen gittiği yerlere bile onu sürükleyip götürmek istiyordu." Y. K. Karaosmanoğlu Kötü bir duruma, sona doğru götürmek:"Kız kardeşini kötü yola sürükledi diye babası reddetmişti." S. F. Abasıyanık. İlgi uyandırarak bırakamayacak duruma getirmek, çok ilgilendirmek:"... benim çağdaşlarımdan kim bilir kaç bin genci bahtiyar rüyalara sürüklemiştir." Y. Z. Ortaç

 
Sayfa başına dön