29 Ocak 2015, Perşembe 12:17:42 İyi Günler !

Terimler Sözlüğü

Reklamlar

 

Aranacak Terim :

 

HABER GETİREN, BİLGİLER GETİREN, ELÇİ, RESÛL. İLÂHİ HUKUK SİSTEMLERİNDE HUKUKUN KAYNAĞI İLÂHÎDİR. ALLAH TARAFINDAN GÖNDERİLEN HÜKÜMLER İNSANLAR ARASINDA HUKUKUN TEMEL İLKELERİNİ, DAYANAKLARINI OLUŞTURUR. İŞTE BU İLÂHİ İRADE İLE İNSANLAR ARASINDAKİ BAĞI, İRTİBATI SAĞLAYAN, İLÂHÎ VE KÜLLÎ AKIL İLE BEŞERÎ AKIL ARASINDÂKİ BAĞI KURAN, HÜKÜMLERİ GETİREN, ALLAH'IN İNSANLAR ARASINDAN SEÇTİĞİ, ARAPÇA RESÛL-NEBİ DENİLEN PEYGAMBERLER'DİR. ONLAR BU EMİRLERİ VAHİY YOLU VE VAHİY MELEĞİ VASITASIYLA ALLAH'DAN ALIRLAR, İNSANLARA, ÜMMETLERİNE TABLİĞ EDERLER. UYGULARLAR. MÜSLÜMANLIĞA GÖRE HERKES İLÂHÎ İRADE İLE TEMASTA BULUNMA, TEMAS KURMA YETENEĞİNE SAHİP OLAMADIĞI GİBİ, ALLAH BİR KONUDA HÜKÜM GÖNDERMEDİKÇE DE KULLARINI O FİİLLERDEN VE O KONUDAN DOLAYI SORUMLU TUTMAMAKTADIR. BU SEÇKİN KİŞİLERİN VASIFLARI BEŞTİR: SIDIK; DOĞRULUK. EMÂNET; GÜVENİLİRLİK. TEBLİĞ; GÖREVİ ÇEKİNMEDEN YERİNE GETİRME. ISMET; KÖTÜLÜKLERDEN UZAK DURMA. FETÂNET; ZEKÎ OLMAK.
Allahü teâlânın, emirlerini ve yasaklarını kullarına bildirmeleri için insanlar arasından seçtiği ve kendilerine mûcizeler verdiği üstün zâtlar.
Bu sayfa üzerinde peygamber kelime anlamı gösterilmektedir. peygamber nedir ? peygamber ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. peygamber kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.

Reklamlar

Kelime Anlamı Rastgele bilgi : usta (kelimesi nedir, anlamı, hakkında, bilmedikleriniz) :
Zanaatçılar için san Eli uz, işinin eri, becerikli, mahir Akıl veren veya öğreten Akıl veren veya öğreten:"Kız sana bir hâl olmuş, kim senin ustan?" R. H. Karay Osmanlı İmparatorluğu'nda saraydaki cariye ve hizmetlilerin kıdemlilerine verilen ad Sanat öğreticisi Zanaatçılar için san:"Üzeyir usta yoldan geçmeyeceğimizi söyledi." R. H. Karay Eli uz, işinin eri, becerikli, mahir:"Bunların hepsi de çok güzel sesli ve oyunun en ustaları arasından seçildi." T. Buğra Bir zanaatı gereği gibi öğrenmiş olan ve kendi başına yapabilen kimse

 
Sayfa başına dön