21 Ekim 2014, Salı 11:42:33 İyi Günler !

Terimler Sözlüğü

Reklamlar

 

Aranacak Terim :

 

BİR KİMSENİN SOYUNU, MENSUBU OLDUĞU AİLEYİ, SOYU GÖSTEREN AD. ÖZ ADIN PEŞİNDE GELEN İKİNCİ AD. BİZDE SOYADI KULLANMA 1934 TARİHLİ VE 2525 SAYILI SOYADI KANUNU İLE ZORUNLU HALE GETİRİLMİŞTİR.
Bu sayfa üzerinde soyadı kelime anlamı gösterilmektedir. soyadı nedir ? soyadı ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. soyadı kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.

Reklamlar

Kelime Anlamı Rastgele bilgi : zorlamak (kelimesi nedir, anlamı, hakkında, bilmedikleriniz) :
mecbur etmek, cebretmek, UBUR, ZECİR, sıkıştırmak, yırtmak, Üstelemek, ısrar etmek, Birine bir şey yaptırmak amacıyla güç kullanmak, boyun eğdirmeye çalışmak, zor kullanmak, mecbur etmek:"Bir realite hissi ile değil, bir tarih hissi ile kendimizi zorluyorduk." F. R. Atay, Açılması, kırılması, sökülmesi gereken şeyler için güç kullanmak. Üstelemek, ısrar etmek:"Bütün köylü zorladı da, bu sefer izin alabildi." Ö. Seyfettin, Birine bir şey yaptırmak amacıyla güç kullanmak, boyun eğdirmeye çalışmak, zor kullanmak, mecbur etmek, Açılması, kırılması, sökülmesi gereken şeyler için güç kullanmak, TECAVÜZ, İCBAR ETME, cebr, Zorlanarak sağlanan, cebrî:"Melodram ile vodvilin temelde eş yapıda, zorlama türler olduğunu yazar durmadan." N. Cumalı, Zorlanmak işi, zecir, Özellikle oynaklarda ara keseciklerinin fıtığı olarak beliren, bir organın zorlanmış olmasıyla ortaya çıkan aksaklık veya bozukluk, Zorlanarak sağlanan, cebrî, Zorlanmak işi, zecir:"İlk gençliğimin en büyük sıkıntısı bu şiir zorlamasıdır." F. R. Atay. Özellikle oynaklarda ara keseciklerinin fıtığı olarak beliren, bir organın zorlanmış olmasıyla ortaya çıkan aksaklık veya bozukluk,

 
Sayfa başına dön