24 Kasım 2014, Pazartesi 13:57:48 İyi Günler !

Ata Sözleri

Reklamlar

 

Aranacak Kelime :

 

Bkz. Dtin duası...
Dslerini gerektiğinden önce yapmaya çalısanlar ağır zararlara uğrarlar. Krs. Çabalama ile çarık yırtılır.
Bkz. Dti öldürene...
Bir isi kendi basına yapabilecek olan, baskalarının yardımına gereklik duymaz.
Babalar çocukları için büyük özveride bulunurlar. Ama çocuklar babaları için küçük bir özveride bulunmazlar. Baska koruyucular ve korunanlarda da durum budur. Krs. Bir baba dokuz oğlu besler...
Bkz. Yol yürümekle...
Fazla mal kisiye zarar vermez. Bundan dolayı elden çıkarılmamalıdır. Simdi gereksemenin üstünde görülen malın ileride fazla olmadığı anlasılabilir.
Emanet olarak bize bırakılan seyi iyi korumamak, kendi yararımıza kullanıp yıpratmak, törelerimize ve doğruluk kurallarına aykırıdır.
Her seyin, her kisinin bir özelliği, bir niteliği vardır. Bunu, baska türlü göstermeye kalkısmak bostur. Kisinin davranısları, kendi durumuna uygun olmalıdır.
Kisi, gücünü kullanarak istediği seyi elde edebilir. Ama bunu yapmayıp çevreyi eyleme geçme korkusu içinde bırakırsa daha çok seyler ele geçirir. Nitekim dolu tabanca ile ancak bir kisi vurulabilir. Bunu gören kimseler artık ondan korkmazlar. Ama bos tabancadan herkes korkar. Çünkü dolu sanılır ve kime karsı kullanılacağı bilinmez.

Reklamlar

Kelime Anlamı Rastgele bilgi : yetim (kelimesi nedir, anlamı, hakkında, bilmedikleriniz) :
Tek, eşsiz, yalnız. Çocuk baliğ olduktan sonra yetimlik ondan kalkar. Anası ölene ise daha çok öksüz denir Babası ölmüş olan çocuk Babası ölmüş çocuk KELL Ulaşabileceği nokta veya yer babası ölmüş çocuk, tek, yalnız, kimsesiz Babası ölmüş olan çocuk:"Açlarla, yetimlerle uğraşır ve ... biraz nüfuzu varsa yalnız onlar için kullanırdı." F. R. Atay eytam

 
Sayfa başına dön