ÇAKA BEY kelime anlamı ÇAKA BEY nedir ÇAKA BEY ne demek ÇAKA BEY sözlük anlamı ÇAKA BEY

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

İzmir ftihi ve Anadolu Selçuklu Devletinin müstakil beyi. Oğuzların Çavuldur boyuna mensup olan Çaka Bey, Malazgirt Zaferini tkiben Anadolunun fethi işine girişen Selçuklu kuvvetlerinden ayrı olarak yaptığı savaşların birinde Bizanslılara esir düştü. İmparator Üçüncü N. Botaniatesin dikkatini çekerek saraya alındı. Burada çok büyük ilgi gördü ve serbestçe hareketlerde bulunmasına izin verildi. Grekçeyi öğrendi. Bizans deniz kuvvetlerini inceledi. 1081 yılında Bizans tahtına İmparator Aleksi Komnen geçince hürriyetine kavuştu.

Çaka Bey 1081 yılında elindeki kuvvetlerle İzmiri kuşattı ve Bizanslılardan aldı. İzmirde beylik kurarak sınırlarını genişletmek için mücdeleye başladı. İki üç yıl içinde Urla, Çeşme, Sığacık ve Foçayı zaptederek bu kesimdeki geniş shil boyunu sınırları içine aldı. Çaka Beyin hedefi Ege Denizinde hkimiyeti sağlamaktı. Bu sebepten İzmir ve Efes tersnelerinde, bir kısmı yalnız kürekli, diğer kısmı yelken ve kürekle hareket eden 40 parçadan meydana gelen ilk Türk filosunu kurdu. Filo 1089da Ege denizine açıldı. Çaka Beyin komutasındaki bu ilk Türk filosu 1090da Bizans donanmasını Koyunadaları açıklarında mağlb etti.

Çaka Bey, 1091de yine denize açılarak Sisam ve Rodos adalarını ele geçirdi. Egedeki hkimiyeti tekrar ele geçirmek için Bizans İmparatoru yeni bir donanma hazırlattı. Gönderdiği donanma, Çaka Bey ile karşılaşmaya cesret edemeyerek Sakız adasına sığındı. Çaka Bey adayı kuşattı ise de fethe muvaffak olamadı.

1095 senesinde Çaka Bey, Çanakkale ve Trakyanın zaptı ve sonra da İstanbulu fethederek Peygamber efendimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) müjdesine nil olabilmek için, donanmasının başında harekete geçti. Edremit dhil, yolu üzerindeki Bizans merkezlerini zapt ede ede Çanakkale sınırlarına dayandı. Burada Anadolu Selçuklu Devletinin hükümdrı ve dmdı Kılıç Arslanla buluştu. Berberce boğazın en çetin kalesi olan Abidosu kuşattı. Kale kolaylıkla alındı, ama Çaka Bey de aldığı yaraların tesirinden kurtulamayarak veft etti.

Bizans kaynaklarında Çaka Beyin Kılıç Arslan tarafından öldürüldüğü yazılı ise de, sonraki olaylarda isminin geçmesi bu görüşün doğru olmadığını ortaya koymaktadır.

Çaka Beyin ölümü İslm müchidlerini büyük bir üzüntüye boğdu. Bizanslılar da ziydesiyle sevindi. Ömrü İslmiyeti yaymak için uğraşmakla geçen Çaka Bey, hayatta bulunduğu müddetçe, Bizansın korkulu rüysı olmuştu. Ölümü ile shilde kurmuş olduğu beyliği de trihe karıştı.


  • oğuzların çavuldur boyundan olan türk beyi. xı. yy. ilk yarısında izmir bölgesinin hakimi oldu

Kelime Dili

ÇAKA BEY kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

ÇAKA BEY kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen ÇAKA BEY kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde ÇAKA BEY kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde ÇAKA BEY kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bu sayfa üzerinde ÇAKA BEY kelime anlamı gösterilmektedir. ÇAKA BEY nedir ? ÇAKA BEY ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. ÇAKA BEY kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.