Ömer Özdoğan Kimdir ?

Ömer Özdoğan Biyografisi

Ömer Özdoğan Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Ömer Özdoğan : Ömer Özdoğan Milli Egemenlik Platformu (MEP) Genel Başkanı
BAŞKON Başkent Ankara ve Anadolu Konfedarasyonu Onursal Başkanı – Uluslararası Üniversiteler Birliği “INTERNATIONAL UNION OF UNIVERSITIES” Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi – Katar Prensi Şeyh Abdülaziz Bin Hamad Bin Abdullah Al-Sani “Abdülaziz Vakfı” Kurucu Mütevelli Heyeti Üyesi, Yazar
Özdoğan 20 Ağustos 1977 tarihinde ailesinin ilk çocuğu olarak Erzurum’da doğdu. Babası eczacı ve milletvekili, annesi ev hanımıdır. İlköğrenimini 1987 yılında bitirdi ve İngilizce eğitim veren kolejde öğrenim hayatına devam etti. 1994 yılında Lise’den mezun oldu. Aynı yıl Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bölümünü kazandı. Üniversite yıllarında aktif sosyal hayatın içinde yer alan Özdoğan, 1998 yılında başarıyla yüksek öğrenimini bitirdi.
Üniversiteden mezun olduktan sonra kendi firmasını kurdu. Bir yıl sonra vatani görevini yapmak üzere ticari yaşamına ara verdi. Askerlik vazifesinden hemen sonra ticari çalışmalarına yeniden başlayan Özdoğan’ın sivil toplumla olan ilişkileri de hız kazandı. İtalya ve Fransa’nın dünyaca ünlü markalarının Türkiye Distribütörlüklerini aldı. Dünyanın en önemli biyoteknoloji merkezlerinden biriyle resmi temsilcilik sözleşmesi imzalayarak, bu önemli değeri Türkiye’ye kazandırdı. Teknolojik yenilikleri takip etmek ve ticari ilişkileri ilerletmek amacıyla Avrupa, Rusya, Ukrayna, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Çin’e ziyaretlerde bulundu. Edindiği deneyim ve bilgilerin Türkiye’ye kazandırılması için devlet yetkilileriyle temas içinde oldu.
2014 yılında Uluslararası Montu Onursal Doktora’ya hak kazandı ve Fahri Doktor unvanı aldı. Aynı yıl teknolojik, ekonomik ve kültürel konularda dünya ülkeleriyle işbirliğini geliştirmek, karşılıklı olarak yeniliklerden yararlanmak ve başta Türkiye olmak üzere dost ülkelerin kalkınmasına katkı sağlamak üzere akademisyen, gazeteci ve yazarlardan oluşan uluslararası ölçekte bir sivil toplum kuruluşunda kurucu genel başkan oldu. Türkiye’nin lider ve saygın bir ülke olabilmesi için faaliyetlerde bulundu. Teknolojik, kültürel alanlarda gelişmenin yanı sıra milli iradenin ve demokratik ilerlemenin önemine vurgu yapan basın açıklamaları yaptı.
Demokratik yaşamı tehdit eden teşekküllere karşı sivil toplum kuruluşlarının da desteğini alarak verdiği kararlı ve cesur mücadele basında geniş yankı buldu. Karşılaştığı engellemeler ve zorluklara rağmen Özdoğan hiç yılmadı ve mücadelesini büyüterek devam ettirdi. 2015 Ocak ayında, “Uluslararası Üniversiteler Birliği’nin kurucular kurulu üyeliğine layık görüldü. Yine aynı yıl Türkiye Sanat Platformu tarafından kendisine “Hizmet Şeref Ödülü” verildi.
“Ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafya hızlı bir değişimin hemen eşiğindedir. Bu sarsıcı değişimin ön artçıları yaşanmış olup birçok ülkenin sınırları değişmiş, birlik ve bütünlüğü bozulmuş, insanları sefalet içinde mülteci olarak başka ülkelere göç etmiştir. Bu stratejik değişimde etkin sorumluluk almak elzemdir” diyen Özdoğan 25. Dönem Milletvekili Aday Adayı oldu. Aynı yıl Türkiye’nin en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olan, bünyesinde 65 Dernek ve 12 Federasyonu barındıran Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu BAŞKON’un “Onursal Başkanı” sıfatına layık görüldü.
15 Temmuz darbe girişiminden sonra ülkemizin karşı karşıya kaldığı zorlukların aşılmasını temin kılmak ve demokrasimize sahip çıkmak amacıyla bir araya gelen kanaat önderi vatanseverlerin kurduğu “Milli Egemenlik Platformu”na Genel Başkan seçildi.
İş yaşamı, sivil toplum faaliyetlerinin yanı sıra Özdoğan aynı zamanda Çankaya Üniversitesi “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler” anabilim dalında akademik çalışmalarda bulunmaktadır. İngilizce ve Arapça bilen Özdoğan, evli ve üç çocuk babasıdır.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Ömer Özdoğan Özgeçmişi

Ömer Özdoğan Hayatı

Sizde Ömer Özdoğan ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Ömer Özdoğan biyografisi 59 defa okunmuştur. [6863]