Şerif Mardin Kimdir ?

Şerif Mardin Biyografisi

Şerif Mardin Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Şerif Mardin : Şerif Mardin (1927) akademisyen, yazar
1927 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nde başladığı orta öğrenimini ABD’de tamamladı. Stanford Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü mezuniyetinin ardından lisansüstü eğitimini John Hopkins Üniversitesi’nde yaptı. 1954’te Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne asistan olarak giren Şerif Mardin, doktorasını Yeni Osmanlıların Düşünsel Yapıtları konulu teziyle Stanford Üniversitesi’nde tamamladı. 1964’te doçentliğe, 1969’da profesörlüğe yükseldi. 1973’te geçtiği Boğaziçi Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve sosyoloji dersleri verdi. ABD’de Columbia ve California, İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak dersler verdi. Halen Washington D.C.’deki American University Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan ve aynı üniversite bünyesinde faaliyet gösteren İslâmî Araştırmalar Merkezi’nin başkanlığı görevini sürdüren, aynı zamanda Sabancı Üniversitesi’inde öğretim görevliliğine devam eden Mardin’in yayımlanan kitapları şunlardır: Jön Türklerin Siyasi Fikirleri 1895-1908 (1964), Din ve İdeoloji (1969), İdeoloji (1976), Türkiye’den Toplum ve Siyaset (Makaleler derlemesi, 1990), Siyasal ve Sosyal Bilimler (Makaleler derlemesi, 1990), Türkiye’de Din ve Siyaset (Makaleler derlemesi, 1991), Türk Modernleşmesi (Makaleler derlemesi, 1991), Religion and Social Change in Modern Turkey. The Case of Bediüzzaman Said Nursi (1989) [Bediüzzaman Said Nursi Olayı / Modern Türkiye’de Din ve Toplumsal Değişim (1992)], The Genesis of Young Ottoman Thought (1962) [Yeni Osmanlı Düşüncesinin Doğuşu (1996)], Etik, Din ve Laiklik, (1995).
HABER
Şerif Mardin'le bir edebiyat dersi
Zaman 13 Haziran 2015
Sosyal bilimler alanına yaptığı ulusal ve uluslararası düzeydeki katkılarıyla anılan İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Mardin, öğrencileriyle bir edebiyat sohbeti gerçekleştiriyor.
İngiliz romancısı Daniel Defoe ve Endülüslü filozof İbn Tufeyl'in ıssız kahramanları Robinson Crusoe ve Hay b.Yakzan'ı öğrencileriyle tartışacak olan Mardin, bu ilginç iki karakterin temsil ettiği ahlaki ve siyasi birikimlerin günümüzdeki yansımasına ışık tutacak. Faydacı düşüncelerin temsili Robinson ile erdemlere ve kucaklayıcı ufuklara erişmeye hayatını adamış Yakzan'ın, demokrasi, hukuk düzeni, güncel kaygılar ve kısa vadeli hesaplar gibi sorunlara referans niteliğindeki hikâyesinin karşılaştırılacağı program, 15 Haziran Pazartesi günü üniversitenin Doğu Kampüsü'nde saat 13.30'da gerçekleştirilecek. Söyleşide, Mardin'e İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Mustafa Özel eşlik edecek.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Şerif Mardin Özgeçmişi

Şerif Mardin Hayatı

Sizde Şerif Mardin ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Şerif Mardin biyografisi 13 defa okunmuştur. [2690]