Şifa Nedir ? Ne Demek ?

Şifa Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Allahü teala haram olan şeylerde size şifa yaratmamıştır. (Hadis-i şerif-Buhari)

Dua ile ilaç, ömrü uzatmaz. Eceli geleni ölümden kurtarmaz. Ömür, ecel bilinmediği için, dua etmek, ilaç kullanmak lazımdır. Eceli gelmemiş olan sıhhate, kuvvete kavuşur. Şifayı ilaçtan değil, Allahü tealadan beklemelidir. (İmam-ı Kastalani)

Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem üç türlü ilaç kullanırdı. Kur'an-ı kerim veya dua okurdu. Fen ile bulunan ilaçlar kullanırdı. Her ikisini karışık da kullanırdı. "Kur'an-ı kerimden şifa beklemeyene şifa nasib olmaz" buyururdu. Fatiha suresini okumanın şifa olduğu çeşitli hadis-i şeriflerde bildirilmiştir. (İmam-ı Kastalani)

İmam-ı Ali Rıza hazretleri Nişabur'a gelince, Ehl-i sünnetten yirmi binden çok alim ve talebe, kendisini karşıladı. Dedelerinden (yani Peygamber efendimizden sallallahü aleyhi ve sellem) gelen bir hadis-i şerif okuması için yalvardılar. İmam hazretleri bütün dedelerinin isimlerini sayarak şu kudsi hadisi okudu; "La ilahe illallah kal'amdır. Bunu okuyan kal'ama girmiş olur. Kal'ama giren de azabımdan kurtulur!" İmam-ı Ahmed bin Hanbel hazretleri buyurdu ki: "Bu hadis-i şerif, ravilerin (bildirenlerin) isimleri ile beraber deliye okunursa, aklı başına gelir. Hastaya okunursa, şifa bulur. (Ebu Nuaym İsfehani)

Balda şifa vardır. Yetmiş peygamber bala bereket ile dua etmiştir. (Seyyid Abdülhakim Arvasi)

Şifa için okunacak dua yazmamı istiyorsunuz. Şifa için, istiğfarı (Allah'ım! Senden günahlarımı, kusurlarımı affetmeni, bağışlamanı istiyorum, manasına Esteğfirullah ve benzerlerini) çok okuyunuz. Bütün derdlere, sıkıntılara karşı faidelidir. Hud suresinin elli ikinci ayetinde mealen; "İstiğfar okuyunuz! İmdadınıza yetişirim." buyruldu. İstiğfar insanı her murada, dileğe, afiyete (sıhhate, iyi hale) kavuşturur. (M. Osman Sahib)


2-)Bedensel veya ruhsal bir hastalığın son bulması, hastalıktan kurtulma, onma.


3-)Organizmanın kendi kuvvet ve koruma sistemleriyle kendisindeki bir hastalığı yok etmesi veya hastalık yapıcı etkilerden korunmaya gayret etmesi.


4-)iyi olma, kurtulma


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Cure.
İngilizcesi İngilizce
Healing.
İngilizcesi İngilizce
Recovery of one's health.

Sizde içinde Şifa kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Şifa kelimesi anlamı 849 defa okunmuştur. [248330] Şifa kelime anlamı, Şifa nedir, Şifa ne demek, Şifa sözlük anlamı

Paylaş