ŞERH kelime anlamı ŞERH nedir ŞERH ne demek ŞERH sözlük anlamı ŞERH (Dini Terim)

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

Münyetülmusalldeki; "(Halda ve her yerde) abdest bozarken kıbleye dönülmesi" ibresi, Haleb kitbında şöyle şerh edilmektedir: "Çünkü ihtiyç giderme sırasında ön ve arkayı kıbleye çevirmemek edeptendir. Ön ve arkayı kıbleye dönmek tahrmen yni harama yakın mekruhtur. (Unutulursa, üstünü kirletmek tehlikesi veya başka tehlike varsa mekruh olmaz). Bu yönelmenin evde veya tenhada olması arasında fark yoktur. Nitekim Peygamber efendimiz; "Abdest bozarken ön ve arkanızı kıbleye çevirmeyiniz" buyurdu. Küçük çocukları bu cihetlere (yere) karşı tutarak abdest bozdurmak da mekrhtur (büyüklere haram olan şeyi küçüklere yaptırmak, yaptırana haram olur. Mesel erkek çocuğuna ipek giydiren, znet eşysı takan ve çocuklarına içki içiren kimse, haram işlemiş olur). Yine din limleri buyurdu ki: Uykuda ve başka durumlarda ayakları kıbleye, mushafa veya din kitablarına doğru uzatmak mekruhtur. Yüksekte iseler mekruh olmaz. Güneşe ve aya karşı abdest bozmak da (tenzhen) mekruhtur. Çünkü bunlar Allahü telnın büyüklüğünü gösteren iki almettir (delldir). (M. Sıddk bin Sad)

Kelime Dili

ŞERH kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

ŞERH kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen ŞERH kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde ŞERH kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde ŞERH kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bu sayfa üzerinde ŞERH kelime anlamı gösterilmektedir. ŞERH nedir ? ŞERH ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. ŞERH kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.