Adolf Hitler Kimdir ?

Adolf Hitler Biyografisi

Adolf Hitler Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Adolf Hitler : Adolf Hitler (20.04.1889)- (1945) siyaset adamı
20 Nisan 1889 yılında Avusturya’nın Branau kasabasında doğdu. İlk tahsilini, doğduğu kasabada yaptı. Orta tahsilini, Viyana civarındaki Lintz şehrinin realschule'sinde yaptı. On üç yaşında babasını, on altı yaşında annesini kaybetti. Orta öğrenimini bitirince, Viyana Sanayi Okulu’na yazıldı. Kendi kendini eğitti. Viyana'da önce bir mimarın, sonra da bir nakkaşın yanında çalıştı. 1912'de Viyana'dan Münih'e geldi. 1914'de Birinci Dünya Savaşı çıkınca, Bavyera’da Alman ordusuna gönüllü olarak girdi. Alman mağlubiyetinden sonra, mühendis Feder ve altı arkadaşı tarafından kurulan Alman İşçi Partisi isimli gizli bir örgüte katıldı. Kısa sürede, bu partinin başkanı oldu. Partinin adını, Milli Sosyalist Alman İşçi Partisi olarak değiştirdi ve nüfuzunu arttırdı. Gazetelerde, fikirlerini açıklayan makaleler yayınladı.
1924 yılında, hükümeti devirmek için teşebbüslerde bulundu. Fakat başarılı olamadı. Bunun üzerine 10 ay hapse mahkum edildi. Bu zaman içinde, Kavgam isimli hatıralarını yazdı. Aynı zamanda, partinin yeni programını hazırladı.
Kurduğu Nasyonal Sosyalist Parti’ye halk, "Nazi"ler dedi. Kendisine de, taraftarları, rehber anlamına gelen "Führer" lakabını verdi. Parti, 25 maddelik bir program hazırladı. Bu programın ilk maddesi, Almanya'yı Versay'ın zilletinden kurtarmak idi. Alman vatandaşlığının, yalnız Alman kanını taşıyanlara verilmesi lazım geldiği programın esaslı maddelerindendi. Büyük sermayeyi devleştirmek de, yine programın esaslarından biriydi. Seçimle işbaşına geldi. Kısa zamanda Almanya’yı süper güç haline getirdi. Batı Avrupa ülkelerini ve Rusya’yı karşısına aldı. Bu cephe genişliği, İkinci Dünya Savaşı’nın sonucunu belirleyen en önemli etken oldu. Savaş sonunda, Almanya’nın yenilgisini görünce intihar etti (1945).
HAKKINDA YAZILANLAR
1.Yabancıların Gözüyle Hitler
Hitler'in Dünyaya Bakışı
Osman Öndeş
Boğaziçi Yayınları
2.Nazi Kadınları
Anna Maria Sigmund
Doğan Kitapçılık / Dünya Tartışıyor Dizisi
Adolf Hitler'in kadınları cezbeden ve zaman zaman büyük mitinglerde kitle histerisine yol açan bir gücü vardı. Toplumun kalburüstü tabakasına mensup kadınlar, hayranlık duydukları Hitler'e iktidara giden yolu açtılar. Hanna Reitsch, Leni Riefenstahl ve Winifred Wagner gibi gözde kadınlar, ününü artırdılar. Yeğeni Geli Raubal Hitler yüzünden intihar etti, Eva Braun beraber ölüme gitti. Tabii ki Hitler'in yardımcılarının yanlarında da kadınlar yer alıyordu, günümüzde az tanınıyor olsalar da. Bu kadınlar nasıl bir yaşam sürdüler? Sahne gerisinde resmi olarak hangi rolleri üstlendiler? Magda Goebbels, 1945 yılında altı çocuğunu birden öldürme kararını nasıl verdi? Carin ile Emmy, Göring'in morfin bağımlılığı konusunda ne düşünüyordu? Henriette von Schirach, kocası 60 000 Viyanalı Yahudi'yi toplama kamplarında yolladığında neler hissetti? Unity Mitford ve nasyonal sosyalizmin diğer seçkin kadınları, propagandası yapılan "Erkek halka, kadın aileye sahip çıkar" idealine uydular mı? Anna Maria Sigmund bütün bu sorulara cevap arıyor. Sonuç, Nazi Almanyası'nda kadınların durumuyla ilgili büyüleyici bir kitap.
HABER
Hitler’in tablosu müzayedede
20 Kasım 2014
Hitler’in 1914 yılında yaptığı suluboya tablo, Cumartesi günü açık artırmayla yeni sahibini bulacak. Tablonun 60 bin dolar gibi bir fiyata satılması bekleniyor.
Gençlik yıllarında ressamlık yapan ve bu alanda hiçbir zaman başarı yakalayamayan Adolf Hitler’in o dönemde yaptığı suluboya tablo açık artırmaya çıkarılacak.
Almanya’nın Nuremberg kentindeki bir müzayede evinde açık artırmaya sunulacak tablonunu 60 bin dolar (132 bin TL) gibi bir rakama alıcı bulması bekleniyor.
Hitler’in 1914 yılında yaptığı ve Weidler Auction House tarafından açık artırmaya çıkarılacak olan tablo hakkında müzayede evi adına açıklama yapan Kathrin Weidler, söz konusu eserin üretildiği dönemin Hitler’in en faal olduğu yıllar olduğunu açıkladı.
Müzayedeye katılacak kişilerin çoğunun Avrupa dışından geldiğini belirten Weidler, Cumartesi günü gerçekleşecek müzayedeye katılacak kişilerin tabloyu tarihi bir eser olarak gördüklerini iddia etti.
HABER
Hitler'in doğduğu ev kamulaştırıldı
odatv 15 Aralık 2016
Avusturya'da Parlamento Adolf Hitler'in doğduğu evin kamulaştırılmasını öngören yasayı onayladı. Ancak evin yıkılıp yıkılmayacağı belirsizliğini koruyor.
DW Türkçe'nin haberine göre Adolf Hitler’in Avusturya’nın Braunau am Inn kasabasında doğduğu ev artık devlet malı. Avusturya Parlamentosu’nda çarşamba akşamı yapılan oylamada söz konusu mülkün kamulaştırılmasını öngören yasa oy çokluğu ile kabul edildi.
Oylama ile Adolf Hitler’in 20 Nisan 1889’da dünyaya geldiği evin geleceği hakkında yıllardır süren hukuki süreç sonuçlanmış oldu. Ancak evin sahibine ne kadar tazminat ödeneceği belirsizliğini koruyor.
Avusturya hükümeti, Temmuz ayında evin şimdiye dek sahibi olan Gerlinde Pommer’e tazminat ödeyerek binayı kamulaştırma kararı almıştı. Hükümet, bu sayede uzun vadede evin üzerindeki tek kontrol sahibi olmak ve Hitler’in evinin Neonaziler için uluslararası çapta bir "hac merkezi" haline gelmesini engellemek istiyor.
EV YIKILACAK MI
Evin yıkılıp yıkılmayacağına dair tartışmalar ise devam ediyor. Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, Ekim ayında uzmanlar komisyonun önerisine dayandırarak yaptığı bir açıklamada, Hitler’in evinin yıkılacağını ve yerine sosyal hizmetler amaçlı yeni bir binanın inşa edileceğini duyurmuştu. Ancak bu açıklamanın ardından uzmanlar komisyonunun birçok üyesi binanın yıkılması yönünde bir öneri yapmadıklarını öne sürmüştü. Uzmanlar, Hitler’in evinini yıkılmasının "Avusturya’nın Nasyonal Sosyalizm geçmişinin inkârı" anlamına geleceğini savunmuştu.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Adolf Hitler Özgeçmişi

Adolf Hitler Hayatı

Sizde Adolf Hitler ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Adolf Hitler biyografisi 108 defa okunmuştur. [1906]