Akraba İle Evlenmenin Dinen Herhangi Bir Sakıncası Var Mıdır? Nedir

Akraba İle Evlenmenin Dinen Herhangi Bir Sakıncası Var Mıdır? Nedir ? Akraba İle Evlenmenin Dinen Herhangi Bir Sakıncası Var Mıdır? Ne demek ?

1-)

Dinen mahrem olup kendileriyle evlenmek haram olanlar üç nevidir:

1-Nesep sebebiyle haram olanlar: Bunlar da yedi sınıfdır. Anneler,Kızlar,Kızkardeşler,Halalar,Teyzeler,Erkek kardeşin kızı ve Kızkardeşidir.

2-Süt sebebiyle haram olanlar: Neseb sebebiyle haram olanlar, süt sebebiylede haramdırlar yani onlar da yedi sınıfdır.

3-Sıhriyet sebebiyle haram olanlar: Kur'an-ı Kerim'de bunlardan dört sınıf dile getiriliyor.

A-Babanın eşi : Üvey anne,

B-Oğlun eşi : Gelin,

C-Eşin annesi : Kayınvalide.

D- Eşin kızı : Kocanın üvey kızı.

Yukarıda zikrettiğimiz kimseler ebedi olrak haramdırlar.Ayrıca geçici olarak haram olanlar da vardır. Kur'an-ı Kerim bunlardan üç sınıf dile getirmiştir:

1-İki kız kardeş ile aynı anda evlenmek,

2-Zevce ile halası veya teyzesi ile aynı anda evlenmek yani ikisini bir arada bulundurmak,

3- Evli olan kadın.

Bunlardan maada akraba olsun,yabancı olsun onunla evlenmek caizdir.Peygamberimiz halasının kızı olan Hz.Zeynep ile evlenmiştir. Aynı zamanda Hz.Ali amcaoğlu Hz.Peygamber'in kızı olan Fatıma ile evlenmiştir. Demek yakın olsun , uzak olan akraba ile evlenmek caizdir.Ama yabancı ile evlenmek için tavsiyede bulunmakta bir beis yoktur. Hatta Şafii fıkıh kitabları yakın akraba ile evlenmek tenzihen mekruhtur,diye kaydediyorlar.Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Sizde içinde Akraba İle Evlenmenin Dinen Herhangi Bir Sakıncası Var Mıdır? kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Akraba İle Evlenmenin Dinen Herhangi Bir Sakıncası Var Mıdır? kelimesi anlamı 77 defa okunmuştur. [250797] Akraba İle Evlenmenin Dinen Herhangi Bir Sakıncası Var Mıdır? kelime anlamı, Akraba İle Evlenmenin Dinen Herhangi Bir Sakıncası Var Mıdır? nedir, Akraba İle Evlenmenin Dinen Herhangi Bir Sakıncası Var Mıdır? ne demek, Akraba İle Evlenmenin Dinen Herhangi Bir Sakıncası Var Mıdır? sözlük anlamı

Paylaş