Allah (Celle Celalühü) Nedir ? Ne Demek ?

Allah (Celle Celalühü) Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Allahü teala zatı ile vardır. Varlığı kendi kendiyledir. Şimdi var olduğu gibi, hep vardır ve hep var olacaktır. Varlığının önünde ve sonunda da yokluk olamaz. Çünkü onun varlığı lazımdır. (Teftezani)

Allahü teala madde değildir. Cisim değildir (element değildir. Karışım, bileşik değildir). Sayılı değildir. Ölçülmez. Hesab edilmez. O'nda değişiklik olmaz. Mekanlı değildir. Bir yerde değildir. Zamanlı değildir. Öncesi, sonrası, önü arkası, altı-üstü, sağı-solu yoktur. İnsan düşüncesi, insan bilgisi, insan aklı, O'nun hiçbir şeyini anlıyamaz. (Mevlana Halid-i Bağdadi)

Bütün varlıkların her organının her hücresinin yaratıcısı, yoktan var edicisi yalnız Allahü tealadır. O, akla hayale gelenlerin hepsinden uzaktır. Hiçbiri O değildir. Ancak Kur'an-ı kerimde, bizzat kendisinin açıkladığı sıfatlarını, isimlerini ezberleyip, uluhiyetini (ilahlığını), büyüklüğünü bunlarla tasdik ve ikrar etmeli, söylemelidir. Akıllı ve büluğ çağına ermiş erkek ve kadın her müslümanın, Allahü tealanın Zati ve Subuti sıfatlarını doğru olarak öğrenmesi ve inanması lazımdır. Herkese ilk farz olan şey budur. Bilmemek özür olmaz, büyük günahtır. (Kemahlı Feyzullah Efendi)

Allahü tealanın zıddı, tersi, benzeri, ortağı, yardımcısı, koruyucusu yoktur. Anası, babası, oğlu, kızı, eşi yoktur. Hıristiyanlar Allahü tealaya baba demektedirler. Allahü tealaya "baba", "Allah baba" diyenin imanı gider. Müslümanlıktan çıkar. (Kemahlı Feyzullah Efendi)

Allahü tealayı İslamiyetin bildirdiği isimler ile anmak söylemek lazımdır. Allah adı yerine tanrı kelimesi kullanılamaz. Çünkü tanrı, ilah, mabud demektir. (Başka dillerdeki Dieu, Gott ve God kelimeleri de ilah, mabud manasına kullanılabilir.) Allah adı yerine kullanılamaz. (Seyyid Şerif)

Cuma günü namazdan önce abdestli, elbisesi temiz ve kalbinden dünya düşüncelerini çıkarmış olarak iki yüz kerre "Ya Allahü el-mahmudü fi fialihi" derse, Allahü teala onun hastalığına şifa verir. (Yusuf Nebhani)

Allah adın zikredelim evvela

Vacib oldur cümle işte her kula

Allah adın her kim ol evvel ana

Her işi asan (kolay) eder Allah ana

........

Bir kez Allah dise aşk ile lisan

Dökülür cümle günah misli hazan.

(Süleyman Çelebi)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Sizde içinde Allah (Celle Celalühü) kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Allah (Celle Celalühü) kelimesi anlamı 83 defa okunmuştur. [245624] Allah (Celle Celalühü) kelime anlamı, Allah (Celle Celalühü) nedir, Allah (Celle Celalühü) ne demek, Allah (Celle Celalühü) sözlük anlamı

Paylaş