Anna Stepanova Kimdir ?

Anna Stepanova Biyografisi

Anna Stepanova Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Anna Stepanova : Anna Stepanova Nazım Hikmet'in Kızı
Nazım Hikmet 1951 yılında Moskova'ya gitti. Nazım Hikmet ile Vera Tulyakova 1955 yılında tanıştı. 1959 yılında da evlendiler.
Vera, Nazım'ı tanıdığında 23, Nazım Hikmet ise 53 yaşındaydı. Aralarında yaş farkı vardı.
Vera'nın Nazım Hikmet'le evliliğinden kızları Anna Stepanova doğdu.
HABER
Nazım Hikmet'in kızı Anna Stepanova konuştu: Babam büyük hayal kırıklığı yaşadı!
Zaman 8 Ocak 2013
FUAT SEFEROV, MOSKOVA
Şair Nazım Hikmet’in Rus eşinden olan kızı Anna Stepanova, babasının komünizm konusunda hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. Stepanova’ya göre Sovyetler Birliği, babasını kullandı, öldükten sonra ise unuttu.
Şair ve yazar Nazım Hikmet’in kızı Anna Stepanova, babasıyla ilgili ilginç itiraflarda bulundu. Sovyetler Birliği’nin babasını komünizme olan inancından dolayı kullandığını söyleyen Stepanova, “Babam komünizme çok inanırdı, fakat sonra büyük hayal kırıklığı yaşadı ve bundan dolayı öldü” dedi.
Nazım Hikmet’in Rus eşi Vera Tulyakova’dan olan kızı Anna Stepanova, Literaturnaya Rossiya gazetesine röportaj verdi. Babasının komünizm konusunda büyük hayal kırıklığı yaşadığını dile getiren Stepanova, Sovyetler Birliği’nin, ölümünden kısa bir süre sonra Nazım Hikmet’i unuttuğunu dile getirdi: “Sovyetler, Nazım’ı komünizme olan inancından dolayı kullandı, fakat öldükten sonra hemen unuttu.” Annesinin Sovyetler Birliği döneminde Nazım Hikmet’le birlikte oturdukları evi müzeye dönüştürmeye çalıştığını söyleyen Stepanova, yaşadıkları zorlukları şöyle anlattı: “Tüm bu işler için para lazımdı, komşuların rızası, itfaiye dairesinden izin ve başka resmi işlemler gerekiyordu.”
“Babam yaşasaydı Rusya’nın bugünkü durumundan memnun olurdu.” diyen Anna, “Nazım dünyayı gezmesine ve özel durumda olmasına rağmen özgür olmadığını hissediyordu. O sağ olsaydı yine de dünyada adaletin olmasını isterdi.” değerlendirmesinde bulundu.
Şairin Münevver Andaç’tan doğan ressam oğlu Memed Nazım hakkında da bilgi veren Stepanova, “Memed babasına çok dargın idi. Belki annesinin Nazım’a olan dargınlığı oğluna da geçmişti. Dolayısıyla zavallı Memed’in, ölü babası ile bile ilişkileri çok kopuk. Memed, içine kapalı bir insan.” diye konuştu.
Moskova’da düzenlenen Na-zım’la ilgili anma törenlerine kendisinin bazen davet edilmemesini de eleştiren Anna, “Beni her zaman davet etmiyorlar. Tabii ki davet ettikleri zaman katılıyorum. Benim genelde buradaki Türk diasporasıyla ilişkim yok. Türk diasporası kendi başına, ben de kendi başıma hareket ediyorum. Annem sağken Nazım’la ilgili çalışmaları kendisi yapardı. Ben bu işlerden uzak durdum, çünkü benim kendi hayatım vardı.” dedi. Anna Stepanova kendisini Moskova’da Nazım’ın vârisi olarak görmediğini de sözlerine ekledi.
Vera Tulyakova
Nazım Hikmet'in Eşi
Anna Stepanova'nın Annesi

Vera Tulyakova, 1932 yılında Moskova'da doğdu. Sinema Enstitüsü Senaryo Bölümü'nü bitirdi. Daha sonra sinema stüdyosunda canlandırma film bölümünde redaktör olarak çalıştı.
Nazım Hikmet 1951 yılında Moskova'ya gitti. Nazım Hikmet ile Vera Tulyakova 1955 yılında tanıştı. 1959 yılında da evlendiler.
Vera, Nazım'ı tanıdığında 23, Nazım Hikmet ise 53 yaşındaydı. Aralarında yaş farkı vardı.
Vera'nın Nazım Hikmet'le evliliğinden kızları Anna Stepanova doğdu.
Vera evlendikten sonra Ajans Novosti'de muhabir olarak görev aldı. Nazım Hikmet'in ölümünden sonra Sinema Enstitüsü'ne döndü ve orada tez yaptı. Nazım'la beraber 'İki inatçı' adlı tiyatro oyununu yazdı. Birçok televizyon filminin yapımında bulundu.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Anna Stepanova Özgeçmişi

Anna Stepanova Hayatı

Sizde Anna Stepanova ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Anna Stepanova biyografisi 84 defa okunmuştur. [6185]