Astronot Nedir ? Ne Demek ?

Astronot Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Alm. Weltraumfahrer (m), Fr. Astronaute, İng. Astronaut. Uzaya gönderilen araçları kullanmak ve gerektiğinde uzayda ve dünya dışı gökcisimlerinde yürümekle görevlendirilen insan, uzay adamı. Astronot deyimi bilimsel literatüre 1959 yılında başlayan uzay çalışmalarıyla girmiştir. Ruslar ise astronot karşılığı olarak kozmonot kelimesini kullanırlar. Uzaya fırlatılan ilk araçlarda insan bulunmuyordu. Bu insansız uzay araçları yeryüzündeki üslerden idare ediliyor ve hareketleri tamamen elektronik haberleşme sistemleriyle ayarlanıyordu. Dünyamızın etrafında yörüngeye oturtulan uydulardan Venüs ve Mars gibi uzak gök cisimlerine gönderilen araştırma sondalarına kadar bir çok uzay aracı bu sınıfa girer.

Altmışlı yılların başında insanlı uzay uçuşları başlatılınca, Yuri Gagarin ve Alan Shepard uzaya giden tarihin ilk astronotları oldular. Yuri Gagarin "Vostok", Alan Shepard Freedom-7 adı verilen ve günümüzde pek ilkel kabul edilen uzay araçlarıyla, yüzlerce kilometre yükseklikte dünya çevresinde dönmüşlerdi. Önceleri uzaya sadece bir astronot gönderilirken, "Gemini" projesiyle iki ve hatta üç uzay adamı birden uzaya fırlatıldı. Altmışlı yılların sonunda bütün bu çalışmalar Apollo programıyla zirveye çıktı ve dünya tarihinin en büyük olaylarından biri gerçekleşti. Ay'a insan göndermeyi hedefleyen bu proğram, Apollo 11 projesiyle başarıya ulaşınca, Astronot Neil Armstrong, Ay'a ilk defa ayak basan insan ünvanını kazandı. Armstrong'u Edwin Aldrin takip etti. Günümüzde astronotlar uzay mekikleriyle birçok defa uzaya gidip gelebilmekte ve dünya çevresinde dönen uzay laboratuvarlarında her çeşit deney yapabilmektedir. Rusu kozmonotu Romanenko, uzayda 326 gün kalarak ulaşılması güç bir rekor kırmıştır. Ancak Rus uzay adamı dünyaya dönen uzay kapsülünden sedye ile çıkarılmıştı. Kozmonot kalsiyum eksikliği ve kas erimesi yüzünden ayakta duramayacak hale gelmişti.

Astronotlar bir hayli uzun süren tecrübe ve testler sonucu seçilmektedirler. Çeşitli tıbbi testlerden geçen tecrübeli pilotlar, havasız ve ağırlıksız ortamlara uyum gösterebilmekten, sessizlik odalarına, psikolojik testlerden özel uçuş denemelerine kadar sayısız imtihana tabi tutulmakta ve başarılı olanlar astronot olmaya hak kazanmaktadır. Apollo projesi gibi çok önemli uzay uçuşlarında görev alacak astronotlar ise daha önce dünya çevresine kadar uzanan uzay uçuş tecrübesinden de geçirilmektedir. Mesela Apollo 11'in astronotları Armstrong, Aldrin ve Collins, Ay yolculuğuna çıkmadan yıllarca önce Gemini roketleriyle uzaya fırlatılmışlardı.

Son yıllarda bilim adamları, öğretmenler ve hatta sade vatandaşlar arasından da astronot yetiştirilmektedir.

Astronotların her şeyden önce, beden ve özellikle ruhi bakımdan da son derece sağlıklı olmaları gerekir. Çünkü zaman zaman kendi ağırlığının 15 katına eşit basınçlara dayanabilecek, dünyadan binlerce kilometre uzaktayken içinde bulundukları araçta meydana gelebilecek tehlikeli bir arıza karşısında bile paniğe kapılmayıp, soğukkanlılığını korumasını bilecektir.

Uzaya giden bir astronot için giydiği özel elbise, onu uzaya taşıyan roket kadar büyük bir önem taşır. Çünkü bu özel elbise olmadan astronotların ne uzayda ne de ay üzerinde veya herhangi bir gezegende yürümeleri ve bir araçtan ötekine geçebilmeleri mümkün değildir. Çünkü uzayda atmosfer olmadığından, başka türlü nefes alamazlar ve basınçsızlıktan kanlarının dışarı fırlamasını engelleyemezler. Ayrıca bu elbiseler onları şiddetli sıcak ve soğuklardan muhafaza ettiği gibi, tehlikeli radyasyonlardan ve minik göktaşlarından da korur.

Bu çok özel uzay elbisesi iç içe tam 15 kattan meydana gelmiştir. Bu katlar içinde yer alan bazı cihazları sayacak olursak yeterli bir fikir vermiş oluruz:Oksijen tüpü, soğuk su dolu tüp ve su pompası, telsiz, sağlık araçları kontrol cihazı, uzay iç çamaşırı, çevresinde dolaşan incecik soğuksu boruları ve basınç ayar tertibatı.

İnsanoğlu Mars gibi uzak gezegenlere ulaştığında, uzay elbiseleri daha da gelişecek, yeni şartlara göre daha da mükemmelleşecektir. Milyonlarca kilometre uzaklıktaki bu gezegene yapılacak yolculuk aylarca sürebilecek ve bu yolculuğa çıkan astronotların ilk olarak çok sıkı psikolojik testlerden geçmesi gerekecektir.

Bir uzay bilimcinin deyimiyle, Mars yolcusuyla ölüm arasında uzay aracının duvar kalınlığı kadar mesafe vardır. En yakınındaki tam teşekküllü hastane, milyonlarca kilometre uzaklıktadır. Uzay gemisinin pencerelerinden dışarıya baktığında dünya simsiyah uzayda bir nokta gibi görünmektedir.

Fakat her şeye rağmen güneş sistemini keşfe çıkan astronotların karşılaştığı zorluklar, Arabistan sıcaklarına alışmış ilk Müslümanların Anadolu ve Kafkasları fethederken karşılaştıklarından fazla olmayacaktır.


2-)Uzay adamı.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Astronaut.
İngilizcesi İngilizce
Astronaut uzayadamı.

 • Aya ilk ayak basan Astronot Neil Amstrong dur
 • Astronotlar uzaya gider
 • En büyük hayalim Astronot olmaktır.
 • Yıllar sonra ortaya çıkan Armstrong gerçeği Ay ' a ilk ayak basan Astronot Neil Armstrong ' un ilk adımı attığında söylediği unutulmaz sözün doğaçlama olmayabileceği iddia edildi.
 • Neil Armstrong ' la ilgili şok iddia ! Ay ' a ilk ayak basan Astronot Neil Armstrong ' un ilk adımı attığında söylediği unutulmaz sözün doğaçlama olmayabileceği iddia edildi Armstrong’un kardeşi Dean Armstrong, BBC 2 televizyonunda yayımlanan " Neil Armstrong - Ay’daki ilk adam " adlı belgeselde, Neil Armstrong’un, " Benim için küçük, insanlık için dev bir adım " sözünü, Apollo Astronotları Edvin Buzz Aldrin ve Michael Collins ile Temmuz 1969’da Ay’a gitmeden önce yazdığını belirtti ' NEDEN ÖLENE KADAR BEKLEDİ ? ' Dean Armstrong, Ay’a gitmeden kısa süre önce bir gece ağabeyinin bu sözlerin yazılı olduğu bir kağıt uzattığını ifade etti.
 • Astronot olmak istiyor Fars Haber Ajansı’nın haberine göre, Ahmedinejad, " Uzay Teknolojisi Günü " münasebetiyle İranlı bilim adamlarına hitap etti.
 • Öylesine yükselmeliyiz ki onların eli eteğimize ulaşamasın " diye konuştu " Onlar, nükleer enerji faaliyetlerimizle ilgili tutumlarının aynısını uzaya canlı göndermemize karşı da sergilediler " diyen Ahmedinejad, " İran halkına düşmanlığın sonuç vermeyeceğini " kaydetti ' UZAYDA YER ALACAĞIZ ' Bilim adamlarının birkaç yılda uzaya insan göndermeyi planladıklarına değinen Ahmedinejad, kendisinin uzaya giden ilk İranlı fezaneverd ( Astronot ) olmak istediğini esprili bir şekilde dile getirdi.
 • Giffords ' un yanında, eski bir Astronot olan kocası Mark Kelly de yer aldı ve eşine sık sık sarılarak destek verdi.
 • İlk ‘fezaneverd’ olabilirim İran’ın geçen hafta uzaya maymun gönderdiğini açıklamasının yankısı sürerken, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad uzaya giden ilk İranlı “fezaneverd” ( Astronot ) olmak istediğini söyledi.
 • Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Mars’a 2030’da Astronot göndermeyi planlıyor.
 • Evet işte Uzay bilgini olan Ünlü Astronot Nicolaus Copernicus hakkında çok önemli bilgileri sizlere aktardık.
 • Nicolaus Copernicus ve güneş sistemi Google dün geceyle bugünü bir birine bağlayan gece ünlü Polonyalı Astronot Nicolaus Copernicus ' u ana sayfasından özel doodle yaptı.
 • Google dün geceyle bugünü bir birine bağlayan gece ünlü Polonyalı Astronot Nicolaus Copernicus ' u ana sayfasından özel doodle yaptı.

Sizde içinde Astronot kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Astronot kelimesi anlamı 51 defa okunmuştur. [235986] Astronot kelime anlamı, Astronot nedir, Astronot ne demek, Astronot sözlük anlamı

Kelime Anlamını Paylaş