Ata Sözleri ve Anlamları

Aradığınız Kelime

Koyma akıl, akıl olmaz (cepten düser), (Sokma akıl, sekiz adım gider.) kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Koyma akıl, akıl olmaz (cepten düser), (Sokma akıl, sekiz adım gider.)

Aklı olmayan kisi, baskasının verdiği akıl ile is göremez. Önce bir seyler yapmaya baslasa da arkasını getiremez.

-Dki arslan bir posta sığmaz. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? -Dki arslan bir posta sığmaz.

Bir ülkede iki bas egemen olmaz. Böyle iki bas bulunursa geçinemezler, kavga ederler; biri ötekini ortadan kaldırır.

Anlatısa göre verirler fetvayı. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Anlatısa göre verirler fetvayı.

Bkz. Kadı anlatısa göre fetva verir.

-Cehenneme kira var. -Paradan haber ver. Bkz. Arnavut -Cehenneme kira var. -Paradan haber ver. Bkz. Arnavut'a sormuslar...

Balta sapını yonamaz. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Balta sapını yonamaz.

Kisi, kendisinin yapamayacağı isleri için baskasının yardımına gerekseme duyar.

Cömertle nekesin (Eli sıkı, cimri.) (nekesle cömerdin) harcı birdir. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Cömertle nekesin (Eli sıkı, cimri.) (nekesle cömerdin) harcı birdir.

bozulduklarından yenilerini almak zorunda kalır. Böylece bir sey için birkaç kez para harcar. Cömert ise bir kez çok para verip her seyin iyisini alır. Sonuç olarak cimri de cömert de aynı parayı harcamıs olurlar. ::::::::::::: -Ç-

Eğer ile meğeri evlendirmisler, keske diye bir çocuk doğmus. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Eğer ile meğeri evlendirmisler, keske diye bir çocuk doğmus.

Bkz. Olsa ile bulsayı ekmisler, `yel' ile `yuf' bitmis.

Her gönülde bir arslan yatar. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Her gönülde bir arslan yatar.

Bkz. Her yiğidin gönlünde...

Sabreden dervis, muradına ermis. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Sabreden dervis, muradına ermis.

Birçok islerin gerçeklesmesi için sabırlı olmak, uzun zaman beklemek gerekir. Sabırlı olan kisi ereğine ulasır.

Dsine hor bakan (sanatını hor gören) boynuna torba takar. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Dsine hor bakan (sanatını hor gören) boynuna torba takar.

Dsini küçümseyen kisi para kazanamaz. Para kazanmayanın sonu ise dilenciliktir.

Misafir kısmeti ile gelir. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Misafir kısmeti ile gelir.

Ev sahibi konuğu yük saymaz. Konuğun geldiği evde ya yiyecek bulunur; ya da beklenmedik bir yerden o sırada yiyecek gelir. Misafirin kısmetini Tanrı'nın göndermis olduğuna inanılır. Krs. Misafir on kısmetle gelir...

Deve büyüktür amma besini bir esek yeder. (Esek küçüktür amma dokuz deveyi yeder). kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Deve büyüktür amma besini bir esek yeder. (Esek küçüktür amma dokuz deveyi yeder).

Sözde büyük olmakla akıl büyük olmaz. Büyük görünüslülerin bir araya gelmesi de aklı çoğaltmaz. Bir akıllı, birçok kıt akıllıyı arkasından sürükler.

Eseğe semer yük değil. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Eseğe semer yük değil.

Bkz. Koça boynuzu yük değil.

Tarlada izi olmayanın harmanında yüzü olmaz. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Tarlada izi olmayanın harmanında yüzü olmaz.

Tarlasını sürmeyen, çapalamayan, gübrelemeyen ondan ürün bekleyemez.

Dokuz at bir kazığa bağlanmaz. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Dokuz at bir kazığa bağlanmaz.

anlasamazlar; birbirlerine saldırırlar.

Devlet adama ayağıyla gelmez. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Devlet adama ayağıyla gelmez.

Zenginlik ve talih kisiyi kendiliğinden gelip bulmaz. Çalısıp çabalamakla elde edilir.

Anamın (babamın) öleceğini bilseydim kulağı dolu darıya satardım (acı soğana kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Anamın (babamın) öleceğini bilseydim kulağı dolu darıya satardım (acı soğana

değisirdim). Dnsan en değerli bir malının karsılıksız olarak elinden gideceğini bilse, onu yok denilecek kadar az para ile satar.

Kırlangıç bir zararsız kus; git Yemen iline danıs. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Kırlangıç bir zararsız kus; git Yemen iline danıs.

Kimi çevrelerde kimseye zararı dokunmayan kisi, kimi çevreler için tehlikeli olabilir.

Gönlün yazı var, kısı var. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Gönlün yazı var, kısı var.

Dnsan kimi zaman neseli, iyimser, yasama sevgisi ile dolu olur; kimi zaman da bunalmıs, kötümser, bezgin.

Arkadasını söyle, kim olduğunu söyleyeyim. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Arkadasını söyle, kim olduğunu söyleyeyim.

Kisi, yaradılıs ve gidisine uygun kimselerle arkadaslık kurar. Onun için bir adamın arkadasını tanırsak, o adamın kimliğini ögrenmis oluruz.

Ölüm gelmis bu cane, bas ağrısı bahane. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Ölüm gelmis bu cane, bas ağrısı bahane.

Bkz. Ecel geldi cihana...

Alında yazılı olan (alna yazılan) basa gelir. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Alında yazılı olan (alna yazılan) basa gelir.

Bkz. Alna yazılan basa gelir.

Erkek sel, kadın (avrat) göl. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Erkek sel, kadın (avrat) göl.

Ev ekonomisinde kadının görevi çok önemlidir. Erkek, parayı su gibi harcama eğiliminde de olsa kadın israfa meydan vermemeli, tutumlu olmalı, para biriktirmelidir.

Gönül düstü bir boka o da misk gibi koka. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Gönül düstü bir boka o da misk gibi koka.

Kimi kisiler çok çirkin birine ya da çok kötü bir seye gönül kaptırırlar. Onların gözünde bunlar çirkin değil, çok güzeldir, kötü değil çok iyidir.

Zenginin tavuğu iki sarılı yumurtlar. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Zenginin tavuğu iki sarılı yumurtlar.

Bkz. Zenginin horozu bile yumurtlar.

Acıklı basta akıl olmaz. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Acıklı basta akıl olmaz.

Büyük bir sıkıntı içinde bulunan kimsenin yaptığı iste mantık aranmamalıdır.

Teyze, ana yarısıdır. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Teyze, ana yarısıdır.

Teyze, yeğenine annesi gibi sevgi, sefkat gösterir. Onunla yakından ilgilenir.

Irz insanın kanı pahasıdır. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Irz insanın kanı pahasıdır.

Dnsan ırzım, namusunu korumak için canını feda eder.

Katıra baban kim? demisler, dayım at demis. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Katıra baban kim? demisler, dayım at demis.

Asağılık duygusu içinde bulunan kisi, kendisini olduğu gibi göstermeye utanır da kötü yönünü gizler, sadece iyi yönüyle övünür. Krs. Kel kız teyzesinin...

Bos esek yorga (Biniciyi sarsmayan hızlı yürüyüs.) gider. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Bos esek yorga (Biniciyi sarsmayan hızlı yürüyüs.) gider.

Üzerinde bir görev bulunmayan kaygısız kisi, rahat rahat istediği gibi yasar.

Her güzelin bir kusuru (huyu) vardır. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Her güzelin bir kusuru (huyu) vardır.

Bkz. Kusursuz güzel olmaz.

Son gülen iyi güler. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Son gülen iyi güler.

Bir konunun üzülecek ve sevinilecek evreleri sona erdiği zaman sevinilecek durum ağır basmıssa eski tasalar unutulur, hep sevinilir.

Allah isterse bir kulun isini, mermere geçirir disini; istemezse isini, muhallebi yerken kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Allah isterse bir kulun isini, mermere geçirir disini; istemezse isini, muhallebi yerken

kırar disini. Talihli kisi, hangi ise el atsa basarılı olur. Talihsiz olan da en umutlu isten zararlı çıkar. Krs. Ters giderse insanın isi...

Dt ulur, birbirini bulur. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Dt ulur, birbirini bulur.

Asağılık kimse bir konu üzerinde sesini yükseltince aynı amacı güdenler o ses etrafında toplanır, kendisiyle birlesirler.

Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.

Mart ayında siddetli soğuklar olur. Dnsan dısarı çıkamaz. Odun, kömür de azaldığından kazma, kürek saplarını yakacak duruma düser.

Fare çıktığı deliği bilir. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Fare çıktığı deliği bilir.

Bkz. Sıçan çıktığı deliği bilir.

Kurunun (arasında) yanında yas da yanar. (Yasın yanında kuru da yanar). kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Kurunun (arasında) yanında yas da yanar. (Yasın yanında kuru da yanar).

Beğenilmeyen tutumlarından dolayı cezalandırılan kisiler içinde suçsuzlar da suçlular gibi hırpalanırlar. Krs. Az ates çok odunu yakar.

Gelin atta buyruk Hak Gelin atta buyruk Hak'ta.

Bir gelin güveyinin evine götürülmek üzere ata bindirilir. Ama bakalım oraya ulasacak ve evlenme gerçeklesecek mi? Yoldayken ölüm gibi, gelini baskasının kaçırması gibi engeller çıkabilir. Oldu bitti sandığımız her sey bu durumdadır. Kesin sonuca ulasmadan hiçbir seye gerçeklesti gözüyle bakılmamalı. Krs. Gelini ata bindirmisler...

Her inisin bir yokusu (her yokusun bir inisi) vardır. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Her inisin bir yokusu (her yokusun bir inisi) vardır.

Dsi bozulan kisi üzülmemelidir. Her inisin bir yokusu olduğu gibi, bozulan isin düzelmesi, düsmenin kalkması da vardır.

Türk Türk'ün aklı sonradan gelir.

Türk, bir olay karsısında ne yapmak gerektiğini hemen düsünemez. Aradan zaman geçince doğru, sağlam bir davranıs yolu bulur ve biraz geç de olsa onu uygular. Ama kimi zaman is isten geçmis olur.

Asığın gözü kördür (kör olur). kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Asığın gözü kördür (kör olur).

Kendisini aska kaptıran kisi, ne sevgilisinin kusurlarını görür ne de çevresinde olup bitenlerle ve kendisi için önemli olan seylerle ilgilenir. Krs. Asık alemi kör, dört yanını duvar sanır.

Gök gürlemeden yağmur yağmaz. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Gök gürlemeden yağmur yağmaz.

Bir kisi ya da topluluk, sesini yükseltmezse istediğine kavusmaz.

Kiminin devesi (parası), kiminin duası. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Kiminin devesi (parası), kiminin duası.

Varlıklı olanların parası, yoksul olanların da duası alınarak isler yürütülür.

Benden sana bir öğüt: Ununu elinde öğüt. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Benden sana bir öğüt: Ununu elinde öğüt.

Bkz. Sana vereyim bir öğüt..., Kurda meden...

Dinsizin hakkından imansız gelir. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Dinsizin hakkından imansız gelir.

Acıması olmayan kisiyi, kendisinden daha acımasız biri yola getirir.

Oğlan atadan (babadan) öğrenir sofra açmayı, kız anadan öğrenir biçki biçmeyi. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Oğlan atadan (babadan) öğrenir sofra açmayı, kız anadan öğrenir biçki biçmeyi.

Erkek çocuk, erkeklerin yapması gereken seyleri (örneğin konuk ağırlamayı) babasından, kız çocuk da kadınların yapması gereken seyleri (örneğin dikisi, biçkiyi, ev islerini) anasından öğrenir. Baba, ana bunları bilmiyorsa çocuktan böyle seyler beklenmez.

Bas dille tartılır. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Bas dille tartılır.

Kisinin aklı, söylediği sözlerle ölçülür.

Delilsiz cennete bile girilmez. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Delilsiz cennete bile girilmez.

Kisiye, bir yere yanılmadan gidebilmesi için olduğu gibi, istediği seyi elde edebilmesi için de yol gösteren gerektir. Krs. Sebepsiz kus...

Bin isçi, bir basçı. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Bin isçi, bir basçı.

Bir isin planını çizen, programını izleyen, düzenli olarak gerçeklesme yolunu gösteren bir bas bulunmadıkça, ne kadar çok isçi çalısırsa çalıssın, is basarı ile yürütülemez. Krs. Ayağı yürüten bastır.

Buldun bir koyun, ye de doyun. Bkz. Su akarken testiyi doldurmalı. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Buldun bir koyun, ye de doyun. Bkz. Su akarken testiyi doldurmalı.