Ateş Nedir

Ateş Nedir ? Ateş Ne demek ?

1-)Alm. Feuer, Fr. Feu, İng. Fire. Yüksek sıcaklık ve alev veren hızlı yanma olayı. Ateşin meydana gelebilmesi için yanabilen bir maddenin tutuşma sıcaklığında oksijen ile temas etmesi gerekir. Yakıt ve oksijen devamlı mevcut ve temas halinde ise sürekli yanma olur. Bir ateşin söndürülmesi, yanmaya sebeb olan unsurlardan yakıt ve oksijenin yok edilmesi, sıcaklığın düşürülmesi ile mümkündür.

Herhangi bir maddenin yanabilirliği kimyasal bileşime ve fiziksel duruma bağlıdır. Eger oksijen kaynağı hava ise, herhangi bir yanıcı gazın molekülleri hava içine girer ve havadaki oksijen moleküllerine temas eder. Tutuşma sıcaklığına erişince de bu gaz yanar.

Bir yanıcı sıvı ilk önce buharlaştırılmalı ve tutuşma sıcaklığındaki bu buhar oksijen ile karıştırılmalı ki, yanma olabilsin. Katıların yanması için ise sıvılaştırılmalı veya buharlaştırılmalı veya hiç olmazsa geniş bir yanma yüzeyi meydana getirmek için küçük taneciklere ayrılmalıdır. Fakat katı, gözenekli ise öğütme zaruri değildir. Bütün katılar, mümkün olan en küçük taneciklere ayrılırsa, oksijen ile temas eden toplam katı yüzeyi çok olacağından şiddetli yanar.

Çok şiddetli ateşler, yanabilen tozların (zerreciklerin) hava ile karışımından elde edilir. Mesela kömür ve metal tozlarının yanması gibi. Mağnezyum tozları gerekli oranda hava ile karıştırılıp tutuşma sıcaklığına getirilirse, göz kamaştırıcı parlak bir alevle yanar.

Maddeler tutuşma sıcaklığının altında oksitlenir. Fakat maddelerin yanabilmesi için tutuşma sıcaklığına yükseltilmesi gerekir. Bu sıcaklığın üzerinde oksidasyon ısısı yeteri kadar hızlı yayılmaz ve yanmamış yakıtta oksidasyonun olduğu bölgeye yakın alanı yanma sıcaklığına yükseltir. Çok ince parçalara ayrılmış maddeler hariç olmak üzere, katıların yanma sıcaklığı sıvılarınkinden daha yüksektir. Genellikle sıvılar kaynama noktasının düşüklüğü nisbetinde parlayıcıdırlar.

Ateş, etrafındaki havayı ısıtır ve onun genişleyerek yükselmesini sağlar. Bunun sonucu olarak da uzaklardan buraya soğuk hava akımı başlar. Bu meydana gelen akım sebebiyle devamlı ve yeni oksijen te’min edilmektedir. Böylece ateşin yanması sürekli olur. Hatta ateş, büyük şehir veya orman yangını halindeyse, bu hava akımı önemli hızda rüzgar bile meydana getirir.


2-)Yanıcı cisimlerin tutuşmasıyla beliren ısı ve ışık, od, nar.


3-)Tutuşmuş olan cisim.


4-)Isıtmak, pişirmek için kullanılan yer veya araç.


5-)Patlayıcı silahların atılması.


6-)Vücut ısısı
Örnek:Ateşi kırktan aşağıya düşmezdi. S. F. Abasıyanık


7-)Öfke, hırs, hınç
Örnek:Fırlayıp ayağa kalkmış, bir duvara yaslanarak ateş fışkıran gözlerle onu seyre başlamıştı. T. Buğra


8-)Kırmızı, alev renginde olan.


9-)Coşkunluk


10-)Odun, kömür, yağ gibi ördeklerin yanması ile ısı ve ışığın birlikte belirmesi.


11-)Humma.


12-)Yanıcı maddelerin tutuşmasıyla beliren ısı ve ışık.


13-)Coşkululuk, coşku.


14-)yanıcı maddelerin yanmasıyla ısı ve ışığın ortaya çıkması


15-)Odun vs. gibi maddelerin yanmasından hasıl olan hal. Od, nar.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Fire.
İngilizcesi İngilizce
Blaze.
İngilizcesi İngilizce
Heat.
İngilizcesi İngilizce
Fever.
İngilizcesi İngilizce
Temperature.
İngilizcesi İngilizce
Mettle.
İngilizcesi İngilizce
Pyro-.
İngilizcesi İngilizce
Ardour.
İngilizcesi İngilizce
Flame.
İngilizcesi İngilizce
Glow.
İngilizcesi İngilizce
Gunfire.
İngilizcesi İngilizce
Zeal.
İngilizcesi İngilizce
Passion.
İngilizcesi İngilizce
Flush.
İngilizcesi İngilizce
Pounding.
Almancası Almanca
Feu
Almancası Almanca
Feuer
Fransızcası Fransızca
Feu

  • Göstericileri engellemekte güçlük çeken polis, havaya Ateş ederek Başbakanlık Sarayı'na girmeye çalışanları dağıtmaya çalışıyor.
  • Öte yandan bir grup Libyalının, Beni Velid'deki operasyonları protesto etmek için Libya Milli Kongre binasına girmek istediği, güvenlik güçlerinin protestocu grubu havaya Ateş açarak dağıttığı kaydedildi.

Sizde içinde Ateş kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Ateş kelimesi anlamı 105 defa okunmuştur. [236002] Ateş kelime anlamı, Ateş nedir, Ateş ne demek, Ateş sözlük anlamı

Paylaş