Atifete Yahyaga Kimdir ?

Atifete Yahyaga Biyografisi

Atifete Yahyaga Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Atifete Yahyaga : Atifete Yahyaga Kosova Cumhurbaşkanı
20 Nisan 1975 tarihinde Yakova’da doğdu. İlkokul, lise ve Hukuk Fakültesi’ni Priştine’de tamamladı. 2006/2007 öğretim yılında İngiltere’nin Mançester Üniversitesi’nden de mezun oldu. Priştine’de kriminel bölümünde yüksek lisans yaptı. Emniyet Müdürlüğü’nde bütün kademelerde görev aldı. Kosova Emniyet Müdür Yardımcılığı yaptı. Vekaleten genel müdürlük yaptı.
HABER
Kosova’ya kadın cumhurbaşkanı
Hürriyet 9 Nisan 2011
Kosova Meclisi, 17 Şubat 2008’de bağımsızlığını kazanan ülkenin cumhurbaşkanlığı koltuğuna 35 yaşındaki Atifete Yahyaga’yı seçti.
Ülkenin üçüncü ancak ilk kadın cumhurbaşkanı olan Yahyaga, Kosova Emniyet Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Milletvekillerinin oy birliği ile seçtiği Yahyaga, teşekkür konuşmasında “Böylesine üst bir siyasal göreve ulaşacağımı asla düşünemezdim, ancak ülkeme hizmete her zaman hazır durumdaydım” dedi.
Hedef AB üyeliği
Yahyaga ayrıca, demokratik ve çok etnikli birlik ve beraberlik içinde Avrupa Birliği yolunda ilerleyecek bir Kosova için çaba harcayacağını söyledi.Ulus, din, ırk ve cinsiyet farkı yapmadan bütün vatandaşların temsilcisi olacağını kaydeden Yahyaga, Sırbistan ile sorunların çözümü için çaba harcayacağını da sözlerine ekledi.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Atifete Yahyaga Özgeçmişi

Atifete Yahyaga Hayatı

Sizde Atifete Yahyaga ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Atifete Yahyaga biyografisi 71 defa okunmuştur. [5693]