Aydın Doğan Kimdir ?

Aydın Doğan Biyografisi

Aydın Doğan Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Aydın Doğan : Aydın Doğan (15.04.1936) işadamı
15 Nisan 1936 tarihinde Kelkit’te, bölgenin köklü ailelerinden birinin oğlu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kelkit’te, lise öğrenimini Erzincan’da tamamladı. 1956-1960 yılları arasında İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi’nde okudu. Öğrencilik yıllarında “Talebe Cemiyeti” başkanlığı yaptı. 1958’de daha öğrenimini bitirmeden iş hayatına atıldı. Nakliyecilik, müteahhitlik, otomobil, ticari araç ve inşaat makinaları gibi değişik sektörlerde ticaret yaptı. 1961 yılında ilk şahsi şirketini kurdu, 1970 yılına kadar şirket toptan ticaret alanında varlık gösterdi.
1974’te yeni şirketiyle, sanayi alanına adım attı. 1974’ü izleyen yıllarda İstanbul Ticaret Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.
1979 yılında Milliyet Gazetesi'ni devralarak, basın ve yayıncılık dünyasına girdi, 1994 yılında Hürriyet Gazetesi’ni de satın alarak medyadaki varlığını pekiştirdi, çalışmaları ile bu alanda yükselen bir grafik çizdi. 1986-96 yılları arasında Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Başkanlığı’nı yürüttü. 1998 yılında Tokyo’da yapılan Dünya Yayıncılık Birliği (World Association of Newspapers –WAN) toplantısında seçimle Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirilen ilk Türk oldu.
1999 yılında T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirildi. 1999 yılında yılında Girne Amerikan Üniversitesi'nden, 2000, 2001 ve 2005 yıllarında ise, sırasıyla, Ege Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nden fahri doktora ünvanı aldı.
1996 yılında Aydın Doğan Vakfı’nı kurarak, kültür, eğitim, sosyal alanlarda yapmakta olduğu hizmetlerini bir şemsiye altına topladı. Kendisini ve aile fertlerinin ismini taşıyan sekiz okul yaptırdı. Vakıf her yıl dünyanın en saygın ödüllerinden biri olan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nı düzenliyor, Genç İletişimciler Yarışması ile de iletişim öğrenimi görenlere destek veriyor. Ayrıca verdiği Aydın Doğan Ödülü’yle edebiyattan müziğe, mimarlıktan sosyal bilimlere kadar çeşitli kültür ve sanat alanlarına da destek oluyor.
Aydın Doğan, 1977 yılından bu yana İstanbul Ticaret Odası vergi rekortmenleri arasındadır. 1961 yılında üç kişiden oluşan şirketini bugün 11.000’i aşkın çalışanıyla Türkiye’nin en büyük üç grubundan biri haline getirmiştir. Doğan Grubu’nun medyadan enerji dağıtımına, endüstriden turizme, telekomünikasyondan sigortacılığa kadar geniş bir sektörel yelpazede üretim yapan ya da hizmet veren şirketleri bulunmaktadır.
Aydın Doğan evlidir, dört çocuk ve dört torun sahibidir.
Kısaca Doğan Grubu
1950'lerde ana işi ticaret olan küçük bir şirketle başlayan Doğan Grubu, hızla gelişerek Türkiye' nin en büyük ve mali açıdan en güçlü gruplarından biri haline gelmiştir. Doğan Gurubu bünyesinde bugün iki büyük holding kuruluşu yer almaktadır: Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. ve Doğan Yayın Holding A.Ş.
Doğan Grubu, ana faaliyet alanları olan enerji dağıtım, sigorta ve medyanın dışında turizm, sanayi ve ticaret alanlarında da faaliyet göstermekte ve Türkiye'nin en büyük üç holdinginden birini oluşturmaktadır. Uzun yıllardır finans alanında da faaliyetleri olan Doğan Grubu, Dışbank’ı uzun vadeli yapılanma stratejisi içinde Fortis Grubu’na satarak bankacılık sektöründen çıkmıştır. Doğan Holding dışında hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören Grup şirketleri, Doğan Yayın Holding, Ray Sigorta, Milpa, Çelik Halat, Ditaş, Hürriyet, Milliyet, Petrol Ofisi ve Doğan Burda'dır.
Türkiye'nin en büyük üç holding grubu arasında yer alan Doğan Grubu, müşteri odaklılık, yenilikçi fikirler ve Türk ekonomisinin gelişimine katkı sağlamada kararlılık ilkelerini birleştiren uzun vadeli iş stratejilerini uygulamaktaki başarısıyla tanınmaktadır. Doğan Grubu, değişim sürecini başarıyla yönetme ve müşterilerine geniş bir faaliyet ağı ile ulaşan yenilikçi hizmetler yaratma geleneklerinin yanı sıra, sağlam yönetim, dürüstlük ve yüksek etik standartlara bağlılık ilkeleri ile çalışmaktadır. Doğan Grubu, iyi kurumsal yönetişim ilkesinin uygulanması ve sergilenmesini önümüzdeki beş yıl için en önemli hedefi olarak belirlemiştir.
Doğan Grubu, kurucusu Aydın Doğan önderliğinde, hedef kitlenin yaşam biçimine uygun, zamanında ve yerinde hizmetler sunabilmek; Grup şirketleri ve uluslararası ortaklıklarla yaratılan sinerji aracılığıyla da hissedarlarına artı değer yaratmak için gerekli çalışmalarını sürdürmektedir.
Doğan Grubu, global iş anlayışı çerçevesinde, AOL-Time Warner grubundan CNN, the Universal Music Group, Burda GmbH ve Egmont Yayıncılık gibi uluslararası şirketlerle ortaklıklar kurmuştur.
Grup, Türkiye'nin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik sınırlamaların bilinciyle geliştirdiği sosyal sorumluluk projelerini Aydın Doğan Vakfı eliyle uygulamaya koymaktadır, bugüne kadar bu tür projelere 10 milyon Amerikan dolarını aşan yatırımda bulunmuştur.
Doğan Holding'in toplumsal sorumlukların bir yansıması olarak Kelkit yöresinde yürütülen organik tarım projesi, Avrupa Komisyonu İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından, "Avrupa Çapında Kurumsal Sosyal Sorumluluk Bilincini Artırma Kampanyası" için düzenlenen yarışmada seçilen 10 projeden biri olmuştur.
Doğan Grubu'nun 2004 yılı konsolide geliri 5,7 milyar Amerikan dolarını aşmıştır. 2004 yılında Hazine’ye vergi ve benzeri fon, harç gibi kesintiler yıoluyla sağladığı katkı 680,2 milyon Amerikan dolarıdır.
En büyük Alman nişanı Aydın Doğan’a

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan’a, Türk kökenlilerin Alman toplumuna uyumuna yaptığı katkılardan dolayı Almanya Federal Cumhuriyeti’nin 1’inci Sınıf Federal Liyakat Nişanı verildi.
English Biography
Aydın Doğan
Born in 1936 as a member of a well-known family in Kelkit, Aydin Dogan got his elementary and secondary school education in Kelkit and finished high-school in Erzincan. Between 1956-60, he attended Istanbul Economy and Commerce Academy where his leadership qualities were first recognized helping him to become the Student Community Leader.
In 1958, while he was still a student, he started his professional life trading construction equipment, as well as passenger and commercial vehicles. In 1961, he founded his own wholesale trade company.
Mr. Dogan founded his first industrial company in 1974 and joined both the Assembly and the Administrative Board of Istanbul Chamber of Commerce. In the years that followed, he served as a board member in the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey.
Mr. Dogan became a publisher with the acquisition of the daily newspaper Milliyet in 1979. With the addition of the prestigious daily newspaper Hürriyet in 1994, he intensified his presence in the media. Between 1986 and 1996, he served as the head of the Association of Turkish Newspaper Publishers. At the WAN (World Association of Newspapers) meeting held in Tokyo in 1998, Mr. Dogan was elected the first Turkish board member and in 1999, was awarded Turkey's Outstanding Service Medal by the Turkish Government. He received four honorary doctorates in 1999, 2000, 2001 and 2005 respectively from Girne American University, Eagean University, Baku State University and Marmara University.
He establlished Aydın Doğan Foundation in 1996, bringing the social, cultural, educational activities of the Doğan Group under the same umbrella. To date, 8 schools and a large sports complex have been built and named after him and family members. While mainly focusing on education, the Foundation is also involved in organizing national and international conferences, conventions and seminars on economic, social, cultural and scientific issues. As part of its social and cultural activities, the Foundation also conducts national and international competitions and awards prizes, such as the Aydın Doğan Award and the Aydın Doğan International Cartoon Competition, the world’s largest and most respected in this field.
Since 1977, Mr. Dogan has been the top taxpayer registered with the Istanbul Chamber of Commerce several times. Out of this company founded with three employees in 1961, he created one of Turkey’s top three largest conglomerates with over 11,000 employees. Today, Doğan Group is active in the fields of energy distribution, media, industry, trade, tourism and insurance.
Mr. Doğan is married and has four children and four grandchildren.
Doğan Group in Brief
There are common fundamentals in all successful businesses today irrespective of their line of business; prudence - managing risk while maintaining sustainable growth, creation of value for all stakeholders, responsibility as a corporate citizen and care for society and the environment. These universal guidelines are the basic reasons for Dogan Holding's success in today's fast changing and intensely competitive world.
Tracing its beginning to the 1950s, Dogan Holding now ranks among Turkey's top three conglomerates. The small trading house started growing in the World War II era when Turkey initiated industrialization and modernization of the long neglected economy. One of the competencies of the Holding is to invest in vital sectors of the economy, helping the country and itself to prosper. Following trends in the new economy, lately, the Holding has more of a focus on providing service. The Holding Company has an interest in six major business areas: energy distribution, insurance, media, industry, trade and tourism. Having provided services since 1994 in finance sector, the Holding sold its subsidiary Dışbank to Fortis Group in line with its long term structuring strategies.
In addition to Dogan Holding, nine other Group Companies are listed and traded on the Istanbul Stock Exchange (ISE). These currently include Dogan Yayin Holding, Ray Sigorta, Milpa, Çelik Halat, Ditas, Hürriyet, Milliyet, Petrol Ofisi and Dogan Burda.
Dogan Holding takes pride in being one of the very first business groups to adopt principles of corporate governance - long before they were regulated by the Capital Markets Board in Turkey .
As one of the foremost corporate contributors to national wealth through taxes and philanthropic activities, the Group has consistently been ranked among the top corporate taxpayers. The Aydin Dogan Foundation has spent in excess of US$ 10 million for social welfare and cultural programs to date.
Also, Doğan Holding’s Organic Farm Project in Kelkit Gümüşhane was selected as one of the top 10 best practice cases in Corporate Social Responsibility by the Enterprise Directorate-General of the European Commission.
With a new energetic and highly motivated top management appointed in 2003, Dogan Holding looks confidently into a future where it plans to become a major regional player with emphasis on Europe, Central Asia and the Middle East.
The Doğan Group achieved a consolidated revenue of US$ 5.7 billion in 2004. Its contribution to the Turkish Treasury in terms of taxes and funds paid in year 2004 amounts to US$ 680,2 million. As of the year 2006, the Group employs over 11,000 people.
HABER
Aydın Doğan umreye gitti
Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, ailesiyle birlikte umre ziyareti için Medine’ye gitti.
Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, eşi Sema Işıl Doğan, kızı Hanzade Doğan Boyner ve damadı Osman Boyner’le birlikte özel jetiyle Medine’ye gitti. Medine’de bir gece kalan Doğan ailesi, Uhud Dağı, şehitlik, Kıbleteyn Mescidi, Kuba Mescidi ve Cuma Mescidi’ni ziyaret etti.
Aydın Doğan ayrıca Zeki Yetim’in “Vadi Buthan” arli hurma bahçesini de gezdi. Cuma namazını Mescid-i Nebevi’de kılan Aydın Doğan ve ailesi Serv Dağı, Arafat, Mina, Müzdelife ve Nur Dağı’nı da gezdi.
HABER
Aydın Doğan ve Cem Boyner hacca gidiyor
20 Ekim 2012
Takvim'in özel haberine göre aileye, Cem Boyner ile eşi Ümit Boyner ve Hüsamettin Özkan da eşlik edecek.
BOYNER AİLESİ'YLE BİRLİKTE HAC
Osman Boyner'in kuzeni işadamı Cem Boyner, eşi TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner de Doğan'la birlikte Hac'ca uçacak. Seyahate her iki aileye yakınlığıyla bilinen Taylan Bilgel de katılacak. Ekip, kutsal topraklara işadamı Aydın Doğan'ın 25 milyon dolarlık Gulfstream tipi özel jetiyle gidecek. Öte yandan 76 yaşındaki Aydın Doğan, geçtiğimiz yıllarda verdiği bir röportajda Hac'ca gidebileceğini söylemişti. Şubat 2010'da Cem Boyner'le Mekke'ye giderek umre yapmıştı.
Aydın Doğan ve beraberindekilerin İslam Konferansı Örgütü Genel Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından karşılanacağı belirtildi.HABER
Rüyamda hep Kelkit’i görürüm
Hürriyet 30 Mart 2013
Geleneksel Gümüşhane Günleri Feshane’de başladı. Açılışta konuşan Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, doğup büyüdüğü yerlere ayrı bir sevgisi olduğunu söyledi.
Doğan şöyle devam etti: “Kelkit’te 16-17 sene yaşadım. İstanbul’da 58 senedir yaşıyorum. Rüyalarımda hep Kelkit’i, Gümüşhane’yi görüyorum. Gümüşhane’de gök bile başka, daha parlak. Yıldızlar daha güzel insanları daha yiğit, daha sevimli, daha candan.”
Feshane’de Gümüşhane Günleri başladı
Festivalde standları gezen ziyaretçiler, Gümüşhane’nin yöresel lezzetleri kuşburnu, köme, pestil, kürtün ekmeğini tatma fırsatı buldu. İstanbul Valisi Mutlu da ikram edilen kürtün ekmeği hakkında bilgi aldı. Festival üç gün sürecek.


Aydın Doğan : Aydın Doğan öykücü, oyun yazarı, yayıncı
14 Ağustos 1947 tarihinde Keban’ın Lorikân köyünde doğdu. Rençber bir ailenin üçüncü oğludur. Küçük yaşta yetim kaldı. Çocuk yaşlarda Elazığ’ın Kesrik mahallesi eşrafından çocuksuz bir ailenin yanına evlatlık verildi. Okuma-yazmayı ve kitap sevgisini orada aldı. Birçok zanaat dalında (terzi, kunduracı, şapkacı, berber vb.) çıraklıklarla bir bakıma eğitim aldı. 19 yaşında Ankara’ya gitti. Bu kentte yeni arkadaşlıkları, sanat ortamını sevdi ve kentin sakini oldu. Resim tabela işleriyle, berberlikle de bir süre ekmeğini kazanan Doğan, özellikle tiyatroya karşı olan ilgisini her zaman korudu ve bu sayede dünyanın dev oyun yazarlarının eserlerini okumuş oldu. Tiyatronun birçok alanında görev yaptı. 1968 yılında arkadaşlarıyla kurdukları toplulukla Ankara’nın yazlık sinemalarında komediler sergiledi, rol aldı. 1974 yılında günlük ‘Ankara Gazetesi’nde kısa dönem muhabirlik yaptı. Siyasi kimlik taşıyan arkadaşları oldu. Siyaseti, dikta düzene karşı bir tepki olarak benimsedi. İlk öyküleri 1976 yılında Ankara’da çıkan ‘Savaş Gazetesi’nin sanat sayfalarında, ‘Radyo Televizyon Dergisi’, ‘Başkent’, ‘Çığ’ (Yugoslavya) vb. dergilerde yer aldı. ‘Hıdırlardan Biri’ adlı öyküsü Yapıt Dergisi ödülünü kazandı (1978). Yazılarında Aydın Doğan, Aziz Aydın Doğan, A. Aydın Doğan, A. Doğan imzası dışında takma adlar da kullanmıştır. 1978 yılında arkadaşlarıyla kurdukları Kardeş Tiyatrosu’nda yazarlık ve yönetmenlik yaptı. ‘Delioğlan’ adlı oyununa Çankaya Belediyesi’nin 1990 yılında düzenlediği Gençlik Tiytrosu Oyun Yarışmasında övgüye değer plaketi verildi. 1979 Ağustosunda ‘Yaba Sanat’ dergisini kurdu. Aynı dergi 80’li yılların ortasında ‘Yaba Öykü’ adıyla öykü ağırlıklı çıkmaya başladı. 1995 yılında ‘fikir suçlarını’ kapsayan 8/1.2. maddelerinden para ve hapis cezası aldı. Bir süre çıkamayan dergiyi 1999 yılı sonunda ‘Yaba Edebiyat’ -yeni dönem- logosuyla yeniden yayınlamaya başladı.
Sahaflık ve yayın yönetmenliği yapan yazarın yayınlanmış kitapları şunlardır:
* Afişte Ölen Adam (öykü, 1988, 3. bs 2007),
* Kör Pencere (öykü, 1993, 2. Bs 2007),
* Delioğlan ve Diğerleri (tiyatro, 5 oyun, 1995),
* Güneşli Bayır (öykü, 1998),
* Kara Fıkralar (2001),
* Islak Kaldırımlar (roman 2002),
* Bir Taşralı Gencin Günlüğü, (2007)
* Gece –Kirli Savaş– (oyun, 2011)
Derleme ve uyarlamaları:
* Halkın Cönk Defteri (çağdaş şiir antolojisi, 1981)
* Halkın Cönkü (tematik halk – tasavuf şiiri güldestesi, 1995)
* Şehnameden Seçme Hikâyeler (Firdevsi’den, 2003)
* Öğle Şarabı (Katherine Anne Porter’dan uyarlama oyun), 2009
YABA YAYINLARI
Galipdede Cad. 55/1 Tünel-Beyoğlu - İstanbul
Tel Faks: 212- 293 36 06
Yeni basılan kitaplar:
1– SÜRYANİLERİN TARİHİ
İlk Hıristiyanlıktan Kadim Doğu
Süryani Müjdeci-Havari Kilisesi
Yazan: Prof. Gorgis David Malik
İngilizceden çev: Vedii İLMEN
1. Basım: Aralık 2011
Mezopotamya Kitaplığı no: 22
ISBN 978-975-386-160-1
Sayfa: 472
Ebat: 13,5x19,5
Arka KAPAK:
Bu kitabın yazarı Gorgis David Malik, 1837 yılında Süryani bir ana babadan İran’ın Kuzeybatısındaki Azerbaycan kentinin Supurgan köyünde doğmuş ve 72 yıl yaşamıştır. Saygın bir aileden gelen Malik, iyi bir öğrenim gördü. Urmiye´de, Seri´deki Misyon Okulu´nda tanrıbilim okudu. 1855 yılında okulunu bitirdi. Okuldayken inançlı bir Hıristiyan olmuştu. Sonraki elli yılda, bir vaiz ve öğretmen olarak hizmet etti. Kendisi Salamas kentinde, İsfahan, Tebriz ve İran´nın başkenti Tahran´da ve başka kentlerde, Afganistan´da çalıştı.
Urmiye´de Presbiteryan Misyon Koleji´nde, birkaç yıl Doğu dilleri ve edebiyatı profesörlüğü yaptı. İsa-Mesih´in dediklerini yaymak ve insanların iyiliğini sağlamak için uzun yolculuklar yaptı. Babil ve Ninova harabelerini gezdi. Uzaklara, Hindistan´a hatta Norveç´e kadar gitti. Orada dostlar edindi. Yaşamında, etkin ve özel olarak, birçok Doğu ve Batı dilini öğrenmişti. Bilgi ve deneyimlerini insanların yararına sunmuş, dolayısıyla Yahudi olsun, Müslüman olsun onu tanıyan herkes severdi.
Prof. Malik´in bu eserinde okuru heyecanlandıracak yanlardan biri; 51 Asur kralının varlığını sergilemesi, ikincisi ise «Zerdüşt, Kurduğu Din, İnananları, Mecuslar» başlığıyla kapsamlı bir çalışmayı sunmasıdır.
Mezopotamya Kitaplığı dizisinde tarihimizde pek rastlanmayan konularla yüklü bir eser daha sunuyoruz.
2– BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA İSTANBUL
Ahlakî ve Siyasî Tetkikler-Almanlar ve Jön Türkler
Yazan Dr. Harry Stuermer
Fransızcadan çev: Ömer Ööztürk
1. Basım: Aralık 2011
Sayfa: 136
Ebat: 13,5x19,5
Mezopotamya Kitaplığı no: 23
ISBN 978-975-386-158-8
Yazar, kitabın başında şunları diyor: «Bu imza, bir ant ve şeref teminatı değildir. O, bu sayfalarda olmayacak şeylerden ilham almamıştır. Ne savaş esnasında, ne de öncesinde, maddî anlamda düşman ya da tarafsız bir Hükümetle, Almanya’ya ya da Türkiye’ye düşmanca kişilikler ya da bir örgütle en ufak bir ilişki söz konusu değildir. Tam tersine, gerçekle uygarlık bilinci birbirine karışır. O, bir kez izlenimlerini kaleme almaya karar vermiştir. Bunun yanı sıra o İsviçre’den hareket ederken, eserini yayıncıya sunmadan önce, bu ülkede yaşayan hiç kimseyle temas etmemekte ısrarlı olduğu hususunda resmî teminat da verebilir. O, alenen konuşmak için hiçbir güdüye sahip değildir. Ama bu ciltte bunu yapmış, maddi ya da manevi önyargılarından dolayı kimseye gücenmemiştir.»
Genevre. Mart 1917.
Bir kentin denetim altına alınması ve olaylari çok canlıdır. Başta Ermeniler olmak üzere İstanbul ve Anadolu’da yaşanan acıları tüm çıplaklığıyla okuyacaksınız.
3–Charles Baudelaire / ŞİİRLER
Fransızcadan çev: Abdullah Rıza Ergüven,
3. Basım: Aralık 2011
ISBN 978-975-386-026-9
Sayfa: 96
Ebat: 13,5x19,5
Arka kapak:
Fransız şiirinde bir dönemeç olan Baudelaire, yazın tarihinde Modern Fransız Yazınının hemen başlangıcında değerlendirilir. Sefil ve serseri bir geçmişten gelen bu özgün şairin eserleri tüm dünya dillerinde okunmuş, sanat dünyasını ve kendinden sonra gelen şiir ve edebiyat hareketlerini etkilemiştir. Başeseri Les Fleurs du mal (Kötülük Çiçekleri) için Baudelaire şöyle der; «Bu korkunç kitaba bütün düşünce ve yüreğimi, bütün dinimi, bütün tiksintimi koydum.»
Abdullah Rıza Ergüven’in, Les Fleurs du mal’den yaptığı seçmelerle oluşturduğu bu çalışmasına, şairin sanat yönünü inceleyerek açıklamalarda bulunuyor. Böylce Badelaire’in ruh derinliğini de yansıtmış oluyor. Ergüven’in bu titiz çalışması övgüye değerdir.
4– BERCESTE MISRAI YAZAN KOMÜNİST ENVER GÖKÇE
Portre inceleme
İnceleyen: Celil Denktaş
1. Basım: Aralık 2011
ISBN 978-975-386-149-6
Sayfa: 328
Ebat: 13,5x19,5
Arka kapak:
Oryantalizm, kapitalist Batı’nın size, sizin ne olduğunuzu, ne olamayacağınızı, nerede olduğunuzu, nerede olamayacağınızı, neyi yapıp neyi yapamayacağınızı öğreten “bilim” dalıdır. Bu “bilimsel dal”, yalnızca oraya özgüdür. Sizde bulunmaz.
Size konuşacağınız zamanı, öleceğiniz anı bildirir. Bununla da yetinmez, tüm bunları sizin kendi başınıza beceremeyeceğinize sizi inandırarak, size akıl verecek havariler gönderir, sizi çekip çevirmek için. Bu havariler, sizlerin arasından
kendilerine vekiller, valiler devşirir ki, sizlerin arasında eğer bir “uyum” sorunuyla karşılaşır da uygarlığa geri dönmek isterlerse yerleri boş kalmasın.
Bu vekiller, valiler, çok çabuk parlatılır, fakat o denli de çabuk yok edilebilirler. Ardından da bir zamanların kahramanları ilan edilip anıtları dikilebilir.
Bütün bu olup bitenler sizi, sizden “adam” çıkmayacağına ikna etmek içindir. Hatta bunu, bir “milli” ya da, “coğrafi” bir karakter açmazı olarak da tarihteki yerine oturturlar bu “bilim dalı” sayesinde. Bu kitap, tersini gösterebilmek amacıyla kaleme alındı.
Celil Denktaş’ın uzun yılların emeğiyle ortaya koyduğu bu çalışma ile, bize gerçekten bir Enver Gökçe portresi sunuyor.
GECE (Kirli Savaş)
Yazan: Aydın Doğan
1. Basım: Aralık 2011
Cep Kitapları no: 8
ISBN 978-975-386-152-6
Sayfa: 64
Ebat: 12x17
DERVİŞ OZAN:
«Dilimden dökülen kelimeler içimdeki kordur
İnsanı insan yapan, şu fani dünyada seçtiği yoldur
Bütün hüner sizdedir Can’lar, bu gerçeği bilin.
Yolum geçti buradan size mey sundum söz söyledim.
Zaman geçti söz bitti artık izninizle yola revan olayım
Ben özünde naçiz bir dervişim yoktur bir hünerim.
Söylediklerim Can sözüdür dost, hüneri kendinizden bilin
Kin’i, düşmanlığı, nefreti, içinizden silin...»
Bu oyun, zamanımızda yaşanmış kirli bir savaşın acı gerçeklerini hüznünü, nefretini sahneye taşımaktadır. Yürek burkucudur, ama aydınlık barışın gelecek yüzünü de gösterir.
JAN DARK
Yazan: Vedii İlmen
1. Basım: Aralık 2011
Cep Kitapları no: 9
ISBN 978-975-386-150-2
Sayfa: 48
Ebat: 12x17
Yazar Jan Dark’ı yazma işini şöyle anlatır: “Şekerbayramı vesilesiyle Ankara’dan İstanbula baba evimize ailece gittik. Annem eşimle beni tiyatroya davet etti. O vakitler Tepebaşındaki Dram Kısmı daha yanmamıştı. Oynanan oyun George Bernard Shaw'ın Jan Dark'ın Mahkemesiydi. Baş rollerini Ayla ve eşi Beklan Algan oynuyorlardı. Oyun beni çok etkiledi. Mahkemenin haksız yere Jan Dark’ın diri diri yakılması kararını vermesi feciydi. Çok sonraları İstanbula yerleştikten sonra bir kitapçıda Jan Dark'ın yaşam öyküsünü anlatan İngilizce bir kitap gördüm. Hemen satın alıp evde okudum. Okuduktan sonra o kitapta anlatılan yaşam öyküsünü oyun biçimine sokabileceğim kafamda yer etmeye başladı. Gönlümün istediğini yapıp bu oyunu yazdım. Yıl 1987 idi.”
1925 doğumlu Vedii İlmen, şu yaşanası dünyayaya Jan Dark oyununu yazarak armağan ediyor. Hem yazarın bakışı hem olayın seyri ilginçtir.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Aydın Doğan Özgeçmişi

Aydın Doğan Hayatı

Sizde Aydın Doğan ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Aydın Doğan biyografisi 57 defa okunmuştur. [2543]