Büyük Varken Küçügün Evlenmesi Nedir

Büyük Varken Küçügün Evlenmesi Nedir ? Büyük Varken Küçügün Evlenmesi Ne demek ?

1-)

Ablamın kısmeti çıkmadı diye beni istediğim gence vermiyorlar. Büyük evlenmeden küçük evlenmez diyorlar: Bu dini bir hüküm müdür?

Evlilik, ihtiyaca, denginin bulunmasına, sizin ifadenizle kısmetinin çıkmasına bağlı bir şeydir. Bunun evlenmemiş büyüklerle ilgisi yoktur. Hatta rivayete göre de Hz. Musa (a.s.) Şuayb (a.s.)'ın büyük kızı dururken küçük kızıyla evlenmiştir. Tefsirlerin naklettiği bir hadis-i şerifte Rasulüllah Efendimiz Ebu Zer'e şöyle buyurmuştur: "... Musa hangi kızla evlenmiştir, diye sana sorarlarsa küçügü ile evlenmiştir, de, Musa'nın arkasından gelen ve "Babacığım, ücretle tutacaklarının en iyisi güçlü ve güvenilir olanıdır"(K. Kasas (28) 26) diyen de odur".(bk. Kurtubi XNI/273) Anlatıldığına göre Hz. Musa'nin büyük varken küçügü ile evlenmesinin hikmeti, onu görmüş olması ve onda meylinin kalmış olma ihtimalidir. Eğer ona büyügü verilmiş olsaydı, belki de gönlü küçügünde olduğu halde kabul etme zorunda kalacaktı. (agk; ancak bu rivayet sahih değildir, mücerred bir nakilden ibarettir.) Durum bu olmakla beraber küçüklerin centilmenlik yapıp, öncelikle ablalarının, ya da abilerinin evlenmesine yardımcı olmaları güzel ve kardeşçe bir davranış olur. Ama onlar evlenmek istemiyorlarsa artık küçüğün ne günahı vardır?Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Sizde içinde Büyük Varken Küçügün Evlenmesi kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Büyük Varken Küçügün Evlenmesi kelimesi anlamı 16 defa okunmuştur. [243565] Büyük Varken Küçügün Evlenmesi kelime anlamı, Büyük Varken Küçügün Evlenmesi nedir, Büyük Varken Küçügün Evlenmesi ne demek, Büyük Varken Küçügün Evlenmesi sözlük anlamı

Paylaş