Bıyık Nedir ? Ne Demek ?

Bıyık Kelime Anlamı Nedir ?

1-)BIYIKPeygamber Efendimiz (s.a.s.) "Beş şey -başka bir rivâyette- On Şey fıtrattadır" buyurmuş, bunlardan birinin de bıyığı kısaltmak olduğunu bildirmiştir. (Müslim, Tahare, 50, 56). Bıyık bırakmak fıtratı (yaratılışı) korumak olduğu için faziletlidir. Nitekim bazı müçtehidlere göre bıyığı tamamen kesmek mekruhtur. Bıyıkla ilgili hadisler bıyığın kısaltılmasıyla ilgilidir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Tirmizî'nin rivayet ettiği bir hadis-i şerifte: "Bıyığını kısaltmayan bizden değildir" (Tirmizî, Edeb, 6) buyurmuştur. Bıyıklar üst dudağın kırmızılığı görülecek şekilde kısaltılmalıdır.

Bıyıkla ilgili hadis-i şerifler daha ziyade sakalla beraber geçmektedir (bk. Sakal).

Şamil İA


2-)Üst dudak üzerinde çıkan kıllar
Örnek:Bıyık ve kaşlarımdaki aklar saçlarımdakinden daha azdı. R. N. Güntekin


3-)Balıklarda deri uzantısı.


4-)Asma vb. bitkilerde, sarılıp tutunmaya yarayan sürgün.


5-)Memelilerin üst dudağının üzerinde yer alan özel kıllar.


6-)Bazı balıklarda ağız çevresinde sayılan, yerleri ve büyüklükleri türlere göre değişen, dokunmaya ve tat almaya yarıyan sinir uçları taşıyan derinin dışarı doğru yaptığı uzantı.


7-)Bazı balıklarda ağız çevresinde sayıları, yerleri ve büyüklükleri türlere göre değişen, dokunmaya ve tat almaya yarayan sinir uçları taşıyan derinin dışarı doğru yaptığı uzantı, barbel.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Barbel.
İngilizcesi İngilizce
Barbe.
Fransızcası Fransızca
Barbeau
Latincesi Latince
Barbellus:Bıyık
Latincesi Latince
Barbellus

  • Araplar İstanbul ' a sakal ektirmeye geliyormuş Guardian, İstanbul ' la ilgili yayınladığı haberinde kentin, sakal ve Bıyık ektirmek isteyen yabancı turistler için bir cazibe merkezi haline geldiğini yazdı İngiliz The Guardian gazetesinden Constanze Letsch’in İstanbul’dan kaleme aldığı haberde sakal ve Bıyık ektirmek için özellikle Ortadoğu’dan İstanbul’a gelen turistlerin sayısının sürekli arttığı ve bu durumun kenti sağlık turizmi açısından da önemli bir hale getirdiği vurgulanıyor.
  • Haberde görüşlerine yer verilen, kozmetik alanında çalışan Tulunay adlı bir doktor, sakal ve Bıyık ekiminin iki yıldır popüler olduğunu, son 60 aydaki hastalarının 10 ila 15’inin sakal ve Bıyık ekimi için başvuranlardan oluştuğunu belirtiyor.
  • İşadamları sakal ve Bıyık ekimi için bana geliyor çünkü ticari ortaklarının sakalları olmadığı için kendilerini ciddiye almadıklarını söylüyorlar.
  • ' İstanbul, İslam dünyasının Bıyık merkezi ' Fransız Le Monde gatetesi, çoğu Körfez ülkelerinden olmak üzere çok sayıda turistin, Bıyık veya sakal ekim amacıyla İstanbul’a geldiğini anlatırken “Bıyıksız insan balkonsuz eve benzer” deyimini de kullandı.
  • Bıyık ekiminin 2 bin ile 6 bin euro arasına mal olduğunu belirten gazete, “Gerçek şu ki ülkenin, yurt dışında yada büyük Türk üniversitelerinde yetiştirilmiş, çok yetenekli doktorarı var” diye yazdı.
  • Yabancıların Bıyık ve sakal ekim için İstanbul’a akması, Le Monde gazetesi’nin kenti “İslam dünyasının Bıyık merkezi” ilan etmesine yol açtı.
  • Gazete, günde 50 kadar Arap turistin Bıyık veya sakal implantasyonu için Türkiye’ye geldiği bilgisini aktardı.
  • Ama başkaları, Türk megakentini Bıyık implantasyonu için seçti” diye yazdı.
  • Türk cerrahların değerlendirmelerini de yansıtan Le Monde’a konuşan Selahattin Tulunay, Bıyık implantasyonu eğiliminin iki yıl önce ortaya çıktığını anlatırken Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yüz kıllarının erkeklik ve cinsel güçle ilişkilendirildiğini kaydetti.
  • Haberde bir sehayat acentasının yöneticisine atfen Bıyık veya sakal implantasyonu için günde 50 kadar Arap turistin geldiğine de dikkat çekildi, İstanbul’daki hastanelerin en iyi müşterilerinin ise, toplamın yüzde 75’ini oluşturan Körfez ülkeleri vatandaşlarının oluşturduğu kaydedildi.

Sizde içinde Bıyık kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bıyık kelimesi anlamı 227 defa okunmuştur. [241642] Bıyık kelime anlamı, Bıyık nedir, Bıyık ne demek, Bıyık sözlük anlamı

Kelime Anlamını Paylaş