Berat Nedir ? Ne Demek ?

Berat Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Alm. Bestallungsbrief, Verleihungsurkunde, Patent, Fr. Brevet, İng. Patent, warrant, title of privilege. Resmi belge, senet. Osmanlı Devletinde bir kimseye verilen rütbe, nişan veya toprak imtiyazını gösterir padişah fermanı. Berata; nişan, berat-ı şerif, nişan-ı şerif ve hüküm de denilmektedir.

Beratlarda istenilen hizmetin adı, mahalli, maaşı veya geliri, verilen şahsın ismi, ne için verildiği kumandanlık, serdarlık gibi mühim bir vazife ise berat alanın selahiyet derecesi açıkça belirtilirdi. Böylelikle elinde berat olan şahsın bu selahiyet belgesinin dışına çıkması önlenmiş olurdu.

Beratların muhtelif çeşitleri vardır ki bunlar, timar beratı, iltizam beratı, muafiyet beratı, mulakat beratı, malikane beratı, imtiyaz beratı, beylerbeylik, nişancılık, defterdarlık, vezirlik gibi memuriyet beratları, imamet, hitabet, feraşet ve tebabet izni verildiğini belirten beratlar ile, serdarlık beratları gibi. Berat verilen kimseden “berat resmi” ismiyle bir vergi alınırdı. Timar beratı bir şahsa verildiğinde, beratta timar sahibinin hüviyeti, timar verilen sancağın kazası, köyü, timarın miktarı, verilme sebebi, ilk mi, tahvilinden mi, mahlulünden mi (yani, birinin üzerinden alarak mı) verildiği, senelik gelir ve istenilen hizmet kayıtlı olurdu.

İltizam beratlarında, berat verilenin ismi, iltizamın verilme sebebi, geçerliği olduğu tarihler, iltizam bedeli ve taksitleri, iltizamın ne şekilde idare edeceği muhakkak belirtilirdi.

Bunlar da, verilen şahsın itibarına, rütbesine ve verilen şeyin önemine göre sade veya ağdalı bir lisan kullanılırdı. Verilen beratlar, veren padişahın hayatıyla kayıtlıydı. Padişahlar değiştikçe, yeni padişahın tuğrası bulunan yeni berat verilir ve bu beratlardan yarım resim (vergi) alınırdı. Yapılan işleme “tecdid-i berat” denilirdi.


2-)Bir buluştan, bir haktan yararlanmak için devletçe verilen belge, patent.


3-)Osmanlı İmparatorluğu'nda bir göreve atanan, aylık bağlanan, san, nişan veya ayrıcalık verilen kimseler için çıkarılan padişah buyruğu.


4-)Osmanlı devletinde bir göreve atanan, aylık bağlanan, san, nişan ya da ayrıcalık verilen kimseler için çıkarılan padişah buyruğu.


5-)Nişan, rütbe.


6-)Osmanlı İmparatorluğu&


7-)8217;nda bir göreve atanan, aylık bağlanan, san, nişan veya ayrıcalık verilen kimseler için çıkarılan padişah buyruğu.


8-)1. resmi belge, imtiyaz belgesi. 2. osmanlıda bir kimseye verilen nişan, rütbe veya toprak imtiyazını gösterir belge.


9-)Nişan. Rütbe. İmtiyaz ve taltif için verilen resmi kağıt.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Certificate.
İngilizcesi İngilizce
Charter.
İngilizcesi İngilizce
Franchise warrant.
İngilizcesi İngilizce
Title of privilege.
İngilizcesi İngilizce
Practicing certificate.
İngilizcesi İngilizce
Vesting deed.

  • Zeliha Berat aşkına gelelim biraz da.
  • Zeliha ve Berat hem aşık hem kavuşamıyor.

Sizde içinde Berat kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Berat kelimesi anlamı 270 defa okunmuştur. [236260] Berat kelime anlamı, Berat nedir, Berat ne demek, Berat sözlük anlamı

Paylaş