Can Nedir

Can Nedir ? Can Ne demek ?

1-)Gönül:"Çirkin bana kurban, ben de güzele / Can sever güzeli, maldan ziyade." Karacaoğlan, Bektaşilik ve Mevlevilikte tarikat kardeşi, f. Yaşayış. Diride olan kudret, kuvvet. Hayat cevheri. Madde ilimleri, maddenin; hayat ilimleri (biyolojik ilimler) hayatın ne olduğunu açıklıyamamışlardır. Aslında bunların konusu da madde, hayat ve ruhun kendisi değil, bunların tezahürleri yani olay haline gelen tesirleridir. Deney ilimlerinin vazifesi bu olaylar arasındaki ilişkinin değişmeyen tarafını bulmaktır. Bunun ötesinde ilmin söyleyeceği bir sözü yoktur. Buna rağmen bazı kendini bilmez cahiller, ilim adını kötüye kullanarak ilmin sustuğu yerde k, İnsanın kendi varlığı, özü, Kişi, birey, Gönül, Mevlevi ve Bektaşi tarikatlarında dervişlerin birbirlerine hitabı, Yakınlık duygusu belirten bir seslenme sözü, Güç, dirilik, Çok içten, sevimli, sevilen, şirin, İnsan ve hayvanlarda yaşamayı sağladığına ve ölümle vücuttan ayrıldığına inanılan madde dışı varlık, Güç, dirilik:"Her şeyde bu mevsime mahsus bir can, bir dirilik kendini gösteriyordu." M. Ş. Esendal, Yaşama, hayat:"Bir kedi yavrusunu kurtarmak için ipe sarılıp kuyuya iner, canımı tehlikeye koyardım." R. N. Güntekin, Kişi, birey:"Benimle beraber dört canız ." F. R. Atay. İnsanın kendi varlığı, özü:"Ne denir, canımız ne mertebe insan olsa mayamız, maddemiz hayvan..." R. N. Güntekin, Yakınlık duygusu belirten bir seslenme sözü:"Canlar, dedi Gamsız Reis, açık olsun bahtınız." E. B. Koryürek. Çok içten, sevimli, sevilen, şirin:"Alphonse Daudet ilk gençliğimin can yazarlarından biri idi." T. Buğra, İnsan ve hayvanlarda yaşamayı sağlayan ve ölümle vücuttan ayrılan madde dışı varlık:"Can çıkmayınca huy çıkmaz." Atasözü, Yaşama, hayat,


2-)İnsan ve hayvanlarda yaşamayı sağlayan ve ölümle vücuttan ayrılan madde dışı varlık
Örnek:Can çıkmayınca huy çıkmaz. Atasözü


3-)Yaşama, hayat
Örnek:Bir kedi yavrusunu kurtarmak için ipe sarılıp kuyuya iner, canımı tehlikeye koyardım. R. N. Güntekin


4-)Güç, dirilik
Örnek:Her şeyde bu mevsime mahsus bir can, bir dirilik kendini gösteriyordu. M. Ş. Esendal


5-)Kişi, birey
Örnek:Benimle beraber dört canız . F. R. Atay


6-)İnsanın kendi varlığı, özü
Örnek:Ne denir, canımız ne mertebe insan olsa mayamız, maddemiz hayvan... R. N. Güntekin


7-)Gönül
Örnek:Çirkin bana kurban, ben de güzele / Can sever güzeli, maldan ziyade. Karacaoğlan


8-)Bektaşilik ve Mevlevilikte tarikat kardeşi.


9-)Çok içten, sevimli, sevilen, şirin
Örnek:Alphonse Daudet ilk gençliğimin can yazarlarından biri idi. T. Buğra


10-)Ruh.


11-)Güç, dirilik.


12-)İnsanın kendi varlığı, özü.


13-)Gönü


14-)Çok içten, sevimli, şirin kimse.


15-)1. can, ruh. hayat. 2. güç, kuvvet, hayatiyet, dirilik. 3. gönül, yakın dost, çok sevilen arkadaş. 4. mevlevi ve bektaşi tarikatlarında dervişlerin birbirlerine hitabı. 5. kişi, fert. 6. sevgili.


16-)Yaşayış. Diride olan kudret, kuvvet. Hayat cevheri. Madde ilimleri, maddenin; hayat ilimleri (biyolojik ilimler) hayatın ne olduğunu açıklıyamamışlardır. Aslında bunların konusu da madde, hayat ve ruhun kendisi değil, bunların tezahürleri yani olay haline gelen tesirleridir. Deney ilimlerinin vazifesi bu olaylar arasındaki ilişkinin değişmeyen tarafını bulmaktır. Bunun ötesinde ilmin söyleyeceği bir sözü yoktur. Buna rağmen bazı kendini bilmez cahiller, ilim adını kötüye kullanarak ilmin sustuğu yerde kendileri konuşuyor ve hayat ve ruhu madde ile açıklamaya kalkışıyorlar. Oysa maddenin de ne olduğunu biliyor değildirler. Biz müslümanlar madde gibi hayat ve ruhun da Allah'ın kudretinin eserleri olduğunu biliyor, birini diğerinin yerine koymuyoruz. Allah görünen ve görünmeyen alemler yaratmıştır. Onun kudretinin ve yaratmasının sınırı yoktur. Madde, yarattıklarının sadece bir çeşitidir. Varlığı maddeden ibaret sanmak aklı gözüne inmiş olan akılsızların batıl bir inancıdır.


17-)Yapmak imkanı (nda) olmak: Can you do thiswork ? Bu işi yapabilir misin? I couldn't find my tie


18-)Canada, Canadian.


19-)(ed,-ning) konserve kutusu, teneke kutu


20-)Çöp tenekesi


21-)ABD, argo hapishane


22-)Argo yüznümara


23-)Argo kaba et


24-)Konserve yapmak


25-)Kutulara doldurmak


26-)ABD, argo kovmak, işine son vermek, slang sepetlemek


27-)Argo filime veya teybe almak


28-)Ebilmek, yapabilmek, edebilmek, olabilmek; konservesini yapmak, konservelemek; kasede kaydetmek, kayıt yapmak (ses ya da görüntü), uzaklaştırmak (okul), kovmak


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Tin, aluminum container; (Slang) jail, prison; (Slang used in Canada and the USA) toilet, bathroom; dismissal, firing from a position (or job, etc.).

  •          Depremde Can ve mal kaybı olduğuna dair henüz bir açıklamada bulunulmadı.
  •          Görgü tanıklarının AA muhabirine yaptığı açıklamaya göre, saldırıda Can kaybı yaşanmazken bölgedeki evler zarar gördü.

Sizde içinde Can kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Can kelimesi anlamı 245 defa okunmuştur. [187229] Can kelime anlamı, Can nedir, Can ne demek, Can sözlük anlamı

Paylaş