Celal Sandal Kimdir ?

Celal Sandal Biyografisi

Celal Sandal Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Celal Sandal : Celal Sandal 1942'de Kayseri’de doğdu. Boksa 17 yaşında Kayseri Erciyes Kulübü'nde başladı. 1964'te polis oldu ve Emniyet Kulübü'ne geçti. 1963-1967 yılları arasında Türkiye şampiyonluklarını elinde tuttu. 1967 yılı Akdeniz Oyunları ikincisi ve 1971 Akdeniz Oyunları birincisi, 1970-1971-1972 yıllarında Balkan Şampiyonu, 1971 Avrupa üçüncüsü oldu. 54 kez milli formayı giydi. Türk boksunun en sert yumruklarından biridir.
Sandal’ın toplam 5 Balkan şampiyonluğu, 1 Avrupa üçüncülüğü, 1 Akdeniz Oyunları şampiyonluğu, ve bir olimpiyat dördüncülüğü dereceleri vardır.
1960'larda Seyfi Tatar, Celal Sandal, Cemal Kamacı, Nazif Kuran, Engin Yadigâr ve Kemal Yalçınkaya gibi boksörler yetişti. Bu sporcular Akdeniz Oyunları, Balkan Şampiyonası ve Avrupa Şampiyonası'nda birçok madalya kazandılar. 1970'ler ve 1908’lerde de Türk boksörler özellikle Akdeniz Oyunları ve Balkan Şampiyonası'nda başarılı oldular. Celal Sandal yedi birincilik ve iki ikincilik, Seyfi Tatar altı birincilik, sekiz ikincilik kazandı.
Celal Sandal 12 Aralık 2006 tarihinde Kayseri’de vefat etti.
X
VEFAT-HABER
Celal Sandal’ın ölümü üzüntü yarattı
Hürriyet 13 Aralık 2006
Türk boksunun önemli isimlerinden, altın madalya rekortmeni Celál Sandal, dün sabaha karşı Ankara’daki evinde 64 yaşında vefat etti.
Uzun süredir kanser tedavisi gören Sandal’ın ölümü memleketi Kayseri’de üzüntü yarattı. 1967 ile 1972 yılları arasında altı defa Balkan ve iki defa da Akdeniz Oyunları Şampiyonluğunu kazanarak toplam sekiz altın madalya ile bu önemli rekoru eline geçiren ve yıllarca zirvede kalan Celál Sandal, ayrıca bir Balkan ikinciliği ile bir de Avrupa üçüncülüğü kazanmıştı. Emekli Başkomiser Celal Sandal, yarın başkentte Hacıbayram Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra toprağa verilecek.
Celál Sandal, anılarında boksa 17 yaşında Kayseri Erciyesspor kulübünde başladığını belirterek, "12 yaşında Gazipaşa ilkokulunda iken mahalleden bir kız arkadaşım vardı. Sen bu okula neden geliyorsun diye okulun öğrencileri beni dövünce boksör olmaya karar verdim. Bu vesile ile iyi bir boksör oldum" ifadelerine yer vermişti.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Celal Sandal Özgeçmişi

Celal Sandal Hayatı

Sizde Celal Sandal ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Celal Sandal biyografisi 146 defa okunmuştur. [4978]