nağme Rusça Çevirisi

Kaynak Dil

Çevirilecek Dil

NAĞME kelimesi anlamı

Hadsi şerfte buyruldu ki: "Kur'nı kermi Arab şvesi ile onların sesi ile okuyunuz. Fsıklar şarkıcılar gibi okumayınız." Şarkı okur gibi okuyan kimsenin imm olması haramdır. Onun arkasında kılınan namaz sahh olmaz. Çünkü nağme yapmak harf eklemektir ki, bunlar insan sözü olur. Kur'nı kerm olmaz. (Muhammed bin Ahmed Zhid)

Kur'nı kermi güzel ses ile okumalıdır. Tegann ile nağme ile okumak haramdır. Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem şiir dinlemiştir. Fakat bu, şarkı, nağme dinlemeye izin değildir. (Alüddn Haskef)

Nağme bulunmayan güzel sesi dinlemek mübhtır. Sıkıntı gidermek için nağme ile kendi kendine okumak ciz diyenler vardır. Fakat başkalarını eğlendirmek veya para kazanmak için okumak haramdır. Nağme üçtür. Birincisi insan sesi; ikincisi hayvan sesi, kuşların ötmesi gibi. Bunları dinlemek helldir. Üçüncüsü, cansızlardan (bütün çalgılardan) vurmak, üflemek, sürtmekle çıkarılan seslerdir. Bu sesleri dinlemek haramdır. Suyun akması, dalgaların çarpması, rüzgr, yaprak seslerini dinlemek günh değildir. (Mazharı Cnı Cnn)

nağme kelimesi imla klavuzuna göre benzer kullanışları

nağme
nağmeli
nağmesiz
Not : Türkçe Sözlük web sitesi üzerinden yaptığınız bu aramada nağme kelimesinin sözlük anlamı ve eşanlamı nedir, nasıl okunur hakkında bilgi verilmektedir. Nağme kelimesinin çevirisi veya eşanlamları ile ilgili açıklamalar, anlamlar, deyimler, imla kuralları, dini bilgiler, teknik bilgiler, tıp bilgileri ve diğer bilgileri eksik veya hatalı olabilir. Burada yer alan nağme kelimesi ile ilgili tüm açıklamalar bilgi amaçlıdır. Eksik veya hatalı çevirileri, imla klavuzu hatalarını, sözlük hatalarını lütfen bize iletiniz. Türkçe Sözlük ekibi tarafından tespit ettiğiniz hata kontrol edilip düzeltilecektir.