Cuma Nedir ? Ne Demek ?

Cuma Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Alm. Freitag (m), Fr. Vendredi, İng. Friday. Haftanın beşinci günü. Lügatte “toplanmak” demektir. Haftanın Perşembe ile Cumartesi arasındaki günü olan Cuma günü, Müslümanlara mahsus en kıymetli gündür.

Allahü teala Cuma gününü Müslümanlara mahsus kılmıştır. Kur’an-ı kerimde Cuma suresi sonunda mealen buyuruyor ki:“Ey iman etmekle şereflenen kullarım! Cuma günü, öğle ezanı okunduğu zaman, hutbe dinlemek ve Cuma namazı kılmak için camiye koşunuz. Alış verişi bırakınız. Cuma namazı ve hutbe, size başka işlerinizden daha faydalıdır. Cuma namazını kıldıktan sonra, camiden çıkar, dünya işlerinizi yapmak için dağılabilirsiniz. Allahü tealadan rızk bekleyerek çalışırsınız. Allahü tealayı çok hatırlayınız ki, kurtulabilesiniz!”

Cuma günü Cuma namazından sonra isteyen işine gider çalışır, isteyen camide kalıp namaz kılmakla, Kur’an-ı kerim okumakla ve dua ile meşgul olur. Namaz vakti alış veriş sahihtir (yapılabilir). Fakat günahtır. Peygamber efendimiz hadis-i şeriflerinde buyurdu ki:

“Bir Müslüman, Cuma günü gusül abdesti alıp, Cuma namazına giderse, bir haftalık günahları affolur ve her adımı için sevap verilir.”, “Günlerin en kıymetlisi Cuma’dır. Cuma günü, Bayram günlerinden ve Aşure gününden daha kıymetlidir. Cuma, dünyada ve Cennet’te müminlerin bayramıdır. Cuma namazı kılmayanların kalplerini Allahü teala mühürler. Gafil olurlar.”, “Bir kimse, mani yokken, üç Cuma namazı kılmazsa, Allahü teala, kalbini mühürler. Yani iyilik yapamaz olur.”, “Cuma namazından sonra bir an vardır ki, müminin o anda ettiği dua reddolmaz.”, “Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve Mu’avvizeteyn okuyanı, Allahü teala, bir hafta, kazadan, beladan ve kötü işlerden korur.”, “Cumartesi günleri Yahudilere, Pazar günleri Nasaraya verildiği gibi, Cuma günü de Müslümanlara verildi. Bugün Müslümanlara hayır, bereket, iyilik vardır.

Cuma günü yapılan ibadetlere başka günde yapılanların en az iki katı sevap verilir. Cuma günü işlenen günahlar da iki kat yazılır.”

Cuma günü, ruhlar toplanır ve birbirleriyle tanışırlar. Kabirler ziyaret edilir. Bugün kabir azabı durdurulur. Bazı alimlere göre, müminin azabı artık başlamaz. Kafirin Cuma ve Ramazanda yapılmamak üzere, kıyamete kadar sürer. Bugün ve gecesinde ölen müminler kabir azabı hiç görmez. Cehennem, Cuma günü çok sıcak olmaz. Âdem aleyhisselam Cuma günü yaratıldı. Cuma günü Cennetten çıkarıldı. Cennet’tekiler, Allahü tealayı Cuma günleri göreceklerdir. (Bkz. Cuma Namazı)


2-)Haftanın altıncı günü, perşembe ile cumartesi arasındaki gün.


3-)Namazı.


4-)Cuma namazı.


5-)Toplanma.


6-)Perşembeden sonra gelen gün.


7-)1. haftanın beşinci günü. 2. müslümanların ibadet ve bayram günü. 3. cuma günü kılınan öğle namazı. 4. toplanma. sure-i cuma kur'an'ın 62. suresi.


8-)Toplanma. (Osmanlıca'da yazılışı: cum'a)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Friday.

  • 114 bin 500 ton ağırlığındaki'Costa Concordia'isimli kruvaziyer, toplam 4 bin 229 kişiyle, 13 Ocak Cuma günü yerel saatle 19.
  •         Beyrut'ta, Cuma günü düzenlenen bombalı saldırıda Lübnan İç Güvenlik Birimi İstihbarat Başkanı Visam el-Hasan'ın ölümüyle Lübnan'da son yıllarda düzenlenen siyasi suikastlar zincirine bir yenisi daha eklendi.

Sizde içinde Cuma kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Cuma kelimesi anlamı 1530 defa okunmuştur. [236655] Cuma kelime anlamı, Cuma nedir, Cuma ne demek, Cuma sözlük anlamı

Paylaş