Dengir Mir Mehmet Fırat Kimdir ?

Dengir Mir Mehmet Fırat Biyografisi

Dengir Mir Mehmet Fırat Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Dengir Mir Mehmet Fırat : Dengir Mir Mehmet Fırat (1943) HDP Mersin Milletvekili
Ak Parti Kurucusu
1943 yılında Adıyaman'ın Kahta ilçesinde doğdu. Ali ve Münevver evladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İngilizce ve Almanca biliyor. İhracatçı ve çiftçi. Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Evli ve 2 çocuk babası. AKP Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Adıyaman Milletvekilliği yaptı. 7 Haziran Genel Seçimi'nde HDP'den Mersin milletvekili seçildi.
HABER
Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir?
Zaman 25 Şubat 2015
AK Parti kuruculuğu ve genel başkan vekilliği yapan Dengir Mir Mehmet Fırat, HDP'den aday oluyor haberi kamuoyunu hareketlendirdi. Birçok kişi bu sürpriz adaylığı duyar duymaz "Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir?" sorusuna cevap aradı.
Bizde bir dönem Tayyip Erdoğan'ın en yakınındaki isimlerden biri olan Dengir Mir Mehmet Fırat ile ilgili kısa yazı derledik. Bu yazı özellikle "Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir?" sorusuna cevap arayanlara küçükte olsa bir fikir verecek nitelikte. Dengir Mir Mehmet Fırat, Adıyaman merkezli Rişvan aşiretine mensup bir aileden. 40 yılı aşkındır siyasetin içinde. Ankara Üniversitesi'nde aldığı hukuk eğitiminin ardından siyasete Adalet Partisi'nde başladı. AP ve DYP'de çeşitli görevlerde bulundu. 2000 yılında Fazilet Partisi'nden aday olup milletvekili seçildi. Partinin kapatılmasından sonra yenilikçilerle birlikte hareket etti. AK Parti'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ve MKYK üyeliği vazifelerini yürüttü. Sivil Anayasa Komisyonu'nda yer aldı. 2008'de partideki görevinden istifa etti.
1943 doğumlu Fırat, köklü bir aileden geliyor. Siyasete ilgili bir ortamda büyüdü. Dedesi Hacı Bedir Ağa Birinci ve İkinci Dönem Malatya, Üçüncü Dönem Kars Milletvekiliydi. Amcası Hüseyin Fehmi Fırat ise üç dönem milletvekilliği ve DP Genel İdare Kurulu Üyeliği yaptı. Ailenin Meclis'e gönderdiği üçüncü isim M. Sırrı Turanlı. 1957-1960 yıllarında Adıyaman Milletvekili olan Turanlı, Fırat'ın dayısı. Diğer dayısı Ali Avni Turanlı da 1963-1973 dönemi Adıyaman Milletvekili olmuştu.
HABER
AK Parti'nin kurucusu Fırat, HDP'den aday adayı!
24 Şubat 2015
Bir dönem AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulunan Dengir Mir Mehmet Fırat HDP'den vekil oluyor...
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, 7 Haziran seçimlerinde HDP'den milletvekili aday adayı olacak olan Dengir Mir Mehmet Fırat ve Prof. Dr. Mithat Sancar'ın başvurularını alacak. Başvurular, HDP Genel Merkezi'nde 25 Şubat Çarşamba günü saat 13:00'te gerçekleştirilecek.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Dengir Mir Mehmet Fırat Özgeçmişi

Dengir Mir Mehmet Fırat Hayatı

Sizde Dengir Mir Mehmet Fırat ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Dengir Mir Mehmet Fırat biyografisi 54 defa okunmuştur. [2114]