Destur Nedir

Destur Nedir ? Destur Ne demek ?

1-)DESTURMüsaade, izin, icazet, ahid, söz, resmi yazıları yazan kişi, ruhsat, ahde vefa.

Destur, tasavvuf ehli katında izin ve ruhsat anlamlarında kullanılır. Yapılacak herhangi bir işe başlamadan önce veya başlanırken söylenen, bir yere girilirken izin isteği yerine kullanılan bir tabirdir. Bir işe başlamak için "destur almak"; bir iş ile ilgili olarak birisine izin vermek için de "destur vermek" sözleri kullanılır. Destur kelimesi ata sözlerimizde de mevcuttur.

Mesela "Destursuz bağa girilmez" ta biri buna en güzel örnektir. Biz bu tabiri, hem bağa izinsiz girip üzüm yenmeyeceğini, hem de herhangi birisinin harimine izinsiz varılamayacağını anlatmak için kullanırız. Halk, desturu "savulun, yol verin" anlamında kullanmaktadır. Aynı zamanda, herhangi bir gerçeğe, olgun mürşidin ve insanı kamilin ruhsatı olmadan erilemeyeceğini de ifade etmekte kullanılan bir sözdür.

Halkın ve bilhassa ihtiyar kadınların inançlarına göre gün battıktan sonra, "iyi saatte olsunlar", "bizden iyiler", yani, cinler ortalığa çıkarlar. Toplandıkları yerler de çeşme başları, su kuyuları ve süprüntülük olan yerlerdir. Halk arasında böyle yerlerden geçerken, böyle mekanların üzerinden atlarken ve böyle yerlere su dökerken, çarpılmamak için "destur" denmesi gerektiğine dair batıl bir anlayış vardır. Gene kadınlar ve yaşlılar ayıp sayılabilecek bir şey söylerken "bağışlayın" demek yerine "desturun" derlerdi.

Mevlevilerde; kapısı kapalı, hatta aşık bir eve, bir odaya girilirken, kapı açılsa içeri bakmamak üzere kapı dibinde durulup ikinci heceyi kalınca çekip uzatarak "destuur" denmesi, içeriden "hu" denirse eşiğe niyaz edip sağ ayakla girilmesi icab eder.

"Destuur" diyen kişiye "hu" sesi gelmezse, bunu, iki kere daha tekrarlar ve dinler; üçüncüsünde de yine ses gelmezse, bir mazereti olduğuna hükmederek dönüp gider. İçeriye ancak, bir hastalık, bir ölüm gibi şüpheye düşülürse girilebilir. (Abdülbaki Gölpınarlı, Tasavvuftan Deyimler ve Atasözleri, İstanbul 1977, 92-93).

Tasavvufi hayat ve tarikatların adab ve erkanı geliştikçe, teknik terimlerden başka günlük münasebetlerde kullanılan ifade ve deyimler de ortaya çıkmıştır. Bu deyimler için özellikle Mevlevilik ve Bektaşilik zemin hazırlamada önemli fonksiyonlar icra etmişlerdir. İçeriye girme izni olan destur'dan başka "agah ol", "aşk olsun", "pir aşkına" gibi diğer bazı tabirler kullanılmaktadır. (Mustafa Kara, Tasavvuf ve Tarikatlar Tarihi, İstanbul 1985, 270)

Hasan Fehmi KUMANLIOĞLU


2-)İzin, müsaade.


3-)(destu:r) "Yol verin, savulun, izin verin" anlamlarında kullanılan bir söz.


4-)Karanlık, ıssız yerlere pis veya atık su dökerken cin çarpmasın diye yüksek sesle söylenen bir söz.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Permission izin.
İngilizcesi İngilizce
Müsaade.
İngilizcesi İngilizce
Gangway!.
İngilizcesi İngilizce
Make way!.
İngilizcesi İngilizce
Permission.
İngilizcesi İngilizce
Leave.

  • Destur sultan süleyman hazretleri diye bağırdı.
  • Destur aslind Turkce bir sozlukdur. Anlami su dur: (Destur= DUZ DUR) mesela Destur sultan süleyman hazretleri geliyor= Duz dur sultan süleyman hazretleri geliyor. bunu duyan da sultan süleyman hurmetine DUZ DURmali ve saygisini gostermeli. dikkat edersiniz ARABCA da bu kelime Destur degil de DOSTUR (=DUZ DUR) tellefuz ediliyor. ARAB dilinde de bunun bi koki yoktur.
  • Hadi bana Destur kelimesinin anlamı nedir
  • Destur suz başkalarının evine girilmemli
  • Sanat dünyası"Destur"için bir araya geldi Sanat dünyasının usta isimleri ve Türkiye’nin sevilen yüzleri bu albüm için"Destur"dedi.

Sizde içinde Destur kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Destur kelimesi anlamı 1340 defa okunmuştur. [241705] Destur kelime anlamı, Destur nedir, Destur ne demek, Destur sözlük anlamı

Paylaş