Diktafon Nedir

Diktafon Nedir ? Diktafon Ne demek ?

1-)Alm. Diktaphon (n), Diktiermaschine (f), Fr. Dictaphone (m), İng. Dictaphone. Herhangi bir sesi, konuşmayı kaydederek, istenildiği zaman tekrar eden makina. Diktafonlar esas olarak fonoğrafın gelişmiş bir şeklidir. Makinaya konuşanın sesi bir mikrofon vasıtasıyle kaydedici kısma iletir. Bu kısım elektrik akımı olarak aldığı titreşimleri plak, bant, şerit veya tel gibi bir cisme kaydeder. Kaydedilen sesin dinlenmesinde ise bu işlemin tersi olur. Kaydedici kısım plak veya bant üzerinden geçince titreşir. Yine elektrik akımı olarak iletilen titreşim sese çevrilerek aktarılır. Diktafonların önemli bir özelliği de; bir kere dinlenilen kısmın tekrar dinlenilebilmesi, hızı ve durdurulabilmesinin arzuya bağlı olmasıdır.

Thomas Edison 1877’de ilk insan sesini kaydetmiştir. Alexander Graham Bell, % 50 arı mumu ve % 50 parafin kullanarak elde ettiği malzemeye kayıt yaparak cihazı geliştirmiştir. l886’da Tainter Graphophone ses kayıt ve çoğaltma cihazının patentini almıştır. Diktafon olarak imal edilen makinalarsa 20. yüzyılın başında yapılmaya başlanmıştır. Bunlar kolla çalıştırılmakta ve şekil olarak dikiş makinalarına benzemekteydiler. l936’da yapılan ilk elektrikli diktafondan sonra makina büyük gelişmeler göstermiştir.

İş hayatının hızlı akışı içerisinde bazı emirlerin, mesajların dikte ettirilmesi sebebiyle diktafon bu alanda idarecileri oyalamadığından büyük bir kolaylık getirmiştir. İş sahibinin veya idarecinin makinaya okudukları, sekreter tarafından dinlenilerek yazılır. Diktafonlar telefona bağlanarak karşı tarafın konuşmasını veya konferanslardaki konuşmaları kaydetmek için de kullanılabilirler. Ancak günümüzde diktafonların yerini teyp cihazları almıştır.


2-)Bir tür ses alma cihazı.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
[Diktafon (das) ] dictaphone, brand name for a highly sensitive recording device.

Sizde içinde Diktafon kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Diktafon kelimesi anlamı 3 defa okunmuştur. [236970] Diktafon kelime anlamı, Diktafon nedir, Diktafon ne demek, Diktafon sözlük anlamı

Paylaş