Diktatör Nedir

Diktatör Nedir ? Diktatör Ne demek ?

1-)Dikta Heveslisi, Zorba Devlet Başkan, Otoriter Başkani: Siyasi Ve Idari Yetkileri Elinde Bulunduran.


2-)Bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış kimse. Otokrat, tek başına yöneten.
Örnek:İmparatorluk diktatörü olacağını, hayalime bile getirmiyordum. F. R. Atay


3-)Zorba, buyurgan. Dikte eden, emir veren. Mutlak üstünlüğü bulunan yönetici. Yönetimin tek bir kişide bulunduğu sistemdeki yönetici.


4-)Fr. Mevcut kanunları çiğneyerek, örf ve adalet esaslarına aykırı olarak, devleti keyfine göre idare eden devlet adamı. Müstebid.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Hukuk Terimidir

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Dictator.
İngilizcesi İngilizce
Autocrat.
İngilizcesi İngilizce
Warlord.
İngilizcesi İngilizce
Big brother.
İngilizcesi İngilizce
Caesar.
İngilizcesi İngilizce
Fuhrer.
İngilizcesi İngilizce
Strong man.

  • Meşruiyetini belli bir dönem için halk egemenliğinden alan fakat bunu daha sonrasında diktaya ve sürekli hale getiren ve yönetim süresi dolmasına rağmen bunu çeşitli bahane ve kendi yaptığı yasal düzenlemeler ile süresiz kılan bazı Diktatörler demokrasi içinden legal yollarla iktidar olabilirler. Fakat meşruiyetini belli bir dönem için seçim yoluyla halktan alan ve yönetim süresi dolduğunda bu hakkını serbest seçim ile tekrar yenileyenlere Diktatör denilemez. Diktatörlerin yönettiği ülkelerde rejimi, yöneticinin bizzahati kendisini asla eleştiremezsiniz. Eleştirenler kaybolur, faili meçhul cinayetlere kurban gider veya hapis edilirler.
  • Diktatör ne demek
  • Mısır dahil Diktatör sistemle yönetilen ülkelerde liderlerin halkın isteklerinden korkar hale geldiğini hatırlatan Chomsky, Batı'nın da bu dengede'Diktatör sisteme önem verdiğine'dikkati çekti.
  • Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Tarık Haşimi,"Diktatör"diye nitelendirdiği Başbakan Nuri Maliki'nin görevi bırakmadan ülkenin düzelmeyeceğini ifade etti.

Sizde içinde Diktatör kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Diktatör kelimesi anlamı 10419 defa okunmuştur. [49596] Diktatör kelime anlamı, Diktatör nedir, Diktatör ne demek, Diktatör sözlük anlamı

Paylaş