Dudak Nedir

Dudak Nedir ? Dudak Ne demek ?

1-)Alm. Lippe (f), Fr. Levre (f), İng. Lip. Ağız boşluğunun ön duvarını yapan etli kısımlardan her biri. Alt ve üst çenede olmak üzere iki adet dudak vardır. Bunlar iki yanda birleşerek “dudak köşesi” denilen bir açı meydana getirirler. Dudaklar ağzı kapamaya, yiyecekleri almaya yardım ederler. Çeşitli hareketleriyle de sesleri ayarlarlar. Dudakların hareketini, dudak köşelerinden başlayarak dudakların çevresinde ve içinde yer alan yuvarlak kas, üçgen kas ve gülme kası sağlar. Yanakların devamından ibaret olan dudaklar, derinin ağız içi mukozasına geçiş yeridir. Dudaklarda üç ayrı bölge vardır:

Deri kısmı: Kıllı deri karakterinde olup keratinleşmiştir (sert boynuzsu tabaka ile kaplıdır).

Deri-mukoza kısmı: Deriden mukoza özelliğine geçen kısım.

Mukoza kısmı (nemli örtücü zar kısmı): Ağız mukozasının yer aldığı ve altındaki salgı bezlerinin salgıları ile nemlenen kısım.

Ağzın içinde üst dudağı ikiye bölen çizgi üzerinde ince bir dokuyla üst dudak üst çeneye tutunur. Buna “üst dudak gemi” denir. Aynı şekilde alt dudakta da bir “alt dudak gemi” vardır.

Hastalıkları: En çok rastlanan dudakların çatlamasıdır. Soğuk havalarda veya başka tesirler altında ortaya çıkarlar. Nemi arttırıcı merhemler iyileştirmede genellikle yeterli olur. Dudakların iç yüzündeki yaralar bir ağız iltihabının belirtisidir. Özellikle üst dudaktaki çıban ve yaralardaki mikroorganizmalar beyin zarlarına ulaşarak “menenjit” yapabilirler. Bundan başka nadir de olsa frengi hastalığının yarası (şankr) dudaklarda olabilir.

Uçuk’a bir virüs sebeb olur. İnsandan insana bulaşabilir. İnsanların % 70-90 kadarı uçuk virüsü taşıyıcıdır. Genellikle kendi kendine birkaç günde iyileşir.

Dudak iltihabı: Muhtelif sebeplerle husule gelen dudağın iltihabi hastalığıdır. Isırmak, çekmek, iklim, güneş gibi fiziki tesirler, ilaçlar, ruj, diş macunları, takma dişler, tütün gibi kimyevi tesirler ve çeşitli bakteriler dudakların iltihaplanmasına sebeb olur. Ayrıca A1, B12, B2 vitaminlerinin eksikliği de dudak iltihabına sebeb olabilir. Dudak iltihabının sebebi tesbit edilirse bertaraf edilerek tedavi yapılır. Nötr bir krem kullanılabilir. Tentürdiyot iyi netice verir. B2 vitamininin yüksek dozda kullanılması da iyi neticeler vermektedir.

Yüz felci vak’alarında dudaklar vazifelerini yeterli yapamaz. Bu durumda dudaklar iyi kapanmaz ve hastanın ağzından devamlı salya akar. Tek taraflı yüz felçlerinde dudakların simetrik hali bozulur ve sağlam tarafa doğru kayarlar.

Tavşan dudağı: Anne karnında gelişen ceninde (embriyoda) üst dudak ve damak üç ayrı doku kitlesinin birleşmesinden meydana gelir. Alın bölgesinden aşağı doğru alın-burun uzantısı, her iki yandan orta çizgiye doğru da üst çene uzantıları ilerler. Alın burun uzantısı, üst dudağın ortasını, burnu, alnı ve sert damağın en ön kısmını yapar.

Üst çene uzantılarından biri veya her ikisi alın-burun uzantısıyla burun altında birleşmemesi halinde üst dudağın dış bölgesi orta kısmından ayrı kalır. Bu tip görünüşteki dudaklara “tavşan dudağı” denir. Yalnız sağda, yalnız solda veya iki taraflı olabilir.

Tedavisi: Bir plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılır. Dudak ve damak bir arada yarıksa, bebek emmediğinden büyümesi gecikir. Çocuk bir yaşına kadar ameliyat edilmez. Ameliyat çocuk konuşmayı öğrenmeden yapılmalıdır. Şekil bozukluğu sadece dudağa aitse ve çocuk emebiliyorsa ameliyata üç yaşından sonra başvurulabilir.


2-)Ağzın, dişleri örten ve dışarıya doğru az veya çok kıvrılan üst ve alt kenarlarından her biri
Örnek:Birdenbire kavalı dudaklarına götürdü ve üfürmeye başladı. H. E. Adıvar


3-)Ağız
Örnek:Eve dudağınızda bir şarkı ile dönüyorsunuz. H. Taner


4-)Birçok hayvanlarda ağız açıklığını çevreleyen ve genel olarak iki parça olan etli yapı.


5-)Böceklerde birleşmiş halde bulunan ikinci maksil parçası.


6-)Gastropod kabuğunun ağzının iç kenarı.


7-)Labiyum.


8-)Birçok hayvanda ağız açıklığını çevreleyen ve genel olarak iki parça olan etli yapı.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Lip.
İngilizcesi İngilizce
Labium.
Fransızcası Fransızca
Lèvre
Latincesi Latince
Labrum

  • Fransa’da Sosyalist Parti milletvekilleri Yann Galut ve Nicolas Bays ise yasaya destek için Dudak duduğa öpüştü.
  • Bütün şov 50 bin kişi için Avrupa’da orta sınıf için henüz umut yok, ama zenginler tünelin ucunda biraz ışık görünce, süper markalar Dudak uçuklatan pahalı modellerle vitrine çıktı.

Sizde içinde Dudak kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Dudak kelimesi anlamı 86 defa okunmuştur. [236944] Dudak kelime anlamı, Dudak nedir, Dudak ne demek, Dudak sözlük anlamı

Paylaş