Eğridir Gölü (Sina, Hoyran Gölü) Nedir

Eğridir Gölü (Sina, Hoyran Gölü) Nedir ? Eğridir Gölü (Sina, Hoyran Gölü) Ne demek ?

1-)Anadolu’da göller bölgesinde Isparta vilayeti toprakları içinde yer alan bir gölümüz. Rakımı 916 m, yüzölçümü 468 km2 olup, suyu tatlıdır.

Göl, ortasından daralmış iki parça halinde, kuzeyden güneye uzanmaktadır. En geniş kısmı, güneydeki parçasında olup, 16 kilometredir.Güney batıda 2734 m rakımlı Barla ve kuzey doğudaki 1889 m rakımlı Çirişli Dağlarının etekleri, birer burun halinde göle uzanır. Böylece gölün en dar geçidini meydana getirirler. Bu geçidin genişliği 2,5 kilometredir.

Kuzey parçasının mahalli ismi Hoyran, güney parçasının Eğridir Gölüdür. Kuzey parçasının en kuzey noktasındaki Elekse Deresi mevkii ile, güney parçasının en güney noktası olan ayağının menbaı arasındaki uzunluk 47,5 kilometredir.

Parçaların, yani Hoyran’la Eğridir’in birleştiği hat üzerinde derinlik 5,5 m, Keltepe Burnu ile Gençali arasında 9 metredir. Eğridir kazasının önlerinde Yeşilada ve Canada isimli iki ada yer alır.Yeşilada’da Eğridir’in bir mahallesi bulunur.Günümüzde ada bir yolla karaya bağlanmıştır.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Sizde içinde Eğridir Gölü (Sina, Hoyran Gölü) kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Eğridir Gölü (Sina, Hoyran Gölü) kelimesi anlamı 1 defa okunmuştur. [237077] Eğridir Gölü (Sina, Hoyran Gölü) kelime anlamı, Eğridir Gölü (Sina, Hoyran Gölü) nedir, Eğridir Gölü (Sina, Hoyran Gölü) ne demek, Eğridir Gölü (Sina, Hoyran Gölü) sözlük anlamı

Paylaş