Elhamdülillah Nedir

Elhamdülillah Nedir ? Elhamdülillah Ne demek ?

1-)Bir gün Resulullah sallallahü aleyhi ve selleme sıcak bir yemek getirildi. Yedi ve yemekten sonra; "Elhamdülillah. Şu ve şu kadar zamandan beri karnıma sıcak bir yemek girmedi" buyurdu. (Hadis-i şerif-İbn-i Mace)

Elhamdülillah demek, şükürlerin başıdır. Allahü tealaya şükretmeyen O'na hamd etmemiş (sena etmemiş, O'nu övmemiş) olur. (Hadis-i şerif-Künuz-ül-Hakayık)

Zikrin (Allahü tealayı anmanın) en üstünü, Elhamdülillah demektir. (Hadis-i şerif-Künuz-ül-Hakayık)

Müslümanın müslüman üzerinde beş hakkı vardır:Selamına cevap vermek, hastasını dolaşmak, cenazesinde bulunmak, davetine gitmek ve aksırdığı zaman Elhamdülillah deyince, Yerhamükallah demek. (Hadis-i şerif-Buhari)

Yemeğe ve içmeğe başlarken Besmele (Bismillahirrahmanirrahim) okumalıdır. Yimek-içmek sonunda Elhamdülillah demelidir. (Seyyid Alizade)


2-)"Allaha şükür" anlamında bir söz
Örnek:Seni gördük, bin şükür elhamdülillah, ama kızını göremiyoruz. H. R. Gürpınar


3-)Kısaca meali: Her ne kadar hamd ve şükür varsa, ezelden ebede ve kimden kime olursa olsun hepsi Allah'a mahsustur. İman, şükür, hamd, memnuniyet ifade eden bir deyimdir. (Bak: Hamd, Sübhanallah)(Leziz taamlara, hoş meyvelere şakirane muhabbet-i meşruanın uhrevi neticesi, Kur'anın nassiyle, Cennet'e layık bir tarzda leziz taamları, güzel meyveleridir. Ve o taamlara ve o meyvelere müştehiyane bir muhabbettir. Hatta dünyada yediğin meyve üstünde söylediğin "Elhamdülillah" kelimesi, Cennet meyvesi olarak tecessüm ettirilip sana takdim edilir. Burada meyve yersin. Orada "Elhamdülillah" yersin. Ve ni'mette ve taam içinde in'am-ı İlahiyi ve iltifat-ı Rahmani'yi gördüğünden o lezzetli şükr-ü manevi, Cennet'te gayet leziz bir taam suretinde sana verileceği, hadisin nassiyle, Kur'an'ın işaratiyle ve hikmet ve rahmetin iktizasiyle sabittir. S.) (Osmanlıca'da yazılışı:elhamdü-lillah)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Halleluiah, hallelujah, alleluia, Thank God!.

  • yemekten önce bismillah sonrası Elhamdülillah .
  • hapşırdıktan sonra Elhamdülillah
  • Yemek bitince Elhamdülillah denir
  • Su içerken bismillah su biterken Elhamdülillah biri bana Müslüman mısın dedin de Elhamdülillah Müslümanın diyeceğin Hamd etmek Allah bize verdiğin nimete şükür ve hamd etmektir her şey Allah'tan gelmektedir Esselamu Aleyküm
  • Elhamdülillah kelimesi çok güzel bir kelimedir
  • Elhamdülillah sozunun menasi
  • Onun için Elhamdülillah diyoruz.
  • Sakat olduğu yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Sow,"Hiçbir problem yok, Elhamdülillah"mesajını yayınladı.

Sizde içinde Elhamdülillah kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Elhamdülillah kelimesi anlamı 27234 defa okunmuştur. [245968] Elhamdülillah kelime anlamı, Elhamdülillah nedir, Elhamdülillah ne demek, Elhamdülillah sözlük anlamı

Paylaş