Erdem Başçı Kimdir ?

Erdem Başçı Biyografisi

Erdem Başçı Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Erdem Başçı : Erdem Başçı Merkez Bankası Eski Başkanı
1966 yılında Ankara'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji'nde 1983 yılında tamamladı. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu. Bilkent Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisans Programı'nı 1989 yılında birincilikle bitirdi. Bilkent Üniversitesi (1990) ve ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi’nde master (1993) yaptı.
Bilkent Üniversitesi'nde iktisat doktoru (1995) oldu. 1995 – 2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi oldu. 1999 yılında doçent unvanını aldı. İngiltere'deki York Üniversitesi'nde 1999 yılında misafir öğretim üyesi olarak dersler verdi. Uluslararası kongrelerde çok sayıda tebliğ sundu. Akademik çalışmaları, Oxford Economic Papers, Journal of Banking and Finance, Journal of Economic Dynamics and Control ve Journal of Mathematical Economics gibi dergilerde yayınlandı. Springer-Verlag ve Palgrave gibi yayınevleri tarafından basılan kitaplarda yer alan ortak çalışmaları vardır.
9 Ekim 2003 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atandı. 10 Ekim 2008 tarihinde aynı göreve yeniden atandı. Durmuş Yılmaz'ın emekli olmasıyla boşalan Merkez Bankası Başkanlığı'na 14 Nisan 2011 tarihinde atandı.
HABER
TL'ye yeni simge
1 Mart 2012
Türk lirasının itibarını perçinlemek ve bilinirliğinin artırılması amacıyla açılan simge yarışmasının sonuçları açıklandı.Eylül ayında açılan yarışmaya katılan 8,362 tasarımdan yedi tanesi finale kalırken, birinciliği Tülay Lale'nin çalışması aldı.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, simgenin bilgisayarlara indirildikten sonra 'Alt Gr' ve 'T' tuşlarına aynı anda basılmak suretiyle görüntülenebileceğini söyledi. Başçı, gerekli programların Merkez Bankası'nın internet sitesinde mevcut olduğunu da belirtti.
HABER
Merkez Bankası'na Nobel Ödülü
NTV 1 Kasım 2012
Nobel ödüllü ünlü ekonomist Stiglitz, Merkez Bankası'nın politikalarıyla Nobel Ödülü alabileceğini söyledi. Ekonomistlerin bazıları bu açıklamayı iddialı bulsa da, 'neden olmasın' görüşü de var.
Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, Merkez Bankası'nın akıllıca aldığı kararlarla Nobel Ödülü bile alabileceğini söyledi.
HABER
Başçı: Enflasyon hedefi yüzde 5
ntvmsnbc 25 Aralık 2012
Merkez Bankası Başkanı Başçı, enflasyonun 2013'te yüzde 5'e yakın olmasına gayret edeceklerini söyledi. 2015 enflasyon hedefinin yüzde 5 olarak belirlendiğini açıklayan Başçı, "Merkez Bankası'na güvenerek kimse riskini artırmamalı, dünyada ne olacağı belli olmaz" sözleriyle uyarıda bulundu.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ''2013 Yılında Para ve Kur Politikası'' konulu basın toplantısı düzenledi.
Başçı şunları söyledi: "Enflasyonda yüzde 5 hedefe yakın bir gerçekleşme bekliyoruz. Enflasyon hedeflemesine başladığımız dönemin en düşük enflasyonu bu yıl gerçekleşebilir. İyi haber enflasyon cephesinden gelecek.
2015 yılı enflasyon hedefi yüzde 5 olarak belirlendi. Üç yıl boyunca enflasyonun yüzde 5'e yakın gerçekleşmesini bekliyoruz. Belirsizlik aralığı şu anda 2 yüzdelik puan, önümüzdeki yıllarda daha da aşağı çekmeyi düşünebiliriz. Enflasyon yıl sonunda yüzde 6.5'in altında kalacak. Enflasyonun 2013'te yüzde 5'e yakın olmasına gayret edeceğiz.
HABER
Başçı, Yılın Merkez Bankası Başkanı seçildi
Hürriyet 8 Ocak 2013
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, The Banker tarafından “Avrupa'da ve dünyada Yılın Merkez Bankası Başkanı” seçildi.
1928 yılında kurulan ve küresel finans piyasaları tarafından yakından takip edilen The Banker Dergisi, Başçı'nın “Yılın Merkez Bankası Başkanı” ödüllerinin 2012'de ekonomik türbülansında ülkelerinin ekonomilerini başarıyla yöneten yetkililere verildiğini vurguladı.
HABER
Başçı: Son bir ayda 8 milyar dolar çıktı
12 Haziran 2013
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, dolara yapılan müdahale sonrası ilk kez konuştu. Son dönemdeki gelişmelerin etkisiyle Türkiye'den çıkan para miktarını açıkladı.
Başçı, Türkiye’den ne kadar para çıktı sorusuyla ilgili olarak, “Mayıs ayının ortalarında az önce bahsettiğim tedirginlik başladı. Kısa vadeli pozisyonlarda kapanışlar oldu ama yerleşik pozisyonlar bunları karşıladı. 7-8 milyar dolar çıkış oldu.
En büyük etkisi Borsa İstanbul’a oldu. Rezerv opsiyon mekanizmasından da 2 milyar liralık azalma oldu. Bankalarımız borçlanmaya devam ediyor” dedi.
HABER
Faizler arttı
29 Ocak 2014
Para Piyasası Kurulu faizleri 4-5.5 puan arttırdı.
Gecelik borç verme faizi yüzde 7,75’ten yüzde 12’ye, borç alma faizi yüzde 3,5’ten yüzde 8’e, bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma faiz oranı da yüzde 6,75’ten yüzde 11,5’e, bir hafta vadeli repo ihale faizi ise yüzde 4,5’ten yüzde 10’a yükseltildi.haber
Erdem Başçı: Görevimin başındayım
27 Şubat 2015
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, sağlık durumuna ve istifa ettiği iddialarına ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.
Başçı, "Bugün yine rivayetler ortaya atılmış bunların hiçbirinin aslı olamadığına dair açıklamalar yapıldı. Bunlara hiç gerek yok. Dolayısıyla görevimizin başındayız. Gayet iyiyim. Dün açıkladığımız gibi sağlık kontrollerimizi tamamladık. Raporlarımızı aldık. Çok şükür çok ciddi bir problem yok. Hafif bir antibiyotik tedavisi ile tedavi olacak ufak birkaç problem buldular" dedi.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Erdem Başçı Özgeçmişi

Erdem Başçı Hayatı

Sizde Erdem Başçı ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Erdem Başçı biyografisi 92 defa okunmuştur. [5717]