Fritz Arndt Kimdir ?

Fritz Arndt Biyografisi

Fritz Arndt Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Fritz Arndt : Fritz Arndt (1885) akademisyen
yirminci yüzyılın büyük kimyacılarından

1885 yılında doğdu. Kimya öğrenimini Freiburg Üniversitesi'nde gördü. 1908 yılında Breslau Üniversitesi'nde profesör oldu. Türkiye'de akademik kimya öğrenimini başlatmak için çağrıldı. Birinci Dünya Savaşı yıllarında (1915) Türkiye'ye geldi. İstanbul’da Darülfünun’da uzun yıllar kimya profesörlüğü yaptı. İstanbul’un işgal kuvvetlerinin eline geçmesi üzerine 1918 yılında memleketi Almanya’ya döndü. 1934 yılında İstanbul Üniversitesi'ne ordinaryus profesör olarak davet edildi.
İyi Türkçe konuşurdu. İkinci defa Türkiye'ye gelişinde 21 yıl kaldı. Türk kimyagerlerinin yetiştirilmesi için çalıştı. 1955 yılında Almanya’ya geri döndü. 1969 yılının sonunda Hamburg’da öldü.
Kıymetli din kitapları yazan Hüseyin Hilmi Işık, 1936 senesinde, Arndt’ın yanında çalışarak organik bir cisim keşfetti. Bu buluş, İstanbul Fen Fakültesi Dergisi, 1937 senesi, ikinci cildin ikinci sayısında ve Berlin’de çıkan 1937 yıl ve 2519 sayılı Almanca Zentrall Blatt kimya kitabında "Işık Hilmi" adı ile yazılıdır.
Profesör F. Arndt, İstanbul’da çıkan Türkçe Tecribi Kimya kitabında Aristo için şöyle diyor: "Fen ve ilim terakkisinin, hemen hemen bin beş yüz sene içinde durmuş olması kısmen Aristo felsefesinin kabahatidir."
ESERİ:
Türkçeye tercüme edilip, İstanbul Üniversitesinde uzun yıllar okutulan Anorganik ve Organik Kimya kitapları vardır.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Fritz Arndt Özgeçmişi

Fritz Arndt Hayatı

Sizde Fritz Arndt ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Fritz Arndt biyografisi 95 defa okunmuştur. [4542]