Gün Nedir

Gün Nedir ? Gün Ne demek ?

1-)Alm. Tag (m), Fr. Jour (m); journee (f), İng. Day; daytime. Arz (yer) küresinin kendi mihveri (ekseni) etrafında -kuzeyden bakıldığı düşünülerek- saat ibresinin aksi (ters) yönünde bir kerre döndüğü müddet, süre.

Gün kelimesi birçok anlamlarda kullanılmaktadır. Çok eskilerden beri halk arasında kullanıldığı mana, güneş ışıklarının bulunulan yeri doğrudan doğruya aydınlattığı süre veya gündüz süresidir. Daha yaygın olarak da karanlık ve aydınlık sürelerin birlikte düşünüldüğü manada kullanılır. Bu manada kullanılması halinde bile aşağıda açıklanacağı gibi değişik tarifleri vardır.

Günün başlangıcını Eski Babilliler güneşin doğuşu anı; Yunanlılar ve Yahudiler güneşin batışı anı; Mısırlılar ve Romalılar ise gece yarısı olarak almışlardır. Müslümanlar ise rasat edilmesi kolay olan güneşin batış anını günün başlangıcı olarak almışlardır. Günümüzde günün başlangıcı geceyarısı vakti olarak kabul edilmiştir. Akşam ezanı vakti girince başlayan ve müteakip akşam ezanına kadar süren güne ezani (gurubi, alaturka, şer’i) gün denir. Bu gündeki vakitler sıfırdan on ikiye kadar olan sayılarla ifade edilir. Bölgenin en yüksek noktasından bakıldığında güneşin üst kenarının ufukta kaybolduğu an, bu vakit girer ve saatler 12.00’ye (sıfıra) ayarlanır.

Yıldız günü (sideral gün): Sabit bir yıldızın bir yerin meridyeninden ardışık iki üst (ufkun üstünde, başucu tarafından) geçişi arasında alınan süredir.

Güneş günü: Hakiki ve vasati olmak üzere iki çeşit güneş günü vardır. Hakiki (gerçek, zahiri, görünen) güneş günü, güneşin merkezinin arzın bir meridyeninden ardışık iki üst geçişi arasında kalan süredir. Yani, bir hakiki güneş günü, güneşin merkezi doğrultusuna göre arzın kendi etrafında bir tam dönüşü için geçen müddettir.

Ortalama (vasati) güneş gününü tarif etmek için astronomide gök ekvatoru üzerinde sabit bir hızla hareket ederek, bir senelik devrini hakiki güneşle aynı anda tamamlayan farazi (fiktif, sanal) bir güneş var kabul edilir. Bu farazi güneşe göre tanımlanan zamana vasati zaman veya vasati güneş zamanı denir. İkisi arasındaki fark, vasati güneş hızına göre Kepler kanunu ile hesaplanır ve bu farka zaman denklemi (ta’dil-i zaman, İng. equation of time) denir.

Zaman denklemi, -14,4 ile +16,4 dakika arasında değişen değerler alır.

Günün saatleri: Yıldız günü ve ortalama güneş günü 24 saate bölünerek 1’den 24’e kadar sayılmaktadır. Tabii yıldız günü ve ortalama güneş günü farklı olduğundan yıldız saati ve ortalama güneş saati birbirlerinden farklıdır. Normal kullanışta halk arasında ve analog saatlerde günün 12’şer saatlik iki parçadan meydana geldiği kabul edilir. Günümüzde resmi işlerde günün saatleri 1’den 24’e kadar sayılmaktadır.


2-)Yer yuvarlağının kendi ekseni etrafında bir kez dönmesiyle geçen 24 saatlik süre


3-)İçinde bulunulan zaman
Örnek:Aylıkları, günün ihtiyaçları karşısında devede kulak gibi kalıyordu. R. N. Güntekin


4-)Zaman, sıra
Örnek:Biz bu ihtiyara son günlerinde hiç aklından geçirmediği bir saadet sağladık. H. Taner


5-)Çağ, devir.


6-)İyi yaşanmış zaman.


7-)Güneş


8-)Güneş ışığı.


9-)Gündüz


10-)1 -güneş'in öğleden art arda iki geçişi arasındaki zaman süresi. 2 -Ortalığın aydınlık olduğu zaman aralığı.


11-)gündüz vakti / aydınlık


12-)Güneş.


13-)Gündüz.


14-)Haya, husye.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Day.
İngilizcesi İngilizce
Sunlight.
İngilizcesi İngilizce
Sunshine.
İngilizcesi İngilizce
Daytime.
İngilizcesi İngilizce
Today.
İngilizcesi İngilizce
Present.
İngilizcesi İngilizce
Time.
İngilizcesi İngilizce
Period.
İngilizcesi İngilizce
Good times.
İngilizcesi İngilizce
Date.
İngilizcesi İngilizce
At-home day.
İngilizcesi İngilizce
Lady's at-home day.
Fransızcası Fransızca
Jour

  • Tuveyni'nin öldürüldüğü tarihi hatırlatan Harab, telgrafın Asıf Şevket'e gönderildiği Gün Cibran Tuveyni ve yanındaki 2 arkadaşının bombalı suikast sonucu hayatlarını kaybettiğine dikkati çekti.
  • Harab, Lübnan Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne şüpheliler aleyhinde dava açtıkları, bu davayla'Geçmişte suçsuz insanları öldüren, bu Gün de bizi öldürmek isteyenlere Lübnan'da suikaste kalkışan herkesle mücadele edeceğimizin mesajını veriyoruz'dedi.

Sizde içinde Gün kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Gün kelimesi anlamı 133 defa okunmuştur. [237595] Gün kelime anlamı, Gün nedir, Gün ne demek, Gün sözlük anlamı

Paylaş