Galvanoplasti Nedir

Galvanoplasti Nedir ? Galvanoplasti Ne demek ?

1-)Alm. Metallüberziehung (f), Fr. Galvanoplastie (f), İng. Galvanoplasty. Bir elektrolit içine bir maden batırıp, elektrotlardan akım geçirerek, batırılan madeni, elektrolit içinde bulunan madde ile kaplama işlemi.

Bunun için elektrolit adı verilen iletken bir eriyik ve elektrot adı verilen iki tane maden kullanılır. Eriyik olarak kaplanmak istenilen metalin tuzunun eriyiği kullanılır. Elektrotlar eriyik içine batırılır. Elektrotlardan bir doğru akım geçirilir. Elektrik akımı eriyik içinde bazı kimyasal olaylara yol açar. Bunun sonucunda eriyik iyonlarına ayrışır. (+) iyonlar, yani kaplanmak istenen maden, mesela gümüş nitrat eriyiğinin gümüşü, katottaki cisim üzerine (mesela katota konulan bir kaşık üzerine) kaplanır. Bu olay, anot olarak kullanılan gümüş bitinceye kadar devam eder. Çünkü anot eriyerek elektrolite karışır.


2-)İçinde herhangi bir maden erimiş bulunan bir sıvıya, istenilen eşyayı daldırıp sıvıdan elektrik akımı geçirmek yoluyla o eşyayı bir maden tabakasıyla kaplama işlemi.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Galvanoplasty.

Sizde içinde Galvanoplasti kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Paylaş