Garbis Özatay Kimdir ?

Garbis Özatay Biyografisi

Garbis Özatay Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Garbis Özatay : Garbis Özatay (1946) gazeteci, fotoğrafçı
1946 yılında İstanbul'da doğdu. Liseden sonra fotoğraf sanatıyla ilgilendi. 1966 yılında Hürriyet Gazetesi'nin bünyesinde yeralan Haber Ajansı'nda stajyer olarak çalışmaya başladı. Burada gazete fotoğrafçılığını öğrendi. Daha sonra fotoğraf sanatçısı Sami Güner'in stüdyosunda renkli fotoğraf sanatını geliştirdi. 1969 yılında Türk Haberler Ajansı'nda profesyonel foto muhabiri olarak göreve başladı. 1970 yılında Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen yarışmada, fotoğraf dalında Gazetecilik Başarı Ödülü'nü kazandı. 1971 yılında aynı dalda mansiyon aldı. Kral Hüseyin'in babası Kral Tallal'ın ilk ve son fotoğrafını çekmeyi başararak ünlendi. Çeşitli gazete ve dergilerde foto muhabiri ve editör olarak çalıştı. 1998'de fotoğraf dalında Sedat Simavi ödülünü aldı. Bilahare Milliyet'te çalıştı.
SERGİ SERGİ SERGİ
KONU: "Kare Kare Türkiye"
Foto muhabiri tarihi belgeleyen gözdür. Bu ilkeyle yola çıktığım meslek yaşantımda, objektifime düşen her karede renklerin oluşturduğu görüntülemenin yanısıra belge niteliğini taşıyacak bir çok özellikler bulundurmaya gayret ettim. Çektiğim her kare, tarih, kültür, sanat, gelenek- görenek ve yöreye özgü yaşam tarzlarını yansıtıyor. Yıllardır, önce Türkiye ardından Avrupa ve sonraları dünyanın değişik yörelerinde denklanşöre binlerce kez bastım...
Bir ömürle eşdeğer olan 'Kare Kare Türkiye' adını verdiğim bu çalışmamı yaparken günlerce direksiyon başında oturdum, binlerce kilometre yol katettim.
Oluşturduğum bu değeri, şimdi hem başkalarıyla paylaşma hem de arşivlere mal etmenin zamanı geldiğine karar verdim.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Garbis Özatay Özgeçmişi

Garbis Özatay Hayatı

Sizde Garbis Özatay ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Garbis Özatay biyografisi 67 defa okunmuştur. [3496]