Geçmiş Zaman Nedir

Geçmiş Zaman Nedir ? Geçmiş Zaman Ne demek ?

1-)eylemin belirttiği zaman kavramının, içinde bulunulan zamandan önceye ait olması. türkçede bu zaman belirli geçmiş ve belirsiz geçmiş olarak iki türlüdür.


2-)Fiilin belirttiği zaman kavramının, içinde bulunduğu zamandan önceye ait olması, mazi. Ali geldi, Ahmet bu havada İstanbul 'a gidip gelmiş gibi.


3-)Eylemin belirttiği zaman kavramının, içinde bulunulan zamandan önceye ait olması. Türkçede bu zaman, belirli geçmiş ve belirsiz geçmiş kipleri olarak iki türlüdür: Ali geldi; Ayşe hiç bir şey söyleyemedi ; Ahmet bu havada İstanbul'a gidip gelmiş vb.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Past times.
İngilizcesi İngilizce
Past.
İngilizcesi İngilizce
Past tense.
Fransızcası Fransızca
Passé

  • Ajansa göre doktoru sağlık durumunun iyiye gittiğini açıklasa da Iraklı Kürtler, Mam Celal ( Celal Amca ) diye hitap ettikleri Talabani hakkında şimdiden Geçmiş Zaman kipinde konuşmaya başladı.
  • Üç ağaç gövdesi mesafeyle dizilmiş kandiller yoktu ya yine de servilerin dibine dökülmüş iğne yapraklar üzerinden toprağı incitmeye korkarak girmiştin Geçmiş Zaman bahçelerine.

Sizde içinde Geçmiş Zaman kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Geçmiş Zaman kelimesi anlamı 8 defa okunmuştur. [67258] Geçmiş Zaman kelime anlamı, Geçmiş Zaman nedir, Geçmiş Zaman ne demek, Geçmiş Zaman sözlük anlamı

Paylaş