Gureba Nedir

Gureba Nedir ? Gureba Ne demek ?

1-)Osmanlı ordu teşkilatında kapıkulu süvarisini teşkil eden altı bölükten, Gureba-i Yemin ve Yesar bölüklerinin adı. Gureba, garip kelimesinin çoğulu olup, “yabancı, kimsesiz, misafir” manasındadır.

Gureba bölüklerine Galata, İbrahimpaşa ve Edirne saraylarından çıkan acemiler, savaşta yararlık gösteren Arap ve Acem gibi yabancılar ve yeni Müslüman olmuş gençler alınırdı. “Aşağı Bölükler” veya “Garib Yiğit Bölükleri” diye de anılan bu birlikler,Sağ Garibler(Gureba-i Yemin) ve Sol Garibler (Gureba-i Yesar) adlarıyla ikiye ayrılırdı.

Sefer esnasındaki yürüyüşlerde sağ garibler sağ ulufecilerin sağında; sol garibler, sol ulufecilerin solunda giderlerdi.Muharebede ise, sağ garibler padişahın sağındaki sancağın dibinde,sol garibler sol alem dibinde bulunurlardı. Sefer esnasında merkez kolunda her gece otağ ve ağırlıkları koruyan gureba bölüklerinin, savaş esnasındaki en önemli vazifeleri ise Sancak-ı şerifin korunması idi.

Gureba-ı Yeminin bayrakları sarı ile beyaz; Gureba-i Yesarınkiler ise, yeşil ile beyazdı. İki bölüğün de silahları bir pala, bir mızrak ile eğerin başına asılı, “Gaddare” adı verilen kılıçtı. Osmanlı başkentinde kışlaları yoktu. İstanbul, Edirne ve Bursa etrafındaki köy ve kasabalara yerleştirilmişlerdi. İstanbul’da bulunanlar, evli ise evlerinde, değilse hanlarda ikamet ederlerdi. On altıncı yüzyılda Gureba bölüklerinin mevcudu 1000 ve 1500 nefer arasında değişiyordu. On yedinci yüzyılda ise, sağ garibler 410, sol garibler ise 312 mevcutlu idi.

Her iki bölük, hükümdarın bizzat katıldığı savaşlara katılırlardı. Gureba-i Yemin ve Yesar’ın ayrı ayrı ağası, kethüda, kethüda yeri, katip, kalfa adlarıyla anılan büyük ve başçavuş, çavuş rütbelileri vardı. Maaşları kıdem ve ehliyete göre olup, veziriazamın huzurunda dağıtılırdı. İki bölük de, Yeniçeri ocağının kaldırılmasından sonra 1826 tarihinde, gümrükten bir miktar maaş bağlanarak emekli edilip, tarihe karıştılar.


2-)(Garib. C.) Garibler.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


  • Yaralılar ambulanslarla Taksim İlkyardım, Haseki ve Vakıf Gureba hastanelerine kaldırıldı.
  • Bezmi Alem Vakıf Gureba Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından uygulanacak stentler kalbin yapısını bozmazken, eski uygulamalarda karşılaşılan nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi şikayetlere de son veriyor.

Sizde içinde Gureba kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Gureba kelimesi anlamı 1767 defa okunmuştur. [237571] Gureba kelime anlamı, Gureba nedir, Gureba ne demek, Gureba sözlük anlamı

Paylaş