Hıçkırık Nedir

Hıçkırık Nedir ? Hıçkırık Ne demek ?

1-)Alm. Schluckauf (m), Fr. Hoquet (m), İng. Hicup. Karın ve göğüs boşluklarını birbirinden ayıran en büyük solunum kası diyaframın, gayri iradi birden kasılması ve aynı anda da soluk borusu üst kısmını kapatan glottisin o an kapanması ile meydana gelen kısa süreli bir olay.

Arasıra olan hıçkırığın bir önemi yoktur. Biraz uzun sürerse kesekağıdı içinden solumakla veya glottisi şuurlu olarak kapatarak kendini soluk vermeye zorlayarak hıçkırığın durmasına çalışılır. Bir çorba kaşığı toz şekeri bir kerede yutmanın hıçkırığa iyi geleceği belirtilmiştir.

Uzun süren hıçkırıklarda mutlaka bir sebeb araştırmalıdır. Bu sebepler, sindirim sistemi hastalıkları, akciğer hastalıkları, diyafram altı abseleri ve ruhi sebepler olabilir.


2-)Çok yemek yeme veya sinirsel bir sebeple ve istemsiz olarak diyafram kasının kasılmasıyla hava akciğerlere geçerken boğazdan çıkan ve düzgün aralıklarla tekrarlanan ses
Örnek:Heyecandan bir çocuk gibi hıçkırıklarla sarsılıyordu. H. E. Adıvar


3-)Çok ağlandığında çıkan ses.


4-)N. phrenicus'un uyarılması sonucu diyaframanın kontraksiyonuyla oluşan ani bir nefes alma, singultus.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Singultus, paralysis diaphragmatis.
İngilizcesi İngilizce
Hiccup.
İngilizcesi İngilizce
Hiccough.

  • Hıçkırık ciddi hastalıkların belirtisi olabilir Pek çoğumuz gün için de aniden hıçkırmaya başlayabiliriz.
  • Birsel Kavaklı, Hıçkırık hakkında bilgi verdi.

Sizde içinde Hıçkırık kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Hıçkırık kelimesi anlamı 101 defa okunmuştur. [237820] Hıçkırık kelime anlamı, Hıçkırık nedir, Hıçkırık ne demek, Hıçkırık sözlük anlamı

Paylaş