Hızır Nedir

Hızır Nedir ? Hızır Ne demek ?

1-)İşin kolaylıkla yapılmasına yardımcı olan Kur'an'da kıssası geçen ve Hz. Musa (a.s.) ile görüşen nebi mi veli mi olduğunda farklı görüşler bulunan ve hala yaşadığı belirtilen mübarek zat Halk inanışlarına göre ölümsüzlüğe kavuşmuş olduğuna inanılan ulu kimse (A.S.) İkinci tabakai hayat mertebesine mazhar olan ve Kur'anı Kerim tefsirlerinde ismi zikredilen bir zatı kerim. (Bak: Meratibi hayat


2-)Halk inanışlarına göre ölümsüzlüğe kavuşmuş olduğuna inanılan peygamber.


3-)İşin kolaylıkla yapılmasına yardımcı olan.


4-)Halk inanışlarına göre ölümsüzlüğe kavuşmuş olduğuna inanılan ulu kimse.


5-)1. yeşil. yeşillik. 2. kehf suresinde 59-81. ayetlerde bahsi geçen ve hz. musa'nın onunla buluşarak imtihan olunduğu şahsın müfessirlerin ekseriyetinin üzerinde ittifakla durdukları ismi. hızır hakkında çok çeşitli rivayetler vardır.


6-)İkinci tabaka-i hayat mertebesine mazhar olan ve Kur'an-ı Kerim tefsirlerinde ismi zikredilen bir zat-ı kerim. (Bak: Meratib-i hayat)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
An immortal person believed to come in time of need.

  • Samet Aybaba'nın ikinci yarı Hızır acil servisten çağırdığı Fernandes ile Almeida turu getirdi Mendes taş koyuyor BEŞİKTAŞ yönetimi Fernandes'in sözleşmesini 4 1 yıl daha uzatmak istiyor.
  • Hızır Önsoy yeri inceledi : Burası riskli.

Sizde içinde Hızır kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Hızır kelimesi anlamı 175 defa okunmuştur. [76905] Hızır kelime anlamı, Hızır nedir, Hızır ne demek, Hızır sözlük anlamı

Paylaş