HAÇ kelime anlamı HAÇ nedir HAÇ ne demek HAÇ sözlük anlamı HAÇ

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

Alm. Kreuz (n), Fr. Croix (f), İng. The cross. Hıristiyanlık dninin bir remzi (sembolü); birbirini dik olarak kesen iki doğrunun meydana getirdiği şeklin adı. Ermenice khaçtan gelir. Kullanıldığı şekil ve yerlere göre değişik isimler alır. Kolları gama şeklindeki gamalı haç, Nazi Almanyasının sembolüdür. Ltin haçının dikey kolu öbüründen daha uzundur. Lorraine haçının, yatay kolları birbirine eşit değildir. Malta şövalyelerinin taşıdıkları Malta haçının kollarının uçları yassı ve geniştir. Eşit uzunlukta dört koldan meydana gelen haça ise Yunan haçı denir.

Eski Mısırda rhun ebedliği, kulplu haçla sembolleştirilmiştir. Hıristiyanlıktaki haç, hazreti sya yapılan işkencenin, dolayısıyle de kurtarmanın almetidir. Hıristiyanlar arasında hazreti snın çarmıha gerildiği, yayılmış bir inanç olmasına rağmen bu doğru değildir. Kurnı kerm, hazreti snın göğe çıkarıldığını açıkça haber vermektedir. Çarmıha haç şeklinde gerilerek öldürülen kimse Yehda idi. Dninden dönerek, ufak bir menfaat karşılığı, hazreti syı Romalılara haber veren Yehdanın şeklini Allahü tel, hazreti snın şekline çevirdi. Romalı askerler, Yehdayı yakalayıp vliye götürdüler. Yehda, kendisinin s olmadığını iddi ettiyse de kimseye dinletemedi. s aleyhisselmın yerine Yehda, çarmıha gerilip öldürüldü. Hıristiyanlar, s aleyhisselmın çarmıhta rhunu teslim ettiğini, sonra diriltilip göğe çıkarıldığını kabul ediyorlar. Kurnı kerm bu hdisenin doğru şeklini haber vermekte, Hıristiyanların inancının yanlış olduğunu bildirmektedir. (Bkz. s aleyhisselm)

Hıristiyan ikonografyasında iki çeşit haç vardır: 1. İlk Hıristiyanların taş mezarlarında rastlanan T şeklindeki haç; 2. Yalnız Hıristiyan inancına göre hazreti snın çivilendiği iddi edilen dört kollu haç.

Hıristiyanlığın suç sayıldığı devirlerde haç taşımak çok dikkat istiyordu. Fakat Büyük Konstantinden sonra serbest oldu. Önce din uğruna ölenlerin, sonra da bütün Hıristiyanların mezarlarına haç konmaya başlandı. Mezarlıkların girişine veya ortasına dikilen haçların üzerinde önceleri bir şey yoktu. Sonradan Gotik devrinde bunların üzerine hazreti snın resmi denilerek bzı resimler takılmaya başlandı.

En eski haçlardan biri de 16. ve 17. asırlara it olan Romadaki Sancta Sanctorum haçıdır. Üç kuşaklı haçı papalar, çift kuşaklısını da başpiskoposlar veya baş patrikler takar. Hıristiyanlar daha da aşırı giderek üzerlerine haç resmi işreti çizmişlerdir.

Ltinler ellerini alın, göğüs, sol omuz ve sağ omuzlarına götürerek haç çıkarırlar ve bunu yaparken, Babanın, oğulun ve kutsal rhun adına! derler. Yunanlılar ise, eli önce sağ omuza götürürler. Bunlar kutsal saydıkları insan ve nesnelerin üzerine de haç çıkarırlar. Protestanlar haç çıkarmaktan vazgeçmişlerdir.

Haç, bozulmuş Hıristiyanlık dninin bir sembolü (almeti) olduğu için, İslm dnince, her ne srette olursa olsun kullanılması kesin olarak yasak edilmiştir. Bu hususta Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem; Müslüman olan bir kimse, (dni başka olan) bir kavme benzerse, onlar gibi olur. buyurdu. Bir Müslümanın boynuna, kolye şeklinde haç takması, elbisesinde haç resminin bulunması, haça karşı namaz kılması kesin olarak yasaktır, büyük günhtır. Nitekim Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) hanımı hazreti işenin üzerindeki elbisede haça benzeyen bir resmi görünce, onu derhl çıkarmasını emretmiştir. Hazreti Ömer, İslm ülkesinde yaşayan Hıristiyanların açıkta haç kullanmasını yasak etmiştir.
  • Hristiyanlığın sembolü sayılan ve birbirini dikey olarak kesen iki çizgiden oluşan biçim, istavroz, salip.
  • (Süsleme) Hıristiyanlıkta İsa'nın çarmıha gerilişini simgeleyen, başka kültürlerde ise süs örgesi olarak kullanılan artı işaretinin biçimi. Örneğin: Latinhaçı, Yunanhaçı, andreahaçı vb.
  • Bk. malta haçı
  • İngilizcesi :Cross.
  • İngilizcesi :Crucial.
  • İngilizcesi :Crucifix.
  • İngilizcesi :Rood.
  • İngilizcesi :The cross.
  • Fransızcası :Croix

Kelime Dili

HAÇ kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

HAÇ kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen HAÇ kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde HAÇ kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde HAÇ kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bu sayfa üzerinde HAÇ kelime anlamı gösterilmektedir. HAÇ nedir ? HAÇ ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. HAÇ kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.