Hamid Karzai Kimdir ?

Hamid Karzai Biyografisi

Hamid Karzai Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Hamid Karzai : Hamid Karzai Afganistan Cumhurbaşkanı
Peştun asıllı lider
Kandahar yöresinde Taliban güçleriyle çatıştı. Hamid Karzai'nin geçici hükümetin başına getirilmesinin, Afganistan'da çoğunluğu oluşturan Peştunları memnun etmesi bekleniyor. 1980'lerde Sovyetler Birliği işgali sırasında Sovyet güçlerine karşı gösterdiği mücadeleyle Afganlar tarafından tanınan bir isim haline gelen Karzai, Sovyetler'in ülkeden çekilmesinin ardından kurulan hükümette dışişleri bakanlığı yardımcılığı yaptı. Karzai, 1996 yılında Taliban başa geçene kadar bu görevi yürüttü.taliban yönetimi sonrasında beçiş hükümetinin başbakanlığını yaptı. Devlet Bakanlığı seçimini kazandı.
HAKKINDA YAZILANLAR
Afganistan’da zafer Karzai’nin
NTV 24 Ekim 2004
Afganistan’da devlet başkanlığı seçimlerinde Hamid Karzai zaferini ilan etti.İlk resmi sonuçlara göre, Devlet Başkanı Karzai, oyların yüzde 54’ünü aldı.
Afganistan’da seçimin ardından, kullanılan oyların yüzde 92’sinin sayımı tamamlanırken, ilk resmi sonuçlara göre, Devlet Başkanı Karzai, oyların yüzde 54’ünü aldı. Karzai’nin sözcüsü, seçimi kazandıklarını söyledi ve bunun resmen açıklanmasını beklediklerini belirtti.

Seçimin ikinci tura gitmemesi için Karzai’nin oyların yüzde 50’sini alması gerekiyor. Karzai’nin en yakın rakibi olan ve oyların yüzde 38’ini alan eski Eğitim Bakanı Yunus Kanuni yenilgiyi kabul etti. Hamid Karzai, 2001’de Taliban yönetiminin devrilmesinden sonra ABD’nin desteğiyle ülkenin yönetimini üstlenmişti.
HABER
Karzai: Taliban ABD için çalışıyor
ntv 11 Mart 2013
Afganistan Cumhurbaşkanı, "2014 yılından sonra bir tek yabancı asker ülkemizde kalamayacak" dediği konuşmasında, ABD - Taliban birlikteliğinden bahsetti.
Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Taliban'ın ABD için çalıştığını öne sürdü.
Karzai, yurt dışında her gün Taliban ve ABD temsilcilerinin görüştüğünü söyledi.
Son günlerde artan Taliban saldırılarına da değinen Karzai, Taliban'ın, koalisyon güçlerinin 2014 yılından sonra Afganistan'ı terk etmemesi için bu saldırıları düzenlediğini vurguladı.
Karzai, ''Taliban, dün Kabil ve Host'ta düzenlediği intihar saldırılarını, ABD'ye hizmet amaçlı yapmıştır'' dedi.
Taliban'ın yüzlerce günahsız kişiyi öldürdüğünü belirten Karzai, ''Taliban bir yandan sözde koalisyon güçlerini hedef alarak Afganistan'da saldırılar düzenliyor. Diğer yandan ise ABD ile görüşmeler yapıyor. ABD bize Taliban'ın düşman olmadığını, onlarla savaşmayacaklarını söylüyor. Taliban da saldırılar düzenleyerek ABD'ye ne kadar güçlü olduğunu göstermek istemiyor. Aksine onlara hizmet ediyor. Bizim isteğimiz dışında, 2014 yılından sonra bir tek yabancı asker ülkemizde kalamayacak.''
HABER
Çankaya Köşkü'nde büyük zirve
13 Şubat 2014
Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'i Köşk'e gelişlerinde Büyük Şeref Kapısı'nda karşıladı.
Basın mensuplarına el sıkışarak poz verilmesinin ardından görüşmelere geçildi.
Cumhurbaşkanı Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Pakistan Başbakanı Şerif ile bir araya geldi.
Bu görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül Pakistan Başbakanı Şerif, Başbakan Erdoğan da Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai ile görüşecek.
Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai, Başbakan Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Şerif dörtlü görüşme gerçekleştirecek.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Hamid Karzai Özgeçmişi

Hamid Karzai Hayatı

Sizde Hamid Karzai ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Hamid Karzai biyografisi 121 defa okunmuştur. [4005]