HASLET kelime anlamı HASLET nedir HASLET ne demek HASLET sözlük anlamı HASLET (Dini Terim)

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

Şu dört haslet kimde varsa o hlis münfıktır. Bunlardan bir tnesi kendisinde bulunan kimse, onu terk etmedikçe, kendisinde münfıklıktan bir haslet bulunur. Birincisi emnete hıynet etmek, ikincisi konuşunca yalan söylemek, üçüncüsü sözünde durmamak, dördüncüsü başkalarına devmlı kötülük yapmak. (Hadsi şerfTebyn)

Kimde şu dört haslet bulunursa, bu hasletler o kimseyi yüksek derecelere kavuşturur. Hem Allah katında, hem de insanlar yanında kıymeti çok olur. Birincisi hilm (yumuşaklık), ikincisi ilim, üçüncüsü cömertlik, dördüncüsü güzel ahlk shibi olmak. (Cüneydi Bağdd)

Türkleri maddeten yıkmak ve ezmek mümkün değildir. Çünkü Türkler, müslüman oldukları için çok sabırlı ve mukvemetli (dayanıklı) insanlardır. Kuvvetli mn shibidirler. Çok çalışkan ve zekdirler. Bu hasletleri; dinlerine bağlılıklarından, kadere rız göstermelerinden, devlet adamlarına itat duygularından gelmektedir. Türkleri parçalamanın ve yenmenin tek yolu; evvel itat duygusunu kırmak ve mnev bağlarını parçalamak, dn metnetlerini (sağlamlığını) zaafa uğratmak (zayıflatmak)tır. Bunun da en kısa yolu, mill geleneklerine ve mnev duygularına uymayan hric (yabancı) fikirler ve hareketlere alıştırmaktır... (Patrik GregoryusRus sefri İgnatiyef'in htıralarından)

Kelime Dili

HASLET kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

HASLET kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen HASLET kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde HASLET kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde HASLET kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Benzer Kelimeler

haslet, -ti
Bu sayfa üzerinde HASLET kelime anlamı gösterilmektedir. HASLET nedir ? HASLET ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. HASLET kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.