Heybe Nedir ? Ne Demek ?

Heybe Kelime Anlamı Nedir ?

1-)kıl, yün ve kendir lifinden dokunarak içine çeşitli şeyler konup, bir yerden bir yere taşımaya yarayan iki gözlü ev eşyası.

Heybe omuza veya at, eşek, bazı bölgelerde de öküz sırtına konabilir. Heybenin iki gözü arasındaki kısmın ortası ekseriyetle yarık olur. At veya merkebin veya katırın sırtındaki eyerin kaşına takılıp, iki gözü yanlardan aşağı sarkıtılarak dengeli durması sağlanır. Omuz heybeleri ise daha küçük olup, delik kısmından boyuna geçirilir.

Heybenin bir gözü arkada bir gözü önde olur. Heybe daha çok köylerde kullanılır. Tarlaya, bağa, bahçeye giderken, yiyecek ve içecekler konduğu gibi küçük eşyalar da konur. Pazardan alınan yiyecekler de heybeye konarak taşınır. Daha süslü heybelerin gözlerinin yüzüne halı kaplanır. Ağızları kilitli olanları da vardır.


2-)At, eşek vb. binek hayvanlarının eyeri üzerine geçirilen veya omuzda taşınan, içine öteberi koymaya yarayan, kilim veya halıdan yapılmış iki gözlü torba.


3-)Omuza geçirilebilen tek gözlü bir tür çanta.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Saddlebag.
İngilizcesi İngilizce
Shoulder bag made of thick cloth.
İngilizcesi İngilizce
Carpetbag.

  • Heybe anlamı nedir
  • Heybe ne demek
  • Atın Heybesi yırtılmış
  • Heybenin içinde şişemi unuttum
  • Onun da Heybesinde getireceklerine bakarak ! Heybe açıldı.

Sizde içinde Heybe kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Heybe kelimesi anlamı 5107 defa okunmuştur. [237817] Heybe kelime anlamı, Heybe nedir, Heybe ne demek, Heybe sözlük anlamı

Paylaş