Hikmet Özdemir Kimdir ?

Hikmet Özdemir Biyografisi

Hikmet Özdemir Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Hikmet Özdemir : Hikmet Özdemir (1951) Siyasal Bilimler Profesörü. Kahramanmaraş’ın Divanlı Mahallesi’nde 1950 yılında doğdu. Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nden yönetim bilimleri dalında lisans, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden siyaset bilimi dalında yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nda uzman, Başbakanlık’ta danışman ve Cumhurbaşkanlığı’nda başdanışman olarak çalıştı. Daha sonra üniversite öğretim üyeliğine atandı. Kırıkkale Üniversitesi Tarih ve Kamu Yönetimi Bölümleri’nde Öğretim Üyeliği ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü; Başkent Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyeliği; Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Türkiye dışında British Chevening bursuyla Londra Üniversitesi’nde Asya ve Afrika İncelemeleri Okulu Siyaset Bölümü’nde; Fulbright bursuyla Washington DC’de Georgetown Üniversitesi Tarih Bölümü’nde; İngiltere ve ABD Arşivlerinde ve İsviçre’de Birleşmiş Milletler Arşivi’nde incelemeler yaptı.
Prof. Dr. Hikmet Özdemir’in Türkiye’nin siyasî tarihi ve anayasal kurumları üzerine yayınlanmış 22 kitabı vardır; evli ve iki çocukludur.
2002 Haziran ayından beri, Ankara’da, Türk Tarih Kurumu Ermeni Araştırmaları Başkanı olarak “Birinci Dünya Savaşı ve Türkiye” alanında incelemelerini sürdürmektedir.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Hikmet Özdemir Özgeçmişi

Hikmet Özdemir Hayatı

Sizde Hikmet Özdemir ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Hikmet Özdemir biyografisi 51 defa okunmuştur. [1490]